wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
środa, 25 sierpień 2010 07:56

30. edycja Rawa Blues Festival Wyróżniony

Napisane przez KW / rawablues
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Wielka gratka dla miłośników bluesa z całej Polski. Już 9 października w katowickim Spodku odbędzie się jubileuszowa 30. edycja Rawa Blues Festival - największego i najstarszego festiwalu bluesowego w Polsce. Znamy już nazwiska głównych gwiazd, które wystąpią podczas tej wyjątkowej edycji.

{jumi [*4]}W tym roku z uwagi na jubileusz i okrągłe urodziny Festiwalu, z fanami bluesa będą świętować gwiazdy, które już zagrały na Rawa Blues Festiwal wcześniej: James Blood Ulmer Memphis Blood feat. Vernon Reid, Rick Estrin and The Nightcats to perform with Charlie Baty oraz Nora Jean Bruso. - Zdecydowaliśmy, że zaproszone zostaną postaci światowego bluesa których występ na Rawie szczególnie zapadł w pamięci fanom. Stąd pomysł retrospekcji tego najlepszego dorobku Festiwalu. - przybliża kulisy wyboru gwiazd dyrektor festiwalu, Irek Dudek. Także występ Dudka będzie szczególny, ponieważ zaprezentuje on na żywo materiał z nowej płyty - "Dudek Bluesy", której premiera odbędzie się 23 kwietnia.

Program 30. edycji Rawa Blues Festival!

Program ma charakter orientacyjny - szczegółowy harmonogram zostanie opublikowany na kilka dni przed imprezą.

Scena Boczna

Zespoły rozpoczną grać na Scenie Bocznej o godz. 11.00.

- Jazz Sphere

- Zgredybillies

- Why Ducky?

- The Plants

- The River

- Break Maszyna

- Przytuła & Kruk

- Jaw Raw

Scena Główna

Zespoły rozpoczną grać na Scenie Głównej o godz. 16.00. Kolejność zespołów może ulec zmianie.

- St. James Hotel

- laureat sceny bocznej

- Marek Makaron Trio feat. Minix

- Bogdan Szweda & Easy Rider

- Boogie Chilli

Gwiazdy Festiwalu

Koncert Gwiazd rozpocznie się o godz. 18.00.

- Irek Dudek

- Nora Jean Bruso

- Rick Estrin & The Nightcats with Charlie Baty

- James Blood Ulmer & Vernon Reid

Od godziny 12.00 w hallu Spodka rozpoczną się działania interdyscyplinarne plastyczno-muzyczno-literackie pod hasłem Tygla Kulturalnego

O Festiwalu

Najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy na świecie odbywający się "in-door" (pod dachem), w tym roku odbędzie się już po raz 30. Jak zwykle - w Katowicach! Dzięki Rawa Blues Festival to miasto od lat uchodzi za stolicę polskiego bluesa.

Początki

Wystartował na przełomie kwietnia i maja 1981 r., w okresie kiedy w kraju wrzała solidarnościowa gorączka. Podczas I Ogólnopolskich Spotkań z Bluesem "Rawa Blues", bo taką wtedy nosił nazwę ten festiwal, blues w różnych jego odcieniach rozbrzmiewał w śląskich klubach: "Akant", "Kwadraty", "Medyk", "Puls" i "Wahadło", a na scenie znaleźli się m.in. Elżbieta Mielczarek, Paweł Ostafil, Dżem i Easy Rider. Przez kolejne lata, również w stanie wojennym, na scenach "Rawy" pojawiali się wszyscy najważniejsi polscy wykonawcy bluesa, niektórzy bardzo regularnie. "Rawa" szybko stała się najważniejszym miejscem przeglądu stanu naszego bluesowego posiadania, a konkursowe przeglądy młodych wykonawców sukcesywnie wyłaniały wielu wiodących dziś na rodzimej scenie bluesmanów. Koncerty, ale przede wszystkim klubowe granie, tworzyło i upowszechniało najwłaściwszy dla prezentacji i odbioru bluesa klimat i subkulturę bycia muzyków i słuchaczy w tak swoistej bliskości.

Od samego początku dyrektorem i organizatorem festiwalu był Irek Dudek, który już w latach 60. próbował przeszczepić muzykę bluesową na polski grunt. Wielka gwiazda polskiego rocka (lider popularnej od lat 80. do dziś grupy Shakin' Dudi), multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor, wymyślił pierwszy w Polsce bluesowy festiwal i prowadzi go do dziś. To m.in. dzięki jego charyzmie i projesjonalizmowi do Spodka co roku zjeżdża jesienią kilka tysięcy osób z całej Polski.

International Blues Festival

W 1992 r. "Rawa" bardziej zdecydowanie wyszła poza krąg krajowego podwórka, prezentując liczących się wykonawców zagranicznych. Koncertów w hali "Spodka" słuchało wtedy ok. 10 tys. słuchaczy! Ten rekord frekwencji nigdy potem nie został pobity, za to na następnych edycjach festiwalu gościły z jedynymi w Polsce, a czasem i w Europie koncertami gwiazdy bluesa pierwszej wielkości i historyczne już postacie tej muzyki: Luther Allison. Junior Wells, Koko Taylor, Carey Bell, John Cephas i Phil Wiggins, C. J. Chenier, Rory Block, Little Charlie & The Nightcats, Guitar Shorty, James Blood Ulmer i wielu innych. To właśnie dla nich wielu fanów przyjeżdża na "Rawę", chcąc słuchać bluesa w wykonaniu jego tak ważnych twórców, spotkać się z postaciami, które na bluesowym topie znaczą tak wiele, zobaczyć bluesowy show, jaki prezentowany jest tylko na ważnych festiwalach bluesa w szerokim świecie.

Ostatnie lata

Podczas Rawy Blues 2006 słuchaliśmy m.in. Roya Rogersa, Paula Geremii i Nory Jane Bruso, której występ stał się wielkim wydarzeniem festiwalu, w pamięci każdego widza tamtej edycji Festiwalu pozostanie szczególnie jeden z utworów który Nora zaśpiewała... bez mikrofonu! W 2007 wystąpiła kilkukrotnie nagradzana Blues Music Awards, Janiva Magness. Wyjątkowo malowniczy okazał się band Asylum Street Spankers, który czerpie całymi garściami ze współczesnych gatunków, od country po hip-hop. Bardzo energicznie zagrali Storm Warning z Wielkiej Brytanii. W 2008 roku wydarzeniem Festiwalu był występ Debbie Davies i Setha Walkera. Niesamowicie klimatycznym występem zachwycił Samuel James, a atmosferę skutecznie podgrzał występ Shakin' Dudi - byli w wyśmienitej formie. Niespodzianką był również bardzo udany występ The California Honeydrops. 29. edycja to przede wszystkim mocny rockowo-bluesowy występ Erica Sardinasa z zespołem Big Motor, ale przed nim zagrali legendarny Rod Piazza & The Mighty Flyers a także młoda gwiazda Eden Brent.

I tak Rawa Blues Festival dociera do swojego jubileuszu - 30. edycja festiwalu przede wszystkim ma mieć charakter retrospektywny. Usłyszymy najlepszych (a więc i najdroższych) wykonawców, którzy grali już na Rawie i których koncerty zrobiły największe wrażenie na wszystkich: fanach, krytykach, innych muzykach i organizatorach. Warto dodać, że gości zagranicznych będzie więcej niż jakiejkolwiek poprzedniej edycji festiwalu.

{jumi [*7]}

a