poniedziałek, wrzesień 20, 2021
Follow Us
środa, 01 maj 2019 01:25

15 lat Polski w Unii Europejskiej Wyróżniony

Napisane przez Materiały Prasowe
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
15 lat Polski w Unii Europejskiej fot. Pixabay

1 maja 2004 roku prawie dokładnie 15 lat temu – Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. To dobry moment na chwilę refleksji i doskonały – na wspólne świętowanie.

Właśnie dlatego Narodowe Centrum Kultury przygotowało cykl wydarzeń kulturalnych osnutych wokół rocznicy.

Na błoniach PGE Narodowego wystąpią największe gwiazdy polskiej muzyki ostatnich lat – będzie muzyka, performance, taniec, spektakularne wizualizacje i animacje 3D, pokazy akrobacji powietrznej. W trakcie plenerowego koncertu na pl. Piłsudskiego w Warszawie przypomnimy największe przeboje radiowe z ostatnich 15 lat w nowych aranżacjach. W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej wystąpią JIMEK i NOSPR. To tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez Narodowe Centrum Kultury w ramach obchodów 15 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Będą z nami m.in. Lao Che, Natalia Szroeder, Zakopower, Bednarek, Dawid Kwiatkowski, Margaret, Sylwia Grzeszczak, Enej, Golec uOrkiestra, LemON, Daria Zawiałow, Muniek Staszczyk, Bovska, Kortez, Organek, O.S.T.R., The Dumplings, Mateusz Ziółko, Gromee.

Cieszymy się, że jako Narodowe Centrum Kultury możemy przygotować cykl wydarzeń kulturalnych dotyczących rocznicy. Misja NCK brzmi „wychodząc poza teraźniejszość, pielęgnujemy przeszłość” – organizacja obchodów dokładnie wpisuje się w naszą misję. Jako NCK możemy przyczynić się do budowania wspólnoty, bo nasza obecność w Unii jest sprawą wspólną ale ma również ma również wymiar indywidualny dla każdego z nas: Polska w UE to po prostu ostatnie 15 lat naszego życia – powiedział prof. Rafał Wiśniewski, Pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. wydarzeń kulturalnych związanych z obchodami 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i dyrektor NCK.

 Polskie Radio z radością włącza się w przedsięwzięcia kulturalne Narodowego Centrum Kultury. Ważny jest również dla nas kontekst europejski - jesteśmy przecież jednym z bardziej pozytywnie nastawionych do integracji społeczeństw kontynentu - powiedział Andrzej Rogoyski, Prezes Polskiego Radia.

 W konferencji wzięli udział Dawid Kwiatkowski i Paweł Golec (Golec uOrkiestra), którzy wystąpią w otwierającym obchody wielkim plenerowym spektaklu Gramy dla Europy już 30 kwietnia na błoniach PGE Narodowego.

Paweł Golec: Unia zmieniła nasz kraj. Pamiętam, pierwsze lata Golec uOrkiestra, kiedy na koncert w Sopocie jechaliśmy z Milówki 17 godzin – z czego pewnie z 2 wokół Łodzi. Teraz zajmuje nam to 5,5 godziny. Zmiany są widoczne gołym okiem.

Dawid Kwiatkowski: W 2004 nie głosowałem za wejściem Polski do UE, bo miałem wtedy 8 lat. Dla osób takich jak ja, urodzonych po 1989 roku, nasza obecność w Europie jest oczywistością. A jest przecież czym się cieszyć, bo to jednak wielka zmiana dla Polaków.

Pytany o dobór artystów prof. Wiśniewski odpowiedział: Dobieraliśmy artystów polskich, którzy odnieśli sukces artystyczny i zawodowy w ostatnich 15 latach. Chcieliśmy również, aby była to grupa zróżnicowana, tak, aby trafić do każdego odbiorcy. Myślę, że się to udało.

a