środa, maj 22, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 98.
piątek, 12 październik 2012 11:51

Sapkowski w wersji audio - superprodukcja Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Sapkowski w wersji audio - superprodukcja fot. materiały wydawcy

W księgarniach można już dostać audiobooka drugiej części trylogii husyckiej Andrzeja Sapkowskiego. „Boży bojownicy" to superprodukcja, której realizacja trwała rok – zaangażowano prawie 200 aktorów, a ich dialogi uzupełniają pieśni rycerskie oraz dźwiękowe efekty specjalne.

Do tej pory książki Andrzeja Sapkowskiego doczekały się wielu interpretacji. Głównie jednak na rynku pojawiały się nowe gry, komiksy czy filmy. Pomysł na produkcję słuchowiska był więc zaskoczeniem dla wielu fanów twórczości pisarza fantasy. Trylogię husycką postanowili nagrać Błażej Kukla, producent i realizator, oraz Janusz Kukuła, reżyser Teatru Polskiego Radia. Akcja powieści rozgrywa się w XV wieku na terenie dzisiejszego Dolnego Śląska i Czech. Realizatorzy postawili więc przed sobą trudne zadanie – zamierzali bowiem nie tyle nagrać jednego aktora czytającego powieść, ale odtworzyć cały ówczesny świat dźwięków. Jest to superprodukcja – słuchowisko zawarte na trzech ośmiogodzinnych płytach.

Pierwsza część trylogii, „Narrenturm" pojawiła się w księgarniach dwa lata temu. -Przyjęto ją bardzo entuzjastycznie – mówi Marzena Kłos z wydawnictwa superNOWA, które razem z Polskim Radiem przygotowało audiobooka. - Zarówno recenzje odbiorców, jak i krytyków były niezwykle przychylne – dodaje Marzena Kłos. W sobotę 6 października na półkach pojawiła się druga część - „Boży bojownicy".
Reżyser słuchowiska, Janusz Kukuła pragnął, aby świat dźwiękowy był jak najbardziej rozbudowany. Słuchowiska bywają nazywane teatrem wyobraźni. Dają nam szansę, by nasza fantazja wypełniła obrazami historię, którą słyszymy. W najnowszym audiobooku każdego bohatera gra inny aktor. Dlatego do produkcji zatrudniono prawie 200 osób. Niektóre z nich mówią w obcych językach – staroniemieckim czy czeskim. Główną rolę Reynewana odegrał Lesław Żurek. Jego młody, prawie chłopięcy głos kontrastuje z głosami starszych bohaterów, w których wcielili się Henryk Talar i Krzysztof Wakuliński. Narratorem jest Krzysztof Gosztyła.

Fabuła oparta jest na przygodach młodego medyka, Reynewana, który prowadzi awanturniczy tryb życia. Powieść pełna jest romansów, które niejednokrotnie kończą się dla bohatera źle – np. pościgiem braci jednej z uwiedzionych kobiet.
Całość produkcji zajęła rok. -Nagrania aktorów skończyły się w czerwcu. Potem trzeba było zająć się stroną dźwiękową, dopracowaną w najmniejszych szczegółach – mówi Marzena Kłos z superNOWEJ. Twórcy starali się oddać precyzyjną wiedzę autora trylogii o XV wieku. Nie było to łatwe – w książce znajdziemy wiele opisów bitew, pościgów czy ucieczek. W audiobooku usłyszymy więc brzdęk zbroi z XV wieku, stukot końskich kopyt na bruku oraz rycerskie pieśni. Muzykę do audiobooka stworzył Adam Skorupa, kompozytor m.in. ścieżki dźwiękowej do gry „Wiedźmin". Skorupa został uznany przez amerykański portal IGN za najlepszego twórcę oryginalnej muzyki do gier komputerowych w 2007 roku.

Planowane jest też wydanie trzeciej części trylogii Sapkowskiego, „Lux perpetua". Nagrania do niej rozpoczną się najpewniej w przyszłym roku, nie wiadomo jednak, kiedy audiobook pojawi się na rynku.

{jumi [*7]}

a