środa, maj 01, 2024
Follow Us
czwartek, 13 listopad 2014 00:00

Miedź przeciwdrobnoustrojowa wrogiem bakterii Wyróżniony

Napisane przez Przedruk
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Miedź przeciwdrobnoustrojowa wrogiem bakterii http://www.antimicrobialcopper.com

Szpitalne powierzchnie wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej zawierają trzykrotnie rzadziej szczepy bakterii - poinformowali wrocławscy lekarze. Ich zdaniem ma to wpływ na zmniejszenie szpitalnych zakażeń. Takie badania wykonano po raz pierwszy w Polsce.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu jest pierwszą placówka medyczną, która wyposażyła swój oddział nefrologii w elementy z tzw. miedzi przeciwdrobnoustrojowej. To specjalny stop miedzi, miedzioniklu, brązu i mosiądzu, który został oznaczony symbolem Cu+ i jest opatentowany.

Podczas remontu w 2012 r. na oddziale zamontowano 539 różnych elementów m.in. klamki, uchwyty łazienkowe, deski klozetowe, przełączniki elektryczne, poręcze korytarzowe i poręcze łóżek. Wymieniono też na wykonane z miedzi takie wyposażenie, jak krzesła, stojaki na kroplówki, wózki pielęgniarskie.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej Krzysztof Szufranowski ze szpitalnego zespołu badania zakażeń, do kwietnia 2014 r. wykonano 900 badań mikrobiologicznych.

- Badania potwierdziły, że na powierzchniach z miedzi jest trzykrotnie mniej szczepów takich bakterii, jak np. e.cola, gronkowiec złocisty, klebsiella pneumoniae czy pałeczka ropy błękitnej - dodał Szufranowski.

Zaznaczył, że dla porównania wykonywano również badania na elementach ze stali i plastiku.

- Potwierdziło się, że miedź ma właściwości niszczenia drobnoustrojów. Po pewnym czasie - różnym dla poszczególnych patogenów - ich ilość się zmniejsza, a w ciągu trzech godzin z powierzchni miedzianych w ogóle znikają. Na elementach ze stali lub plastiku nie było takiego zjawiska - mówił lekarz.

W jego ocenie ma to wpływ na zmniejszenie się liczby szpitalnych zakażeń.

Jak mówił dyrektor szpitala Wojciech Witkiewicz, "placówka zdecydowała się na taki pilotażowy program, ponieważ miedź może być pomocna w rozwiązaniu problemu szpitalnych zakażeń".

- To nie jest tylko problem naszego szpitala, ale światowy. Pierwsi dostrzegli go Amerykanie i mają już wyniki w tej dziedzinie - dodał Witkiewicz.

W USA w latach 2011-12 na zlecenie departamentu obrony wykonano podobne badania, w których uczestniczyło 650 pacjentów szpitali. Połowa przebywała w salach wyposażonych w elementy wykonane z miedzi. Stwierdzono wśród nich o 58 procent mniej infekcji niż u pacjentów leczonych w pomieszczeniach ze standardowym sprzętem.
Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl.

a