czwartek, maj 02, 2024
Follow Us
środa, 03 grudzień 2014 00:00

Co 10. zgon chorego na cukrzycę jest wywołany ciężkim niedocukrzeniem Wyróżniony

Napisane przez Przedruk
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Co 10. zgon chorego na cukrzycę jest wywołany ciężkim niedocukrzeniem http://pl.wikipedia.org

W Polsce co roku z powodu cukrzycy i jej powikłań umiera ok. 21 tys. osób, z tego około 2 tys. z powodu powikłań ciężkiej hipoglikemii.

Diabetolog prof. Paweł Piątkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, uważa że większości z tych zgonów można by zapobiec dzięki edukacji pacjentów i dobraniu im odpowiedniej terapii. Koszty hipoglikemii w naszym kraju ocenia się na co najmniej 30 mln rocznie.

Hipoglikemia może się objawiać osłabieniem i zawrotami głowy, nudnościami, wymiotami, zaburzeniami oddychania i koordynacji ruchowej, niepokojem, silnym uczuciem głodu, poceniem się oraz sennością. Brak rozpoznania i szybkiego podjęcia działań zapobiegających może doprowadzić do utraty przytomności, drgawek a nawet śpiączki.

Czynniki ryzyka hipoglikemii to np. dawka insuliny nieadekwatna do składu spożytego posiłku lub do poziomu wysiłku fizycznego. Ryzyko wystąpienia hipoglikemii może też być związane z samą terapią cukrzycy, której zadaniem jest obniżenie zbyt wysokich wartości cukru we krwi.

Według prof. Piątkiewicza wystąpienie wstrząsu hipoglikemicznego można przewidzieć. Jednak niezbędna do tego jest znajomość objawów hipoglikemii oraz uważna obserwacja własnego organizmu, a także regularne pomiary poziomu cukru we krwi w różnych sytuacjach - na czczo, po posiłku, przed snem, po aktywności fizycznej. Więcej na: http://www.rynekzdrowia.pl.

a