sobota, maj 11, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/4767.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/4767
czwartek, 08 wrzesień 2011 06:34

Parada żaglowców w Gdyni Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dar Młodzieży na paradzie w Gdyni Dar Młodzieży na paradzie w Gdyni Fot.: Grzegorz Micuła

Żeglarski świat spotkał się w gdyńskim porcie. W dniach 2-5 września można tam było dokładnie obejrzeć, a nawet zwiedzić największe na świecie żaglowce.

{jumi [*6]}Skorzystały z tej możliwości tłumy ludzi. Wśród tych najpiękniejszych, największych i najszybszych żaglowców były m.in.: "Sedov" – największy żaglowiec szkolny świata, "Kruzensztern" – charakterystyczny, czteromasztowy bark, "Dar Młodzieży" – biała fregata, której armatorem jest gdyńska Akademia Morska, "Zawisza Czarny" – legendarny szkuner harcerzy, obchodzący 50-lecie podniesienia bandery i "Fryderyk Chopin" – słynny polski bryg, ponownie z kompletem masztów. Odbywająca się ostatniego dnia Wielka Parada Żaglowców zgromadziła tłumy, mimo że był to powszedni dzień. Pożegnania przed wejściem na pokład, machanie chusteczkami, oklaski i okrzyki podziwu, to wszystko działo się w poniedziałek przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Wypływające z Basenu Prezydenta żagłowce żegnały widzów buczeniem syren, piosenką płynącą z pokładu lub "falą" robioną przez załogę. Jako ostatni wypływał w morze gospodarz i zwycięzca tegorocznych regat – "Dar Młodzieży". W tym czasie żeglarze-studenci błyskawicznie wdrapywali się po sznurowych drabinkach "Daru" najwyżej jak się dało. Okrzykom podziwu i zachwytom licznie zgromadzonych widzów nie było końca. Parada wszystkich żaglowców była imponująca. Komplet żagli rozwinął tylko "Dar Młodzieży".

{gallery}4767{/gallery}

Trochę historii

Pierwszy zlot flotylli żaglowców odbył się w 1938 r. w Sztokholmie. Brał w nim udział także „Dar Pomorza". Siedem państw: Szwecja, Dania, Norwegia, Finlandia, Estonia, Niemcy i Polska powołały wtedy Związek Północnoeuropejskich Statków Szkolnych dla opracowania planów i organizacji dalszych spotkań. Plany te przerwała II wojna światowa.

Pierwsze regaty rozegrano w 1956 r. na trasie z Torbay do Lizbony. Ścigało się wtedy 21 jednostek, z których np. norweski „Christian Radich", czy szwedzki „Falken" pływają do dzisiaj. Sukces imprezy spowodował przekształcenie komitetu organizacyjnego w The Sail Training Association (STA), któremu powierzono organizację imprezy co dwa lata. Tak narodziła się idea „sail training" – edukacji młodych ludzi na pokładach statków żaglowych. Pierwsze regaty „The Cutty Sark Tall Ships' Races" w Polsce odbyły się również w Gdyni, w 1974 r., jednak polski udział w imprezie rozpoczął się wcześniej, gdy zwycięzcą regat został „Dar Pomorza". Wśród polskich żaglowców najwyższe trofeum regat – oprócz „Daru Pomorza", który drugi raz zwyciężył w 1980 r., zdobyły: ORP „Iskra"  – szkolny okręt Marynarki Wojennej, „Pogoria" oraz jacht „Shark". Równie prestiżową nagrodę, „Cape Horn Trophy", w latach 1994 i 2001 otrzymał „Dar Młodzieży", który który wziął udział w „Operation Sail" z okazji 200-lecia osadnictwa w Australii w 1988 r. Brawurowe przejście „Daru" pod żaglami pod mostem w Sydney wstrzymało oddechy tysięcy widzów imprezy, wśród których byli Karol i Diana – brytyjska para książęca.

The Culture 2011 Tall Ships Regattaa zostało zorganizowane przez Sail Training International dla podkreślenia, że obecnie Europejską Stolicą Kultury jest Turku. Kalendarz imprezy obejmował wydarzenia w Kłajpedzie, gdzie odbył się Zlot Żaglowców (18-21.08), regaty (etap I), Zlot Żaglowców w Turku (26-28.08), regaty (etap II), i na koniec Zlot Żaglowców w Gdyni (02-05.09.). Udział w Sail Training jest nie tylko nauką żeglarstwa, ale jest to działalność, która wyzwala pewność siebie i poczucie odpowiedzialności, promuje akceptację innych i rozwija gotowość do podjęcia kontrolowanego ryzyka. Jak twierdzą ich uczestnicy, to doświadczenie odmieniło im życie.

http://www.sailtraininginternational.org

www.gdynia.pl

a