niedziela, kwiecień 28, 2024
Follow Us
czwartek, 31 maj 2012 10:28

Dzień bez papierosa

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dzień bez papierosa (31 maj) juz od 1987 roku przypomina palaczom o szkodliwosci tego nałogu. Statystyki kwalifikują palenie papierosów jako śmiertelne zagrożenie dla zdrowia, a nawet przyczynę większej liczby zgonów niż AIDS, narkotyki, alkoholizm czy wypadki samochodowe.

Palenie tytoniu zabija 4 milonów palaczy rocznie, a co 8 sekund w skutek palenia papierosów umiera jedna osoba. Osoby palące żyją 15 lat krócej niż te, które po papierosy nie sięgają, a według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na raka płuc umiera od 10,5 do 40 razy więcej osób palących niż niepalących.

Palaczu - ryzykujesz

Papieros to chemicznie spreparowany produkt dostarczający palaczowi substancji, od których on się uzależnia. To nie tylko nikotyna, ale też sole powodujące to, że papieros się tli, amoniak zmieniający ph, cukier i lukrecja poprawiające smak czy gliceryna, która zachowuje świeżość tytoniu. Palenie naraża na choroby (rak płuc, nerki, trzustki, gruźlicę układu pokarmowego, wrzody żołądka, dwunastnicy, astmę osktrzelową), pogarsza wygląd skóry (wcześniejsze zmarszczki), opóźnia gojenie się ran, zaostrza choroby skóry (np. trądzik).

A gdyby tak rzucić?

Rzucić palenia można i zawsze jest to z korzyścią dla zdrowia. Nikotyna tłumi apetyt, zmniejsza wrażliwość kubków smakowych, zwiększa przemianę materii i niektóre osoby po zerwaniu z nałogiem tyją. Żeby przechytrzyć głód nikotynowy trzeba mądrze oszukiwać mózg, wybierająć przekąski bogate w antyoksydanty (np. witaminę C, beta-karoten, witaminę E), które zwalczają wolne rodniki. Mogą to być np. suszone owoce, płatki zbożowe, pestki dyni i słonecznika, orzechy czy rodzynki. Powinno się również uzupełnić witaminy z grupy B i jeść chude mięso, ryby czy pełne ziarno (witamina B12 usuwa z cyjanek obecny w dymie tytoniowym) jak również zjadać pokarmy alkalizujące (np. szpinak, boćwina, szczypiorek), a unikać zakwaszających (np. mięso).

Palacze mają często problem z opanowaniem nawyku palenia w określonych sytuacjach. Warto wówczas znaleźć alternatywę w postaci np. zdrowej przekąski (surowe owoce i warzywa, które zawierają błonnik). Najprostszy sposób - mniej tłusto. W zamian za to jeść zdrowe węglowodany i produkty z piramidy zdrowego odzywiania.

Niebezpieczne skutki biernego palenia

Wszystkie osoby przebywające w towarzystwie osób palących stają się biernymi palaczami. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy. Bierne palenie niesie więc za sobą identyczne skutki zdrowotne, co aktywne palenie papierosów.

W krajach Unii Europejskiej palma pierszeństwa za palenie tytoniu należy się Grecji - pali tam 40 procent społeczeństwa (ogólnie w UE 30 proc.). Prognozy WHO pokazują, że jeśli ilość „spożycia" tytoniu nie spadnie, to do 2030 roku tytoń zabije 500 milionów żyjących obecnie na Ziemi osób.

{jumi [*9]}

a