sobota, kwiecień 27, 2024
Follow Us
piątek, 02 styczeń 2015 00:00

Taniej zapobiegać niż leczyć

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Taniej zapobiegać niż leczyć http://www.rynekzdrowia.pl

Ponad dwie trzecie polskich dzieci nie korzysta z porady bilansowej, jednej trzeciej noworodków nigdy nie odwiedził lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a 74 proc. noworodków nigdy nie odwiedziła pielęgniarka pediatryczna, chociaż należy to do jej zadań. Raporty opublikowane w ramach projektu "Rodzice dla Zdrowia" pokazują, że opieka profilaktyczna nad dziećmi jest za słaba.

Prof. Anna Dobrzańska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii wyjaśnia, że wyniki te są zatrważające, a przecież od zdrowia dzieci zależy zdrowie przyszłych pokoleń. Rodzice wskazują, że 73 proc. poradni POZ nie przypomina opiekunom dziecka o zbliżającym się terminie, w którym powinni przyjść na wizytę lub szczepienie, a badania przesiewowe, pozwalające wychwycić nieprawidłowości rozwojowe, są wykonywane wybiórczo. Dotyczy to w szczególności pomiaru ciśnienia tętniczego oraz badania wzroku i słuchu a także rozwoju emocjonalnego dziecka. Potwierdza to senator, prof. Alicja Chybicka prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Taniej zapobiegać niż leczyć
Jak twierdzą eksperci, najistotniejszymi elementami pozwalającymi na zapobieganie chorobom cywilizacyjnym w dorosłości jest odpowiedni sposób żywienia oraz aktywność fizyczna od wczesnych lat życia. Dostępne dane wskazują, że dziecko z otyłością ma 70 proc. szans na bycie otyłym dorosłym. Dodatkowo czynnik ten staje się głównym powodem rozwoju innych chorób cywilizacyjnych - zaburzeń lipidowych, cukrzycy, miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego.

Według danych NFZ na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej dla dzieci w wieku 0-5 lat w 2013 roku wydano 505 mln zł. Wydatki publiczne ponoszone rocznie z tytułu tylko dziewięciu chorób określanych jako cywilizacyjne wynoszą ponad 10,5 mld zł.

Senator Chybicka uważa, że potrzebne są systemowe zmiany wprowadzające obowiązek badania każdego zdrowego dziecka przynajmniej raz w roku według jednego klucza, czyli ankiety, którą lekarz będzie musiał wypełnić. Należy również wykonywać badania poszerzone, takie jak USG jamy brzusznej. Pomocne mogłoby też być rozporządzenie prezesa NFZ, które obligowałoby świadczeniodawców do wysyłania przypomnień o konieczności odbycia wizyty bilansowej, czy szczepienia ochronnego.

Więcej na: http://www.rynekzdrowia.pl.

a