środa, maj 01, 2024
Follow Us
czwartek, 19 sierpień 2010 15:24

Bolek będzie reprezentował Polskę w Strudze Wyróżniony

Napisane przez Tomasz Zappert
Oceń ten artykuł
(8 głosów)
Jezioro Ochrydzkie Jezioro Ochrydzkie

Juliusz Erazm Bolek, tegoroczny laureat Nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO, będzie reprezentować Polskę na rozpoczynającym się 19 sierpnia tego roku Międzynarodowym Festiwalu Poezji w Strudze, w Macedonii.

Struga jest położona nad przepięknym jeziorem Ochrydzkim, wpisanym na światową listę dziedzictwa UNESCO w 1979 roku. Festiwal w tym mieście ma długą tradycję. Poeci z całego świata spotykają się tam od 1962 roku. Impreza ta jest uważana za największe tego typu wydarzenie na świecie. Po uniezależnieniu się Macedonii od Jugosławii, Festiwal stanowi ważne narzędzie w międzynarodowej promocji miasta i państwa. W tegorocznej imprezie zapowiedziało swój udział ponad 60 autorów m.in.: Tomas Venclova (Litwa/Stany Zjednoczone), Vladimir Bojarinov (Rosja), Claudio Pozzani (Włochy), Milan Richter (Słowacja), Germain Droogenbrood (Belgia), Elchin Izgrenderradeh (Azerbejdżan), Consuelo Tomas (Panama), Mariko Sumaka (Japonia) i Ahmad Shahawy (Egipt). Polskę będzie reprezentować warszawski poeta Juliusz Erazm Bolek.

 „To ogromne wyróżnienie, a do tego jeszcze odpowiedzialność.” – powiedział Juliusz Erazm Bolek przed wyjazdem. – „W poezji największym problemem, w relacjach międzynarodowych, jest bariera komunikacyjna. W tym przypadku potoczna znajomość języków obcych jest niewystarczająca. Jadę na Festiwal z moją najnowszą książką „Abracadabra”, która jest wydana w wersji polsko-angielskiej. Będę miał też swoje utwory przetłumaczone na angielski, rosyjski, ale także macedoński, więc mam nadzieję, że uda mi się nawiązać kontakt ze wszystkimi uczestnikami Festiwalu.”

 Program imprezy jest bogaty i ciekawy. Całość rozpoczyna się cytatem z najsławniejszego wiersza napisanego przez Konstantina Miładinowa, „Tęsknota za południem”. Autorzy rywalizują o nagrodę "Złoty Wieniec" (laureatami tej nagrody byli m.in. Pablo Neruda, Tadeusz Różewicz, Josif Brodski, Seamus Heaney), zaś macedońscy wydawcy o nagrodę im. braci Miładinow. Jest też konkurs na wiersz o winie. „Zamierzam przystąpić do rywalizacji o to, kto napisał najlepszy utwór.” – wyznał Juliusz Erazm Bolek. – „Chociaż pierwszy raz biorę udział w tej imprezie, a będą tam najwybitniejsi poeci z całego świata, a więc konkurencja będzie ogromna, poza tym mój tekst ma charakter ludyczny, zresztą zobaczymy…” Do tradycji należą spotkania z macedońskimi miłośnikami poezji nad rzeką Czarny Drin, na Moście Poetów, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok. Ponadto uczestnicy Festiwalu wezmą udział w imprezach autorskich, w trakcie których będą czytać swoje wiersze w językach ojczystych na przemian z aktorami, czytającymi je po angielsku.

 Organizatorzy zaplanowali także dyskusje o sytuacji poezji i sposobach jej promocji. Juliusz Erazm Bolek ma przygotowane wystąpienie zatytułowane „Poezja w XXI wieku – Rewolucja percepcji”. Jest on znany z niekonwencjonalnych sposobów prezentacji poezji, m.in. przy pomocy plakatów poetyckich, rozlepianych na ulicach, wierszy drukowanych na etykietach samoprzylepnych, haftowanych na poduszkach, obrusach, malowanych na jezdniach i chodnikach, wyświetlanych przy użyciu laserów, czy zamieszczanych w kalendarzach i na kartkach świątecznych. Do jego utworów zrealizowano już także kilkanaście teledysków.

 Juliusz Erazm Bolek jest autorem kilkunastu zbiorów poezji, wyboru wierszy „Sens-or” i albumu plakatów poetyckich „Och! Ziemio Ty Moja!”. O zainteresowaniu jego twórczością świadczy otrzymana w tym roku Nagroda Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO, czy choćby uznanie go za Autora Roku przez portal literacki „Miasto Literatów”. Najbardziej znanym utworem poety jest poemat „Sekrety Życia. Kalendarz poetycki”, który został przetłumaczony na kilkadziesiąt języków świata i opublikowany w łącznym nakładzie przekraczającym 15 tysięcy egzemplarzy.

 {jumi [*7]}

 

a