środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
piątek, 05 październik 2012 12:43

"Operetka" na deskach Teatru Dramatycznego

Napisane przez Tadeusz Biernacki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wojciech Kościelniak z aktorami Wojciech Kościelniak z aktorami fot. teatrdramatyczny.pl

Znany z reżyserii spektakli muzycznych Wojciech Kościelniak tym razem wziął się za „Operetkę" Witolda Gombrowicza. W przedstawieniu nastąpi starcie różnych gatunków: opery, współczesnej muzyki transu, białego śpiewu i operetki. Co z tego wyniknie, zobaczymy już 12 października w Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka.

Fabuła „Operetki" Gombrowicza pozwoliła Wojciechowi Kościelniakowi na opowiedzenie historii o niezmienności świata. Tu jedna maska zastępuje drugą, a tymczasem człowiek i jego dążenia się nie zmieniają. W tekście Gombrowicza przedstawiony został odwieczny mechanizm historii, który pcha człowieka z jednej niewoli w następną. Sztuka Gombrowicza to parodia operetki, w której przedstawione zostały przemiany społeczne. Pokazuje ona bankructwo wszelkich form ideologii politycznej. Kościelniak wolał skupić się nie na wielkich rewolucjach czy przewrotach społecznych, ale na tragedii pojedynczego, współczesnego człowieka.
Akcja „Operetki" rozgrywa się na zamku Himalaj. Odbywa się tam wielki bal, na który przyjeżdża Fior, sławny dyktator mody z Paryża. Mistrza opuściła jednak twórcza inwencja i nie wie, jakie stroje powinien wylansować. Dlatego wymyśla zabawę dla uczestników balu. Każdy z nich ma przybyć do zamku z worku, pod którym znajdzie się zaprojektowany przez gościa strój przyszłości. W pewnym momencie podczas balu worki opadają i ukazują wizję przyszłości.
Dużą rolę w spektaklu Wojciecha Kościelniaka odgrywa muzyka. Spotkamy się tu z walką dwóch sił muzycznych – świata muzyki klasycznej z muzyką ludową. Śpiew operowy przeplatany będzie charakterystycznym śpiewem białym głosem. Autorem muzyki do „Operetki" jest Piotr Dziubek, a scenografii - Damian Styrna. W przedstawieniu Teatru Dramatycznego występują m.in.: Anna Czartoryska, Paweł Tucholski, Marcin Przybylski, Piotr Kamiński i Paweł Kamiński.
Gombrowicz posługiwał się formami niskimi i popularnymi, by mówić o sprawach egzystencjalnych. Kościelniak postępuje analogicznie. Pragnie pchnąć formę spektaklu muzycznego w ambitniejsze rejony, eksperymentując z łączeniem różnego rodzaju gatunków. Jest reżyserem spektakli muzycznych, aktorem i wykładowcą wrocławskiej PWST. Krytycy podkreślają, że stworzył własny styl teatru muzycznego i przywrócił mu wysoką rangę artystyczną. Kościelniak reżyserował m.in. spektakle muzyczne na podstawie twórczości Bolesława Prusa, Władysława Reymonta, Fiodora Dostojewskiego i Franza Kafki. Podjął się również reżyserii „Hair" Galta MacDermota i trans-opery „Sen nocy letniej" Szekspira z muzyką Leszka Możdżera.
Premiera „Operetki" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbędzie się 12 października o godz. 19. Kolejne spektakle odbędą się 13, 14 i 16 października o godz. 19. Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka znajduje się na pl. Defilad 1 w Warszawie.

{jumi [*7]}

a