czwartek, maj 09, 2024
Follow Us
czwartek, 10 wrzesień 2015 00:00

Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2015 Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na jedenastą edycję Festiwalu Skrzyżowanie Kultur 2015 - Muzyczne Świątynie - organizatorzy zapraszają od 21 do 27 września 2015. Podczas festiwalowych dni kilkudziesięciu muzyków i wokalistów z najodleglejszych zakątków świata przeniesie publiczność do koreańskich świątyń, w klimat tadżyckich misteriów i w sam środek mistycznych obrządków Pakistanu. W energetyczny trans wprowadzi kultowy nigeryjski afro beat. Skrzyżowanie Kultur, to jeden z największych w Europie festiwali poświęconych muzyce etno.

- Opowiemy o duchowym bogactwie kulturowym Wschodu i nieprzemijalności wielowiekowej tradycji, która do dziś jest inspiracją dla artystów na całym świecie. Przedstawimy także muzyczne symbole afrykańskiego ruchu społecznego, walczącego o prawa człowieka. Zapraszamy wszystkich w niezwykłą podróż do źródeł muzycznego dziedzictwa – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

Jednym z największych wydarzeń festiwalu będzie koncert nigeryjskiego zespołu Egypt 80 z Seunem Kutim, spadkobiercą spuścizny legendarnego ojca Feli Kutiego, twórcy afrobeatu i obrońcy praw człowieka. Seun Kuti zagra utwory z najnowszego albumu „A Long Way To The Beginning", na którym łączy tradycyjny afrobeat z elemantami jazzu i funku. Kolejny afrykański akcent to Noura Mint Seymali, znakomita artystka z Mauretanii, która gra na ardinie, dziewięciostrunowej harfie, instrumencie przeznaczonym tylko dla kobiet.

Tegoroczna edycja festiwalu to jedyna okazja, by z bliska przyjrzeć się niezwykłej kulturze, która w niezmienionej formie po dziś dzień obecna jest w religijnych obrzędach Dalekiego Wschodu. Odwiedzimy góry Pamir w Tadżykistanie, Pakistan, Koreę Południową, Iran i Kurdystan.

Instrumentaliści, którzy uchylą nam rąbka tajemnicy azjatyckich świątyń to prawdziwi wirtuozi - trudną starożytną sztukę wokalną i muzyczną opanowali do perfekcji. W tym roku szczególnie istotny podczas koncertów będzie ich duchowy wymiar – usłyszymy wersy sufickich poetów, słowa pieśni i modlitw, które wśród tamtejszych ludów są otoczone kultem. Przez kilka dni będziemy więc świadkami autentycznych, spirytualnych ceremonii.

Wraz z zespołem Baraji zgłębimy sens szamanistycznych obrzędów Korei Południowej. Inna koreańska grupa Geomungo Factory zaprezentuje połączenie tradycyjnego brzmienia cytry z nowoczesnymi aranżacjami. Wystąpi też słynna grupa Noreum Machi, specjalizująca się w koreańskiej sztuce perkusyjnej, nazywanej Samul-nori.

Gościem festiwalu będzie legendarny pieśniarz Sain Zahoor z Pakistanu, zdobywca BBC World Music Award, który zaprezentuje uliczną formę qawwali, modlitwy charakteryzującej mistyczną odmianę islamu.

W melancholijny świat starożytnej Persji wprowadzi publiczność mistrz tamtejszej sztuki wokalnej Alireza Ghorbani. Młody artysta o niezwykłej skali głosowej jest jednym z najbardziej utalentowanych pieśniarzy Iranu. Kolejna irańska gwiazda to Kayhan Kalhor, wirtuoz gry na kemancze i zdobywca trzech nagród Grammy. W Warszawie wystąpi z Alim Bahrami Fardem, mistrzem gry
na 96-strunowym dulcimerze.

Tradycyjne utwory kurdyjskie zaśpiewa Şivan Perwer, autor 25 albumów, który o wolności dla ludu kurdyjskiego śpiewał z takimi sławami jak Sting czy Peter Gabriel. Unikatowy koncert da zespół Badakhashan Ensamble, pochodzący z odległego i trudno dostępnego rejonu Tadżykistanu w górach Palmir, gdzie od wieków kultywuje się niepowtarzalną tradycję folklorystyczną.

Wydarzenia dodatkowe

Sounds Like Poland – w tym roku odbędzie się już trzecia edycja dnia poświęcona polskiej muzyce etnicznej. Wstęp na koncerty tego dnia jest wolny. Niespodzianką będzie też dzień Kolektyw Europa, podczas którego zagrają muzycy krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Mądrości Afrykańskich Griotów

27 września 2015, o godz. 11.00  w Namiocie festiwalowym przed Pałacem Kultury i Nauki Festiwal Skrzyżowanie Kultur przygotował wyjątkowy koncert dla dzieci - Mądrość afrykańskich griotów. Koncert będzie poświęcony tradycji griotów, czyli opowiadaczy, muzyków, bardów, którzy odgrywają bardzo ważną rolę w społecznościach Afryki Zachodniej. Baśnie i opowieści Afryki zostaną zaprezentowane przy akompaniamencie braci Dembele z Burkina Faso oraz Amadou Foli z Senegalu.

O Festiwalu

Festiwal Skrzyżowanie Kultur, zainicjowany przez władze Stolicy w 2005 roku, a organizowany od początku przez Stołeczną Estradę, to prezentacja najciekawszych zjawisk z zakresu muzyki i kultury świata, jedno z największych wydarzeń tego rodzaju w Polsce i w naszej części Europy. W ciągu dziesięciu lat istnienia Festiwal trwale zaistniał na kulturalnej mapie Warszawy, zbudował swój charakter i prestiż, a także stworzył własny, wierny krąg odbiorców. W jego ramach swoją twórczość zaprezentowało dotychczas 192 artystów indywidualnych i grup z 61 krajów. Głównym założeniem i misją Festiwalu jest otwieranie Warszawiaków i gości Stolicy na bogactwo kultur współczesnego świata. Festiwal chce być taki, jaka jest sama Warszawa i cały współczesny świat: coraz bardziej otwarty i wrażliwy na kulturową i artystyczną różnorodność, jeszcze ciekawszy innych i jeszcze ciekawszy dla innych. Nieustannie poszukujący i rozwijający się.

Więcej na: http://www.festival.warszawa.pl.

a