środa, maj 01, 2024
Follow Us
czwartek, 16 sierpień 2012 10:43

I Ty możesz uratować komuś życie! Wyróżniony

Napisane przez AM
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
I Ty możesz uratować komuś życie! www.jedrzejow.swietokrzyska.policja.gov.pl

W miejscowości Potok (woj. świętokrzyskie), na Drodze Krajowej nr 7 organizatorzy zaaranżowali wypadek drogowy z poważnie ranną osobą. Była to kontynuacja akcji „Nie bój się ratować życia innym", której głównym celem było podniesienie świadomości wśród uczestników ruchu drogowego na potrzebę niesienia pomocy poszkodowanym w wypadkach.

14 sierpnia, podczas trwania tej akcji zatrzymało się 216 przejeżdżających kierowców, którzy wraz ze swoimi pasażerami chcieli udzielić pomocy, a służby zostały powiadomione telefonicznie ponad 40 razy.

U kilkudziesięciu przejeżdżających kierowców widok poszkodowanego mężczyzny i samochodu w rowie nie spowodował żadnej reakcji. Ci, którzy obojętnie mijali ten symulowany wypadek, byli zatrzymywani do kontroli drogowej i w ramach „kary" ćwiczyli, pod nadzorem specjalistów udzielanie pierwszej pomocy. Zgodnie z kodeksem karnym za nieudzielenie pomocy grozi nawet do 3 lat więzienia.

W wielu przypadkach u poszkodowanych w wypadkach nie doszłoby do zgonu, gdyby natychmiast rozpoczęto u nich resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO), polegającą na uciskaniu klatki piersiowej i oddechach  ratowniczych. W ciągu pierwszych kilku minut po zatrzymaniu krążenia poszkodowany może wykonywać pojedyncze oddechy lub głośne niby-westchnięcia przypominające oddychanie. Nie należy mylić tego z prawidłowym oddechem. Jeżeli pierwszy oddech ratowniczy nie spowodował uniesienia się klatki piersiowej, wtedy przed kolejną próbą należy skontrolować raz jeszcze jamę ustną poszkodowanego, usunąć wszelkie przedmioty, a następnie ponownie sprawdzić, czy odchylenie głowy i uniesienie brody zostały prawidłowo wykonane.
30 uciśnięć i 2 oddechy ratownicze należy wykonywać na przemian aż do przybycia wykwalifikowanej pomocy. Osoba, która nie może lub nie chce wykonać oddechów ratowniczych, niech podejmie tylko uciskanie klatki piersiowej.
Po upływie pierwszych czterech minut bez oddychania w mózgu następują nieodwracalne zmiany. Jeśli w tym czasie nie zostanie podjęta żadna akcja ratująca życie, nie pomogą nawet najlepsi ratownicy. Uciski klatki piersiowej czy wdechy trzykrotnie wydłużają czas, w którym profesjonalna pomoc może zwiększyć szanse na przeżycie.

1. Zacznij działać.

2. Zabezpiecz miejsce wypadku.

3. Przekaż jak najwięcej informacji dyspozytorowi pogotowia ratunkowego. Podaj dokładną lokalizację i telefon kontaktowy do siebie.

W celu uzyskania pomocy w sytuacjach awaryjnych można zadzwonić bezpłatnie z telefonu stacjonarnego lub komórkowego pod numer 112. W Polsce zachowane zostały również numery alarmowe 997 (Policja), 998 (Państwowa Straż Pożarna), 999 (Pogotowie Ratunkowe).

Numer 112 służy wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia,
innych nagłych sytuacjach zagrażających zdrowiu, życiu lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.
http://112.gov.pl

www.jedrzejow.swietokrzyska.policja.gov.pl

{jumi [*9]}

a