sobota, maj 04, 2024
Follow Us
wtorek, 27 listopad 2012 15:46

Przyszłość węgla w Europie

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Przyszłość węgla w Europie www.sxc.hu

W Brukseli odbyły się trzecie Europejskie Dni Węgla. Obrady zorganizowane wspólnie przez Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego (EURACOAL), Światowe Stowarzyszenia Węgla (WCA) oraz Central Europe Energy Partners (CEEP), stały się miejscem spotkań liderów przemysłu węglowego z całego świata z politykami i urzędnikami.

Dyskusja na temat przyszłości węgla w Europie i na świecie toczyła się zarówno podczas warsztatów WCA-EURACOAL i Europejskiego Okrągłego Stołu ds. Węgla w Parlamencie Europejskim, jak i w ramach prowadzonego dyskusji w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społeczny (EKES) oraz debaty pod przewodnictwem Europosła Jerzego Buzka (EPP, Polska). W gronie panelistów byli przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej , Kompanii Węglowej i węgierskiego holdingu energetyczno – wydobywczego Matrai. Wszystkie te firmy są członkami Central Europe Energy Partners (CEEP).

Uczestnicy spotkań mogli tez usłyszeć od ekspertów m.in. z Międzynarodowej Agencji Energii, Electric Power Development Company z Japonii czy NICE z Chin, jak dalece najnowsze czyste technologie węglowe łączą w sobie wysoką wydajność, i niską emisyjność z przystępną ceną. - Wskazywano także, że technologie te pozwalają zarówno krajom rozwiniętym i rozwijającym się, zaspokoić rosnący popyt na energię elektryczną w sposób czysty i konkurencyjny – podsumowuje dr Marcin Bodio, dyrektor ds. planowania i koordynacji badań poszukiwań CEEP.

W komunikacie opublikowanym po spotkaniu w Brukseli jego organizatorzy stwierdzili, że Europa zmagająca się z kryzysem potrzebuje działań, które zapewnią jej trwały i zrównoważony rozwój. Inicjatyw, które dzięki taniej energii przyczynią się do przywrócenia przemysłowej konkurencyjności gospodarek UE. Tania energia to również nowe miejsca pracy. Tego bez węgla nie da się osiągnąć. Tematem przewodnim spotkań były kroki, które należy podjąć w zapewnienia trwałej i zrównoważonej przyszłości. Węgiel jest najszybciej rozwijającym się źródłem energii, niezbędnym przy stale rosnącym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. - Jest także, mimo wszystko, najpowszechniej występującym paliwem kopalnym, z powodzeniem konkurującym z innymi surowcami energetycznymi – podkreśla Bodio. - Wspólnym wyzwaniem dla wszystkich 90. krajów wykorzystujących węgiel jest zmniejszenie emisji CO2 przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności dostaw energii – kończy Bodio.

Wyzwanie, które dziś stoi przed rządami państw UE jest znalezienie kompromisu pomiędzy wymaganiami, jakie stawia rozwój gospodarczy, potrzebami społecznymi i jakością środowiska. Zdaniem uczestników brukselskich spotkań, odpowiedzią jest trzystopniowa strategia dotycząca Czystych Technologii Węglowych, popierana wspólnie przez CEEP, EURACOAL i WCA. Zakłada ona:

1. Wprowadzenie najnowszych dostępnych technologii w całym sektorze UE wykorzystującym spalanie węgla w celu zwiększenia wydajności i zmniejszenia emisji.

2. Opracowanie nowej generacji wysokowydajnych elastycznych technologii na potrzeby energii elektrycznej wytwarzanej ze spalania węgla.

3. Rozwijanie i wdrożenie na całym świecie technologii CCS dotyczącej wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w elektrowniach opalanych węglem.

{jumi [*9]}

a