piątek, maj 10, 2024
Follow Us
piątek, 06 luty 2015 00:00

Odkryto nowe podtypy nowotworów głowy i szyi Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Odkryto nowe podtypy nowotworów głowy i szyi http://www.wco.pl

Nowe podtypy nowotworów głowy i szyi odkrył międzynarodowy zespół naukowców przy udziale polskich badaczy z Wielkopolskiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie (WCO) oraz katedry biotechnologii medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Rezultat pracy naukowców przedstawiono w piśmie "Nature".

Odkrycia dokonano dzięki międzynarodowemu projektowi "The Cancer Genome Atlas" (TCGA). WCO jest jedynym polskim szpitalem biorącym udział w projekcie TCGA. Odkrycie pozwoli opracować nowe i bardziej skuteczne metody leczenia tej grupy nowotworów.

Współuczestnik projektu prof. Wojciech Golusiński podkreślił, że kompletna wiedza dotycząca biologii nowotworów głowy i szyi otwiera nowe możliwości zarówno w indywidualnym planowaniu leczenia, określeniu rokowania, ale także we wczesnym wykrywaniu choroby. W Polsce na nowotwory głowy i szyi rocznie zapada prawie 6 tys. osób, a na świecie 600 tys. Do najważniejszych przyczyn zwiększonej zachorowalności należy: palenie tytoniu, picie alkoholu, promieniowanie UV oraz zakażenie wirusem HPV.

Projekt rozpoczęty w 2014 roku jest w całości finansowany przez Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH) i koordynowany przez Narodowy Instytut Badań nad Rakiem w USA do końca 2015 roku. Jego budżet wynosi 300 mln dolarów. W pracach uczestniczy kilkadziesiąt ośrodków badawczych i placówek medycznych na świecie, w tym sześć z Europy. W poznańskim szpitalu prowadzone są prace nad rakiem piersi, rakiem jelita, rakiem żołądka, nowotworami regionu głowy i szyi oraz czerniakiem.

Dzień drzwi otwartych w WCO

Wramach drzwi otwartych - 7 lutego 2015 roku - Wielkopolskie Centrum Onkologii (ul. Garbary 15, 61-866 Poznań) zaprasza na:
- porady chirurga onkologa; ginekologa onkologa,
- badania przesiewowe w: Programie Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi (program skierowany do osób w wieku 40-65 lat), Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi (program skierowany do kobiet w wieku 50 - 69 lat),
- porady w ramach Programu opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe (program skierowany do osób z rodzin obciążonych ryzykiem zachorowania na nowotwory złośliwe piersi i raka jajnika oraz jelita grubego i błony śluzowej trzonu macicy). Czynny też będzie punkt informacyjny WOW NFZ (Szybka Terapia Onkologiczna) i stoiska edukacyjne.
Więcej na: http://www.wco.pl.

 


http://www.rynekzdrowia.pl

a