Nocą świat wygląda inaczej. Nocą budzą się nieznane emocje. Nocą historia ma inny wymiar. Nocą może zdarzyć się wszystko... – mówi Elżbieta Skoczylas z firmy Kazimierz-Tour.pl, która wraz z Pawłem Czopkiem właścicielem czerwonych ekobusików realizuje usługę turystyczną „Nocne zwiedzanie Kazimierza”. – W programie spacer po Rynku, Małym Rynku, przejazd ekobusikami do wąwozu i na cmentarz żydowski, spacer po wąwozie z pochodniami. Kieliszek kazimierskiej nalewki dla kurażu lub sok dla dzieci. „Kazimierz –Tour” poszerza ofertę o zwiedzanie Lublina i Sandomierza, a „Czerwone Ekobusiki” spotkać można nie tylko w Kazimierzu, ale także w Zamościu i w Nałęczowie.
W ofertcie kulturalnej Kazimierza są koncerty na Zamku, m.in. podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi – siedem koncertów organowych w ramach corocznego festiwalu, w tym jeden na dziedzińcu Zamku. W każdą sobotę lipca i sierpnia mają miejsce wieczory muzyczne, współorganiozwane przez Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki (KOKPiT), które od roku 2016 zmieniły nazwę na Kazimierski Festiwal Organowy. Koncerty odbywają się od lat 70. XX w. w zabytkowym wnętrzu kazimierskiej Fary, z wykorzystaniem najstarszych w Polsce organów, pochodzących z 1620 r., będących dziełem gdańskiego organmistrza Szymona Lilliusza.
Koncerty organowe w kazimierskiej farze organizowane są od ponad 40 lat, w lipcowe i sierpniowe sobotnie wieczory. Pierwszy z nich odbył się w 1972 roku z inicjatywy pani Krystyny Pielak – ówczesnej dyrektor Domu Kultury i wybitnego organisty, prof. Feliksa Rączkowskiego, przy wsparciu proboszcza parafii kazimierskiej śp. ks. Zdzisława Maćkowiaka. Tradycja koncertów wiąże się z istnieniem w kościele farnym wspaniałych organów z początku XVII wieku, które zachowały 35 z 40 pierwotnych, barokowych głosów, posiadają ponad 1400 piszczałek oraz dwie klawiatury ręczne i jedną nożną.
Wśród wydarzeń kulturalnych w 2017 roku w Kazimierzu Dolnym są m.in.
3.05.2017 - Kiermasz Produktu Lokalnego; skwer przy poczcie
7 - 9.05 - VI Kazimierskie Spotkanie z Historią; Rynek w Kazimierzu Dolnym
14.05 - II Bieg Kazimierski im. Jana Pawła II; Rynek, ulice Kazimierz Dolnego
14.05 - Kiermasz Produktu Lokalnego; skwer przy poczcie
21.05 - Kiermasz Twórców Ludowych; Rynek Główny
1.06.2016 - Dzień Dziecka na Zamku - III Turniej zamkowy o Złotą Różę Esterki; dziedziniec zamku w Kazimierzu Dolnym
18.06 - Kiermasz Twórców Ludowych; Rynek Główny
23-25.06 - 51. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych
1.07 - Kazimierski Festiwal Organowy. Frank Hauk - organy; Kościół Farny w Kazimierzu Dolnym, godz.19:30
7-10.07 - Festiwal „Kazimiernikejszyn III”
8.07 - Kazimierski Festiwal Organowy. Sławomir Kamiński - organy, Dumitru Harea - fletnia pana; Kościół Farny, godz.19:30
15.07 - Kazimierski Festiwal Organowy. Bogdan Narloch - organy, Roman Gryń - trąbka; Kościół Farny, godz.19:30
22.07 - Kazimierski Festiwal Organowy; Kościół Farny, godz.19:30
28.07– 6.08 - Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
5.08 - Muzyka dla Królewskich Ogni Sztucznych; Dziedziniec zamku w Kazimierzu Dolnym
12.08 - Kazimierski Festiwal Organowy. Filipe Vessimo - organy; Kościół Farny, godz.19:30
Organizator: Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym, KOKPiT, Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Kazimierska Fara”, Urząd
16-21.08 - PARDES FESTIVAL
19.08 - Kazimierski Festiwal Organowy; Kościół Farny, godz.19.30
26.08 - Kabaret Hrabi. Dziady Kazimierskie; Dziedziniec zamku w Kazimierzu Dolnym
26.08 - Kazimierski Festiwal Organowy. Finał w Farze lub na dziedzińcu zamkowym w Kazimierzu Dolnym
15.09 - Święto Winobrania; dziedziniec zamku w Kazimierzu Dolnym
Więcej na: http://www.kokpit.com.pl/pl/a/Kalendarz-wydarzen-na-2017-rok.
Projekt GEOPARK
Główną ideą GEOPARKU jest rozwój obszaru z wykorzystaniem unikatowych w skali Europy i świata walorów przyrodniczo-krajobrazowych. Planowany do utworzenia GEOPARK Małopolskiego Przełomu Wisły, ciągnący się od Zawichostu do Puław, obejmowałby tereny uznawane jest za jedne z najlepszych i najpiękniejszych w skali światowej w zakresie profili geologicznych dokumentujących historię Ziemi. Liderem projektu jest Gmina Kazimierz Dolny, która działa wspólnie z lubelskimi gminami: Janowiec, Annopol, Opole Lubelskie, Józefów nad Wisłą, Łaziska, Wilków oraz z Muzeum Nadwiślańskim oraz Instytutem Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Zaplanowano m.in. budowę Centrum Ziemi w Kazimierzu Dolnym, udostępnienie zwiedzającym nieczynnej kopalni fosforytów w Annopolu, udostępnienie i zagospodarowanie grot (Bochotnica), kamieniołomów (Kazimierz Dolny, Piotrawin), czy rewitalizację centrum miast (Janowiec, Kazimierz Dolny).
Więcej na: http://www.kazimierzdolny.pl/.