sobota, grudzień 03, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 98.
środa, 21 grudzień 2011 10:31

Jazzowy geniusz kończy 52 lata

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
John Patitucci, 2007 rok John Patitucci, 2007 rok

52 lata temu urodził się John Patitucci, amerykański muzyk jazzowy, znany najszerzej dzięki współpracy z zespołami Chicka Corei. Choć w Polsce znają go głównie miłośnicy jazzu, Patitucci współpracował z takimi gwiazdami, jak Sting czy Bon Jovi i zdobył już dwie nagrody Grammy.

Urodzony 22 grudnia 1959 roku muzyk i kompozytor od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie graniem na gitarze basowej. Początkowo artysta grywał w Nowym Jorku w prowadzonych przez brata zespołach popowych i rockowych. W 1972 r. przeniósł się na Zachodnie Wybrzeże, gdzie związał się elitą jazzrockowej muzyki fusion. Ten znakomity artysta, grający zarówno na kontrabasie, jak i na elektrycznej gitarze basowej, inspirował się takimi wirtuozami, jak Larry Graham, Marcus Miller, Stanley Clarke, a zwłaszcza Jaco Pastorius.

Z modern jazzem zapoznał go nauczyciel kontrabasu Chris Poehler. Patitucci współpracował z pianistą Gapem Mangione'em oraz z weteranem wibrafonu Victorem Feldmanem. Właśnie podczas pracy u tego ostatniego usłyszał go Chick Corea i zaprosił do współpracy w swoim Elektric Band. Patitucci odegrał też ważną rolę w akustycznej mutacji zespołu, czyli Acoustic Band.

Od końca lat 80. Patitucci był też liderem własnych zespołów, np. The John Patitucci Quartet. Kariera muzyka trwa już ponad trzy dekady. John Patitucci zwykle na gitarze basowej Yamaha, której dwa modele sygnowane są jego nazwiskiem. Pracuje też jako aranżer. Jest również producentem płyt - swoich oraz innych artystów. Jego muzyczna wyobraźnia oraz specyfika brzmienia jego gry dały mu miejsce w pierwszym rzędzie twórców nowoczesnego jazzu i sprawiły, że Patitucci wywiera wpływ również na muzykę pop, a nawet na zespoły grające muzykę klasyczną.

Patitucci wydał trzynaście solowych albumów. Współpracował z wieloma artystami, m.in. z Michaelem Breckerem, Georgem Bensonem, Natalie Cole, ze Stingiem i zespołem Bon Jovi. Artysta komponuje muzykę dla siebie i dla innych wykonawców: m.in. dla zespołów Elements, Absolute Ensemble i Ethel Ensemble, a dla włoskiej orkiestry kameralnej w Pescarze napisał utwór na sześciostrunową basową gitarę elektryczną i orkiestrę smyczkową.
Artysta zdobył już dwie nagrody Grammy: za wykonanie i za kompozycję, a piętnastokrotnie był wśród nominowanych. Jego pierwszy solowy album "John Patitucci" doszedł do pierwszego miejsca na listach Billboard Jazz.

52-letni muzyk przekazuje swoje umiejętności dalej. Wykładał w szkołach muzycznych wielu krajów, był też dyrektorem artystycznym Bass Collective, szkoły dla basistów w Nowym Jorku. Patitucci współpracuje także z Thelonious Monk Institute of Jazz. W 2003 r. muzyk został mianowany profesorem City College of New York (Jazz Studies).

Patrząc na dotychczasową pracowitość i osiągnięcia muzyka, można śmiało wróżyć, że dalsze lata jego kariery nie będą bezowocne. W końcu bardzo wiele z przedsięwzięć, w które angażuje się John Patitucci kończy się nominacją lub zdobyciem nagrody Grammy.

{jumi [*7]}

a