sobota, kwiecień 27, 2024
Follow Us
czwartek, 21 wrzesień 2023 20:20

"Prawica na rozdrożu" - refleksje przedwyborcze Marka Jurka Wyróżniony

Napisane przez Agencja Informacyjna/TB
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Obowiązkiem piszących o polityce jest definiować dobro wspólne, a nie jedynie podglądać przez dziurkę od klucza partyjne konwentykle - Marek Jurek Obowiązkiem piszących o polityce jest definiować dobro wspólne, a nie jedynie podglądać przez dziurkę od klucza partyjne konwentykle - Marek Jurek Tomasz Brzozowski

„Prawica na rozdrożu. Notatki przedwyborcze” to budzący zainteresowanie tytuł nowej książki Marka Jurka Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Dyskusja moderowana przez Huberta Biskupskiego z udziałem Łukasza Warzechy i Piotra Trudnowskiego transmitowana była z legendarnej Galerii Delfiny na warszawskim Powiślu.

Unia Europejska ma specyficzny zmysł historii. Negocjacje akcesyjne z Polską zamknięto 13 grudnia 2002 r, w 21 rocznicę ogłoszenia przez komunistów stanu wojennego i uruchomienia masowych prześladowań Solidarności. Również 13 grudnia (z kolei w 26 rocznicę stanu wojennego) podpisano traktat lizboński. W międzyczasie przyjęto Polskę do unii 1 maja 2003 roku, w dniu, w którym społeczeństwa rządzone przez kolaboracyjne rządy komunistyczne zmuszano przez dziesiątki lat do demonstrowania radości ze swego zniewolenia. - Marek Jurek "Prawica na rozdrożu. Notatki przedwyborcze"

Najnowsza książka „Prawica na rozdrożu”, której autorem jest Marek Jurek, to esej o ostatnich latach polskiej polityki, osadzony w politycznej perspektywie europejskiej, oraz szerzej, zmian kulturowych zachodzących w łonie cywilizacji, bez któruch nie sposób zrozumieć tendencji politycznych w Polsce. Marek Jurek robi przegląd postaw ugrupowań, pretendujących do reprezentowania konserwatywnej część opinii publicznej, zastanawia nad przyczynami i konsekwencjami ich działań. Wydawnictwo nie opowiada, ani nie dyskredytuje żadnej ze stron dyskursu politycznego. 

Obowiązkiem piszących o polityce jest definiować dobro wspólne, a nie jedynie podglądać przez dziurkę od klucza partyjne konwentykle. O tym, że imigracyjne zagrożenie na naszej północno-wschodniej granicy stanie się zasadniczym wyzwanie bezpieczeństwa - zorientowałe się w połowie sierpnia 2021 roku. - Marek Jurek "Prawica na rozdrożu. Notatki przedwyborcze"

Marek Jurek, jako autor książki „Prawica na rozdrożu”, przestrzega przed skutkami przejęciem władzy przez totalną opozycję. Bazuje w tym zakresie na swoim doświadczeniu, wieloletniej działalności publicznej. Przedstawia jak można analizować proces polityczny, w oparciu o wyznawane wartości. Dzięki bogatej argumentacji historycznej i socjologicznej książka „Prawica na rozdrożu” jest ciekawą lekturą dla każdego czytelnika, interesującego się życiem publicznym i historią współczesną, niezależnie od wyznawanych poglądów.

