środa, kwiecień 17, 2024
Follow Us
poniedziałek, 23 sierpień 2010 15:12

EUROCON 2010 Wyróżniony

Napisane przez kb
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Europejska konferencja miłośników fantastyki EUROCON 2010 odbędzie się 26-29 sierpnia w Cieszynie/ Český Těšín. Na ponad 1500 uczestników czekają spotkania z pisarzami oraz fantastyczne atrakcje.

{jumi [*4]}Czy współczesna komputerowa kryptologia ma swoje korzenie w Rzymie Cezara? Jak powstają efekty specjalne w kinie? Jakie są dary i przekleństwa długowieczności? Jak wyglądałaby prawdziwa bitwa w kosmosie? Czy rycerze Jedi tańczą walca? W jaki sposób można przezwyciężyć kulturowe różnice?

To tylko niektóre zagadnienia, nad którymi będą się głowić i dyskutować fani, którzy z całej Europy przyjadą do Cieszyna na Konwent Miłośników Fantastyki Eurocon 2010. Najważniejsza na starym kontynencie konferencja poświęcona szeroko rozumianej fantastyce rozpocznie się już we czwartek 26 sierpnia i potrwa do niedzieli.

Eurocon 2010 jest wspólnym przedsięwzięciem fanów z Polski, Czech i Słowacji. Połączy imprezę ogólnoeuropejską odbywającą się od 1972 r. (co roku w innym kraju), z Polconem ‑ najważniejszym dorocznym fantastycznym konwentem w Polsce oraz czesko-słowackim Parconem.

W programie imprezy znajdzie się prawie 300 prelekcji i warsztatów z dziedziny literatury, filmu, komiksu, gier i sztuki, a także historii, nauk przyrodniczych i ścisłych. Towarzyszyć im będą konkursy, pokazy filmów, wystawy i koncerty, a także prezentacje najważniejszych na rynku wydawców książek, komiksów i gier. Osobny blok skierowany będzie do dzieci.

Konwent będzie również okazją do wręczenia wyróżnień w dziedzinie fantastyki: nagrody Europejskiego Stowarzyszenia Science-Fiction, Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla oraz nagród czeskich miłośników fantastyki: im. Karela Čapka i Ludvik.

Swój udział w Euroconie potwierdzili wybitni autorzy literatury fantasy, science-fiction i horroru, m.in.: Orson Scott Card, laureat prestiżowych nagród Hugo i Nebula za powieści „Gra Endera” i „Mówca umarłych”, Steven Erikson, kanadyjski twórca cyklu fantasy „Malazańska Księga Poległych”, Andrzej Sapkowski, autor przetłumaczonych na kilkanaście języków opowiadań i powieści o Wiedźminie oraz popularnej w Polsce i Czechach historyczno-fantastycznej trylogii husyckiej, Miroslav Žamboch, czeski fizyk jądrowy i pisarz, a także Juraj Červenák, słowacki autor opowiadań i powieści, łączących elementy magii i miecza ze słowiańską mitologią.

Ceremonia otwarcia konwentu,  nastąpi na Moście Przyjaźni 26 sierpnia. O godzinie 16. z Rynku Czeskiego Cieszyna wyruszy na niego barwny korowód fantastycznych postaci. Z mostu przejdzie ul. Głęboką na polski cieszyński Rynek, gdzie planowane są pokazy tańca dawnego, walk rycerskich i umiejętności szturmowców z Gwiezdnych Wojen. Uroczystość zakończy koncert zespołu Drużyna Trzeźwych Hobbitów z Bielawy.

 ***

Konferencja Prasowa

Przedstawicieli mediów organiztorzy zachęcają do udziału w konferencji prasowej, rozpoczynającej to wydarzenie. Odbędzie się ona w czwartek 26 sierpnia w godz. od 15 do 16 w Ratuszu miasta Cieszyna.

Konferencja będzie okazją do spotkania gości Euroconu: Andrzeja Sapkowskiego, Orsona Scotta Carda, Stevena Ericksona, Juraja Červenáka Miroslava Žambocha i Pavla Weigla, czeskiego tłumacza książek Stanisława Lema.

Ze względów organizacyjnych organizatorzy proszą o wcześniejsze zgłoszenie chęci przeprowadzenia wywiadów oraz zapotrzebowania na dodatkowe materiały prasowe, a także o potwierdzenie swojej obecności na konferencji prasowej na adres:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Dodatkowych informacji udzielają:

Elżbieta Gepfert  (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Witold Siekierzyński (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

{jumi [*9]}

 

 

 

 

a