czwartek, maj 09, 2024
Follow Us
czwartek, 23 sierpień 2012 14:54

Dożynki w Powsinie

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dożynki w Powsinie www.kulturawilanow.pl

26 sierpnia w plenerach Domu Pracy Twórczej w Powsinie  odbędą się "Powsińskie Dożynki 2012" połączone z piknikiem rodzinnym i występami zespołów folklorystycznych.

Powsińskie Dożynki reaktywowane siedem lat temu przez dawnych powsińskich rolników – obecnie grupę etnograficzną Powsinianie – są kontynuacją dawnego obrzędu dziękczynienia za plony, który był stałym punktem w kalendarzu Powsińsiej i Wilanowskiej wsi.

Na dożynkach będą wspaniałe stroje wilanowskie, tańce, śpiew, jarmarczno-odpustowe stoiska z zabawkami, watą i lodami, do tego swojskie jedzenie: pierogi, wędliny np. peklowana słonina, domowe wypieki.

Program "Powsińskich Dożynek 2012":

11.30 korowód dożynkowy prowadzony przez Starostę i Starościnę dożynek; prezentacja wieńców dożynkowych oraz strojów ludowych (rozpoczęcie korowodu od ul. Czekoladowej).

12.00 Msza św. Polowa w plenerach Domu Pracy Twórczej w Powsinie
13.15 Otwarcie "Powsińskich Dożynek 2012" – uroczyste przekazanie chleba
Wystąpią zespoły: Junos z Moskwy, Maticiarik z Banskiej Bystrzycy oraz zespoły Centrum Kultury Wilanów, prezentujące stroje wilanowskie. Od godziny 19.00 zacznie się "potańcówka na dechach" z zespołem Van Der Park.

Na etno-pikniku rodzinnym będzie kuchnia regionalna przygotowana przez restaurację "Powsinianka", można będzie też poznać tajniki pieczenia chleba z receptur Muzeum Chleba Mariana Pozorka, wspólnie posadzić dąb w ramach inicjatywy społecznej "Dwadzieścia dębów na dwudziestolecie", kupić coś na jarmarku u wystawców z Kurpiów oraz zrzeszonych w Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i wziąć udział w ento zabawie dla dzieci, na której będą m.in. warsztaty z wiklinę ekologiczną i filcem, malowanie haftu wilanowskiego.

Powsiński Klub Kultury (ul. Ptysiowa 3) powstał w 2006 roku z inicjatywy mieszkańców Powsina, którzy zaangażowali się w rozwój klubu – niegdyś plebanii przeznaczonej do rozbiórki. ich spontaniczne działania przetworzyły się w cykliczne spotkania, w czasie których uczestnicy odkryli potrzebę badania regionalnej tożsamości oraz współtworzenia małej ojczyzny, jaką jest Powsin. W ten sposób powstała pracownia etnograficzna „Powsinianie", która jest inicjatorem wielu wydarzeń „etno" – Dożynki, Herody, Kupalnocka etc.

www.kulturawilanow.pl
{jumi [*8]}

a