 

„Partia Konfederacja” stała się, owszem, wyborczą alternatywą dla partii Prawo i Sprawiedliwość. – Przyznaje Marek Jurek, w swojej najnowszej książce „Prawica na rozdrożu”. – Pojawienie się tej formacji „zdywersyfikowało” możliwości wyboru, którym dysponuje prawicowa opinia. O ile jednak partia Prawo i Sprawiedliwość uważała, że jej wystarczającym prawicowym mandatem jest krytyka partii Platforma Obywatelska, jej koalicjantów i sojuszników, o tyle partia Konfederacja uznała, że jest nim krytyka partii Prawo i Sprawiedliwość. Jedno i drugie to za mało. Konserwatywna opinia musi oczekiwać więcej, a niezależnie od oczekiwań – musi myśleć o tym, jaki rząd w efekcie najbliższych wyborów powstanie.” – Uważa Marek Jurek

Lektura tej książki nie zadecyduje kogo należy poprzeć w zbliżających się wyborach parlamentarnych do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej 15 października 2023 roku. Może jednak pomóc w ocenie kogo warto uwzględnić podczas głosowania.

9 maja 2022 r, gdy Putin w Moskwie świętowało zwycięską wojnę Stalina za zasłoną pożarów i dymów realnie toczącej się wojny na wschodniej Ukrainie– zakończyła się konferencja o przyszłości Europy. Ten nowy doraźny i poza traktatowy organ Unii Europejskiej doskonale ilustruje trend neoliberalnej demokracji. Konferencja jest organizmem ludowym a nie demokratycznym, nie ma też określonych ram prawnych. Złożyły się na nią „panele” zestawione z losowo wybranych osób „reprezentatywnych” jak w sondażu. Ich „ustalenia” mają w „uprawomocnić” autorytatywna działania władz Unii, których kwestionowanie (przez próby opozycji politycznej) łatwo będzie przedstawić jako przeciwstawianie się „pragnieniom ludzi”. Tymczasem rekomendacje wynikłe z owej loterii mają charakter najzupełniej polityczny. - Marek Jurek "Prawica na rozdrożu. Notatki przedwyborcze".

Marek Jurek – publicysta, historyk, tłumacz. Ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Temat jego pracy magisterskiej brzmiał „Nacjonalizm i totalizm. Porównanie programów Stronnictwa Narodowego i Ruchu Narodowo-Radykalnego”. Stały publicysta katolickich tygodników „Niedziela”, „Gość Niedzielny” i „Idziemy”. Jest autorem książki „Reakcja jest objawem życia”, będącej zbiorem jego felietonów z lat 1999–2000. Współzałożyciel magazynu „Christianitas”, publikując w nim swoje artykuły na tematy światopoglądowe i polityczne. Otrzymał także stałą rubrykę w miesięczniku „W Sieci Historii”. W 2009 r. wydał książkę „Dysydent w państwie POPiS”, w której znajdują się m.in. notatki z jego dziennika i wpisy z jego bloga. Współpracuje także z Radiem Wnet. W 2020 r. dołączył do redakcji tygodnika „Do Rzeczy” jako stały felietonista. Zajmował się tłumaczeniem twórczości Charles’a Maurrasa i Jeana Madirana.

Marek Jurek przez wiele lat był czynnym politykiem, współzałożycielem Ruchu Młodej Polski w czasach opozycji antykomunistycznej, w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości był m.in. przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, marszałkiem Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Poprzednia książka Marka Jurka „100 godzin samotności albo rewolucja październikowa nad Wisłą” – została nominowana do Nagrody Józefa Mackiewicza. Marek Jurek został wyróżniony nagrodami dziennika „Gazeta Polska”, Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, Antona Neuwirtha (w Republice Słowackiej), Giuseppe Sciacca (w Republice Włoskiej).

W spotkaniu poświęconym książce „Prawica na rozdrożu” Marka Jurka, oprócz autora udział wzięli: Piotr Trudnowski – koordynator Instytutu Demokracji Bezpośredniej, były prezes Klubu Jagiellońskiego oraz Łukasz Warzecha – dziennikarz tygodnika “Do Rzeczy”. Moderatorem dyskusji był Hubert Biskupski – zastępca redaktora naczelnego dziennika Super Express.

„Prawica na rozdrożu. Notatki przedwyborcze” została opublikowana nakładem Wydawnictwa Dębogóra.

a