sobota, maj 11, 2024
Follow Us
piątek, 28 wrzesień 2012 14:20

Mundruczó bawi się w operetkę

Napisane przez Jacek Wilski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kadr z próby do spektaklu "Nietoperz" Kadr z próby do spektaklu "Nietoperz" www.trwarszawa.pl

Łączenie przeciwieństw, balansowanie na granicy śmieszności to to, co uderza w sztuce „Nietoperz" Kornéla Mundruczó, którą w październiku będzie można oglądać w TR Warszawa. Węgierski reżyser dręczy widzów pytaniem: czy i w jakim stopniu wolno nam decydować o własnym istnieniu. W tej operze buffo nastroje zmieniane są jak rękawiczki.

Fabuła spektaklu zaczyna się od spotkania obcych sobie osób, które gromadzą się w stojącym na uboczu domu, żeby wspólnie świętować nadejście Nowego Roku. Są wśród nich ludzie młodzi i starzy, single i małżeństwa. To, co ich łączy, to ciekawość, czy człowiek jest w stanie udźwignąć ciężar boskiej wolności. Przygotowania do Sylwestra odbywają się przy dźwiękach operetki Johanna Straussa „Zemsta nietoperza". Utwór ten był inspiracją dla węgierskiego reżysera, ale nie znajdziemy tu łatwych analogii.
W spektaklu nastroje zmieniają się co chwila. Beztroska zabawa szybko zmienia się w horror, kiedy okazuje się, że w grę wchodzi plan samobójstwa. Aktorzy przeskakują z realistycznej gry w sztuczną, operetkową konwencję. A nad wszystkim unosi się pytanie, czy człowiek ma prawo decydować o własnej śmierci.

 

Kornél Mundruczó zasłynął jako reżyser filmowy. Ukończył Węgierski Instytut Filmowy, a potem wypłynął na filmie krótkometrażowym „Afta". Film został nagrodzony m.in. w kategorii najlepszego filmu zagranicznego na włoskim festiwalu Corto Imola, otrzymał Grand Prix w Cottbus, Srebrnego Smoka dla najlepszego krótkiego metrażu w Krakowie, Film Critics Award Stowarzyszenia Dziennikarzy Węgierskich, Arte European Short Award i Nagrodę Jury Ekumenicznego - Honorable Mention w Oberhausen. W 2002 roku węgierski reżyser nakręcił „Kilka pogodnych dni". Jego pełnometrażowy debiut także przyniósł mu szereg nagród.
Obecnie Kornél Mundruczó jest jednym z najsłynniejszych węgierskich filmowców. W Cannes prezentowano pięć jego dzieł w różnych sekcjach. Dwa lata temu pokazywano tam jego film „Łagodny potwór – projekt Frankenstein". Obraz ten powstał na bazie przedstawienia z 2007 roku, które w Budapeszcie zyskało miano „kultowego". We współczesnej adaptacji historii Frankensteina granej na tyłach Teatru Bárka występowali zarówno prawdziwi bezdomni, jak i aktorzy. Pierwszym reżyserowanym przez Mundruczó spektaklem teatralnym była opera Kamilló Lendvaya "Ladacznica z zasadami" z 2003 roku. Z kolei w sztuce na podstawie "Kaliguli" Alberta Camusa reżyser snuł rozważania o ludzkim istnieniu jako głównym źródle cierpienia.
W spektaklu „Nietoperz" występują m.in. Małgorzata Buczkowska, Roma Gąsiorowska, Agnieszka Podsiadlik, Rafał Maćkowiak i Adam Woronowicz. Najbliższe spektakle odbędą się 5, 6 i 7 października o godz. 19 w TR Warszawa na ul. Marszałkowskiej 8 w Warszawie.

{jumi [*7]}

a