poniedziałek, maj 13, 2024
Follow Us
czwartek, 03 październik 2013 15:45

Jesteśmy Razem Wyróżniony

Napisane przez Informacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jesteśmy Razem www.mazowieckie.pl

Przedstawiciele władz Polski i Izraela, samorządowcy oraz młodzież już po raz czwarty spotkali się, aby uczcić pamięć pomordowanych w obozie zagłady w Treblince.

Uroczystość, która 2 października odbyła się z inicjatywy wojewody mazowieckiego, poprzedzona była wspólnymi warsztatami edukacyjnymi dla młodzieży z Polski i Izraela, a także panelem dyskusyjnym z udziałem blisko 100 samorządowców.

Uroczystość przy pomniku głównym rozpoczęła się minutą ciszy, po której hymny państwowe Izraela i Polski odegrała Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Stołecznej Policji. Następnie, 6 symbolicznych zniczy, będących przypomnieniem 6 mln ofiar holokaustu, zapalili wspólnie m.in.: Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki; Zvi Rav-Ner, ambasador Izraela w Polsce; Erez Eszel, dyrektor w Ministerstwie Edukacji Izraela; Janusz Słomiak, burmistrz miasta i gminy Kosów Lacki, Zygmunt Stępiński, zastępca dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich, młodzież z Polski i Izraela oraz Samuel Willenberg, ostatni żyjący uczestnik buntu w obozie. Wcześniej delegacja polsko-izraelska złożyła kwiaty w obozie pracy przy pomniku upamiętniającym zamordowanych Polaków.

Przed rozpoczęciem uroczystości, w szkołach w Kosowie Lackim oraz Małkini Górnej odbyły się wspólne warsztaty dla młodzieży. Udział w nich wzięło niemalże 600 uczniów z Izraela i Białorusi oraz szkół m.in. w: Białymstoku, Kosowie Lackim, Łochowie, Łosicach, Węgrowie, Sadownem, Sokołowie Podlaskim, Małkini Górnej, Mińsku Mazowieckim, Siedlcach, Ostrowi Mazowieckiej, a także grupa uczniów z American School of Warsaw (Warszawa). Młodzież jest wcześniej w swoich szkołach przygotowywana historycznie. Ale chcemy, żeby młodym Żydom Polska nie kojarzyła się jako kraj umarłych. Stąd te spotkania z polskimi rówieśnikami, takimi jak oni licealistami, którzy mają podobne zainteresowania i sprawy. To zbliża – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Podczas warsztatów przygotowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich młodzi ludzie mieli okazję porozmawiać o wspólnej historii, poznać nawzajem swoją kulturę oraz historię polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata z okolic Treblinki.

W ramach tegorocznej edycji „Jesteśmy razem" odbyło się również spotkanie samorządowców. Przedstawiciele samorządów będą dyskutować podczas panelu "Muzeum Historii Żydów Polskich - znaczenie i rozwój instytucji". - To niezwykle istotne, że dziedzictwo żydowskich obywateli miast, które reprezentują samorządowcy, jest nadal żywe – podkreśla Zygmunt Stępiński, zastępca dyrektora muzeum.

W kwietniu w trakcie obchodów 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim, Muzeum Historii Żydów Polskich otworzyło swoje podwoje dla publiczności. O kierunkach dalszego rozwoju oraz misji tej instytucji z samorządowcami rozmawiali Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki; Zygmunt Stępiński, zastępca dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich; dr Ewa Rogalewska, kierownik Referatu Edukacji Historycznej w Oddziałowym Biurze Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku oraz Jan Słomiak, burmistrz Kosowa Lackiego.

Uroczystości organizowane są z inicjatywy Jacka Kozłowskiego, wojewody mazowieckiego, we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich, miastem i gminą Kosów Lacki oraz Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Organizatorem warsztatów dla młodzieży
i samorządowców jest Muzeum Historii Żydów Polskich, które od kilku lat prowadzi program Polskich Międzykulturowych Spotkań Młodzieży (PIYE). W jego ramach prowadzone są warsztaty oraz wymiany licealne i studenckie. Projekt „Jesteśmy Razem" dofinansowała Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy. W organizacji warsztatów i uroczystości pomagali również harcerze z Hufca ZHP Sokołów Podlaski.

{jumi [*7]}

a