wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
piątek, 04 styczeń 2013 05:29

Mój pierwszy podręcznik języka Wyróżniony

Napisane przez as
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Mój pierwszy podręcznik języka fot. sxc.hu /sevenbates

Jak wcześnie zaczyna się nauka języka? Podpowiadamy: dużo wcześniej, niż się dotychczas spodziewaliśmy. Zobacz, dlaczego przychodzimy na świat z preferencjami językowymi?

W globalnej wiosce, gdzie nauka języków staje się kluczem do sukcesu ważne jest, by obcej mowy nauczyć się jak najwcześniej. Choć przedszkola językowe i babysitterki-poliglotki są już stale na usługach co bardziej ambitnych rodziców, ci jeszcze bardziej ambitni mogą zacząć dużo wcześniej.

Dotychczas nauka twierdziła, że dzieci zaczynają rozpoznawać języki w pierwszych tygodniach po narodzinach. Jednak dzięki badaniu zespołu pod kierownictwem Christine Moon z Pacific Lutheran University wiemy już, że faktyczna znajomość języka zaczyna się już w brzuchu matki.

- Matka jako pierwsza „zaklepuje” uwagę dziecka – tłumaczy Patricia Kuhl, która uczestniczyła w badaniu – Samogłoski z jej mowy to dla płodu najmocniejszy bodziec i nienarodzone dziecko od razu się do niego dostraja.

Przebadane noworodki pochodziły z amerykańskiej miejscowości Tacoma, w której znajduje się PLU, oraz ze Szwecji. Obu grupom puszczano nagrania w dwóch językach – rodzimym i obcym – a następnie mierzono poziom pobudzenia za pomocą specjalnych smoczków. Dzieci w reakcji na nieznaną mowę ssały smoczek dłużej, co wskazywało na rozpoczęcie procesu uczenia się.

Badanie jest o tyle istotne, że nowonarodzone dzieci są prawdopodobnie najbardziej pojętnymi uczniami świata. Jeśli dojdziemy do tego, jak wchłaniają informacje, będziemy może w stanie wykorzystać to do usprawnienia naszych technik edukacyjnych.

- Chcemy zobaczyć, jaką magią, której nie posiadają dorośli, dysponują dzieci – komentuje to Patricia Kuhl – Ta wczesna ciekawość świata nie może się zmarnować!

{jumi [*7]}

a