sobota, grudzień 03, 2022
Follow Us
piątek, 05 maj 2017 11:50

XIV Noc Muzeów

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kolejna edycja Nocy Muzeów, czyli zwiedzania instytucji kultury i administracji, galerii, gra miejska i specjalnie przygotowane wydarzenia artystyczne, zaplanowana została na 20 maja 2017. W tym roku zgłosiły się 234 placówki – a w tej liczbie 50 to muzea. Dostanie się do niektórych instytucji będzie możliwe tylko po uprzednim uzyskaniu wejściówek.

Tegoroczna Noc Muzeów w Warszawie jest szczególna, bowiem na kulturalną mapę Warszawy wracają dwie placówki, które od lat były remontowane i unowocześniane. Pierwsza z nich to Muzeum Warszawy – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy - Druga to Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, które w odremontowanej kamienicy przyjmie gości w 150-lecie urodzin noblistki.

Do stołecznej Nocy zgłosiły się muzea spoza Warszawy – z Sochaczewa i Mińska Mazowieckiego. To debiutanci, których w tym roku jest 20.
Informację o wejściówkach można znaleźć na www.um.warszawa.pl/nocmuzeow lub na https://www.facebook.com/Noc.Muzeow.w.Warszawie/?fref=ts.

Gra miejska „Nie śpij, zwiedzaj, zagraj!”
W grze weźmie udział 15 placówek, które zgłosiły się do Nocy Muzeów. Uczestnicy muszą wykazać się wiedzą, szybkością działania i zręcznością. Aplikacja Huntly rusza wcześniej - już od poniedziałku 15 maja pojawią się pierwsze zadania online w formie konkursowej rozgrzewki. Będzie można zaprosić do gry swoich przyjaciół, znajomych, aby zdobyć więcej punktów w rywalizacji; dodatkowo pojawią się pytania dotyczące Nocy Muzeów i innych ciekawostek związanych z tym wydarzeniem. Główna część gry odbędzie się w sobotę, 20 maja, od godziny 19.00 do 23.00. Oficjalne ogłoszenie wyników oraz wręczenie upominków nastąpi o godzinie 23.30 na placu Defilad w punkcie informacyjnym Miasta Stołecznego Warszawy. Aplikacja jest bezpłatna i przeznaczona dla wszystkich uczestników posiadających smartphon z systemem operacyjnym iOS w wersji 8.0 lub wyższej oraz Android (wersja powyżej 4.3). Dodatkowo użytkownik musi posiadać dostęp do Internetu i opcję low energy bluetooth. Aplikacja posiada wbudowany czytnik kodów QR, nie trzeba pobierać żadnego dodatkowego oprogramowania. W zeszłym roku podczas Nocy Muzeów w 1. edycji gry wzięło udział 838 graczy i 20 placówek. Najlepszy zawodnik odwiedził w pięć godzin 19 placówek muzealnych rozmieszczonych w różnych dzielnicach Warszawy.

Punkt informacyjny m.st. Warszawy będzie działał na pl. Defilad od godz. 18.00.
Informatory - 47 tys. wersja polska, 3 tys. wersja angielska - będą dystrybuowane w placówkach biorących udział w akcji oraz w punktach warszawskiej informacji turystycznej. 40 tysięcy mapek znaleźć będzie można w autobusach i tramwajach przed imprezą oraz w dniu imprezy w punkcie informacyjnym na pl. Defilad.

W 2016 r. zwiedzający najchętniej wybierali się do muzeów: Uniwersytet Warszawski (w tym muzeum uczelni) – 14 tys.; Muzeum Wojska Polskiego – 11 tys.; Muzeum Narodowe – 10 tys.; Zamek Królewski – 8500; Muzeum POLIN – 4200; Muzeum Farmacji – Oddział Muzeum Warszawy – 1400.Więcej na: http://www.um.warszawa.pl. oraz www.um.warszawa.pl/nocmuzeow.

a