wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/7733.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/7733
poniedziałek, 04 czerwiec 2012 14:38

Wino z Mołdawskiej Szwajcarii

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wino z Mołdawskiej Szwajcarii fot. Cezary Rudziński

W sercu Mołdowy, miedzy Dniestrem i Prutem, leży obszar nazywany Mołdawską Szwajcarią. Nie tyle ze względu na wysokie góry, bo ich tu nie ma, ale jego piękno. Jego głównym ośrodkiem jest 30 tysięczne miasto Orhei, czyli Orgiejów, o starej, burzliwej historii, w którym znajduje się nowoczesny zakład produkcji win Chateau Vartely. 

Ludzie mieszkali na tym obszarze w regionie rzeki Raut już przed tysiącami lat. Początkowo zamieszkiwali pieczary w skalistych zboczach wzgórz, następnie budowali twierdze. Najstarsze z nich zbudowali Goto–Dakowie między V i III w. p.n.e.

Później na antycznych ruinach wzniesiono jedną ze stolic Złotej Ordy. Do naszych czasów w Starym Orgiejowie zachowały się fundamenty meczetu, mihrabu, minaretu i łaźni. W połowie XVII w. Vasile Lupu przeniósł miasto ze względów strategicznych o 18 kilometrów na północ. W ten sposób powstał Nowy Orgiejów.

Ze Starym Orgiejowem, z którego zachowały się ruiny, związanych jest wiele historii, a także legenda o szalonej miłości, która doprowadziła do zniszczenia miasta. Według tej opowieści, podczas oblężenia miasta przez Turków w XVI w. obrońcy bronili go tak mężnie i zacięcie, że najeźdźcy stracili już nadzieję na zdobycie go. Miasto zdradził jednak młody chłopak zakochany w dziewczynie o imieniu Mariora. Szczegóły zdrady nie są znane, legenda głosi jednak, że w noc, kiedy ona się dokonała, niebo całkowicie się zaczerniło. Mieszkańcy zdołali jednak uciec i skryć się w lasach. W odwecie Turcy zrównali Orhei z ziemią.

Nowy Orgiejów zbudowany został nad wspomnianą już rzeką Raut. Najciekawszym w nim zabytkiem jest obronna cerkiew św. Dymitra ufundowana przez Vasile Lupu i wzniesiona na wzgórku. Dla Polaków znaczenie ma także kościół katolicki zbudowany na początku XX wieku przez naszych rodaków mieszkających w tym mieście. W czasach sowieckich zamieniono go na salę sportową. Po odzyskaniu przez Mołdawię niepodległości zwrócony został kościołowi.

Ciekawostkę stanowi również niewielka świątynia prawosławnych staroobrzędowców zwana moleną. Jest w mieście także Muzeum Historyczno–Etnograficzne, a w centrum koło post-sowieckiego ratusza stoi pomnik hospodara, który przeniósł miasto na obecne miejsce.

Atrakcją Orgiejowa jest bardzo nowoczesny zakład produkcji win – Chateau Vartely. Zbudowano go w 2004 roku na północnych obrzeżach miasta. Dwa człony nazwy zakładu mają różną genezę. „Chateau" w słownictwie francuskich winiarzy oznacza obszar, na którym wino wytwarzane jest w pełnym cyklu produkcyjnym. Obejmuje on uprawę winorośli i zbieranie winogron, przetwarzanie ich, leżakowanie wina, butelkowanie i sprzedaż. Natomiast „Vartely" to według mołdawskiej encyklopedii słowo węgierskie oznaczające miasto-zamek. Używane było przez Wołochów, którzy przywędrowali w to miejsce z Zachodnich Karpat. Z czasem przybrało ono formę „Orhei".

Ten najnowocześniejszy zakład winiarski w Mołdawii należy do kompanii IM „Chateau Vartely" SRL. Najnowszej generacji są tutejsze ciągi produkcyjne i magazyny. Zwiedzałem ten zakład - robi wrażenie. Posiada 380 hektarów winnic. Znajdują się one na terenie równinnym, co dla uprawianych w nich odmian winorośli stwarza warunki optymalne, gdyż zapewnia im maksymalne oświetlenie. Są to winorośle najlepszych, jak zapewniają gospodarze, europejskich gatunków pochodzące m.in. z Włoch.

Zakład szczyci się także posiadaniem największej w Mołdawii kolekcji win z 5 kontynentów. Pod nazwą „Chateau Vartely" wytwarza się 10 rodzajów win markowych znanych w świecie gatunków, m.in. Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Nor, Chardonnay. Ponadto robi się 6 tych samych rodzajów win do rezerw korekcyjnych. Są tu wina słodkie Muskat, Kahor i Lodowe oraz 3- i 5-letnie brandy nazywane na etykietach w cyrylicy koniakami. Tutejsze wina są eksportowane także do Polski.

Przy zakładach jest niewielki kompleks turystyczny. W jego skład wchodzi stylowy pawilon hotelowy 4* z 8 luksusowymi pokojami oraz 4 apartamentami dla VIP-ów. Ponadto znajdują się tu 2 restauracje z kuchnią mołdawską i europejską oraz miejscowymi winami. Jest sala bankietowa na 250 osób, bar oraz 3 sale degustacyjne. Zaś dla palaczy przygotowano specjalny pokój, w którym można nabyć papierosy i cygara, wypić koniak oraz pograć w szachy. Między budynkami ustawiono stare, drewniane tłocznie winogron, wozy, którymi grona zwożono z winnicy oraz beczki.

{gallery}7733{/gallery}

W tym kompleksie turystycznym można przebywać indywidualnie, ale organizowane są tu także konferencje i imprezy okolicznościowe. Do dyspozycji gości jest m.in. sauna, korty tenisowe, stoły bilardowe, a dla dzieci - plac zabaw. Firmowy sklep oferuje miejscowe wina po cenach producenta. Więcej o Orgiejowie, wytwórni win i ofercie turystycznej kompleksu można przeczytać na: www.vartely.md.

{jumi [*6]}

a