poniedziałek, lipiec 22, 2024
Follow Us
środa, 22 listopad 2023 14:23

Słoneczne miasto Tarnów Wyróżniony

Napisane przez Alicja Micuła
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Wprawdzie tramwaje nie jeżdżą po Tarnowie już od ponad 80 lat (w 1942 roku osiem wagonów typu Sanok SW1 zostało przekazanych przez władze niemieckie do okupowanego Lwowa), jednak jest jeden słynny wagon... Wprawdzie tramwaje nie jeżdżą po Tarnowie już od ponad 80 lat (w 1942 roku osiem wagonów typu Sanok SW1 zostało przekazanych przez władze niemieckie do okupowanego Lwowa), jednak jest jeden słynny wagon... Alicja Micuła

Tarnów, dawne galicyjskie miasteczko, zaliczone zostało przez CNN do piętnastki najładniejszych małych miast w Europie.

Tarnowskie Stare miasto jest perłą polskiego renesansu, z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym z czasów lokacji miasta w 1330 roku. Ratusz stojący pośrodku Rynku zdobi wspaniała attyka oraz najstarszy w Polsce działający zegar. W zabytkowych kamieniczkach czynne są liczne restauracje, kawiarnie i puby.

Cafe Tramwaj

Wprawdzie tramwaje nie jeżdżą po Tarnowie już od ponad 80 lat (w 1942 roku osiem wagonów typu Sanok SW1 zostało przekazanych przez władze niemieckie do okupowanego Lwowa), jednak jest jeden słynny wagon – replika tarnowskiego tramwaju przy pl. Sobieskiego.
Od 2010 roku mieści się w nim Cafe Tramwaj. Kawiarnia – poza wyjątkową miejscówką – zaprasza na powszechnie docenianą kawę i ciasta. www.facebook.com/CafeTramwaj

Bazylika

Odwiedzamy Bazylikę Katedralną Nawiedzenia NMP, z wysoką na 72 m wieżą. We wnętrzu katedry podziwiać można Tarnowską Pietę oraz gotycko-renesansowe nagrobki Tarnowskich. Piętrowy pomnik hetmana Jana Tarnowskiego i jego syna Krzysztofa uważany jest za najbardziej monumentalny w Europie (13,8 m wysokości i 5,6 m szerokości).

Słynni tarnowianie

W Parku Strzeleckim na wyspie znajduje się grobowiec bohatera Polski i Węgier generała Józefa Bema, który urodził się w Tarnowie. Na na sześciu wysmukłych korynckich kolumnach wznosi się sarkofag kryjący prochy Generała, uczestnika Powstania Listopadowego oraz Wiosny Ludów na Węgrzech, gdzie dowodził Armią Siedmiogrodzką w bitwie pod Sybinem 11 marca 1849 roku. Przy ulicy Wałowej przy niewielkim placyku stoi pomnik Józefa Bema, a na ścianie sąsiedniej kamienicy znajduje się mural z fragmentem Panoramy Siedmiogrodzkiej Jana Styki. Fragmenty pociętej panoramy znajdują się w tarnowskim Muzeum Okręgowym. Na elewacji hotelu Tarnovia znajduje się monumentalna mozaika przedstawiająca generała Bema w bitwie pod Aleppo w Syrii.

Z Tarnowem związany był także wynalazca Jan Szczepanik, genialny samouk nazywany “Polskim Edisonem”. Był autorem 50. wynalazków z dziedziny fotografii barwnej, telewizji i tkactwa. Wynalazł także kamizelkę kuloodporną.

Cyganie

Chcemy też zobaczyć jedyne w Polsce Muzeum Cyganów. W tarnowskim Muzeum Etnograficznym znajduje się interesująca wystawa poświęcona historii i życiu polskich Romów. Na dziedzińcu dawnego zajazdu obejrzeć można wozy taborowe w których Cyganie wędrowali po Polsce jeszcze do połowy lat 50. Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów raz w roku (od lipca 1996 r.) przejeżdżał trasę z Tarnowa do Szczurowej. Od czasu covidowej pandemii zarzucono ten rodzaj pamięci.

Kosmiczna fontanna i bania

Atrakcją Tarnowa jest iluminowana fontanna ze Słońcem i układem słonecznym. Gwiazdę wykonano ze szkła i stali, a granitowe planety umieszczono na stalowych orbitach. Napędzane strumieniem wody, niczym prawdziwe ciała niebieskie wirują wokół Słońca. Niestety, tym razem wody w fontannie nie było i planety tkwiły nieruchomo. Symbolem nowoczesnego Tarnowa jest “Tarnowska Bania”, w kształcie torusa, jedyna tego typu czynna wieża ciśnień w Polsce.

Bima

Po społeczności żydowskiej zamieszkującej Tarnów do II wojny światowej pozostała Bima czyli podwyższenie, z którego odczytywana była Tora.
Jest ona jedynym zachowanym fragmentem zniszczonej przez Niemców najstarszej, siedemnastowiecznej tarnowskiej synagogi. Kirkut, cmentarz żydowski w Tarnowie należy do największych, najstarszych (XVI w.) i najlepiej zachowanych na terenie południowej Polski.

Stary Cmentarz

Cmentarz w Tarnowie istnieje od ponad dwustu lat i uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Charakteryzuje się malowniczym położeniem, zabytkowymi nagrobkami i niepowtarzalną atmosferą.
Dworzec Roku
W Tarnowie warto także zobaczyć monumentalny, secesyjny budynek dworca kolejowy z 1910 roku. Uznawany jest on za jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. W 2019 roku tarnowski dworzec uznany został za „Dworzec Roku” (www.dworzec-roku.pl/).

Wyspa ciepła

W najbliższej okolicy, w podtarnowskiej wsi Gumniska, jest Park i Pałac Sanguszków. Po jego południowej znajduje się “wyspa ciepła” – najcieplejsze miejsce w Polsce. Sanguszkowie sprowadzili do Tarnowa konie krwi arabskiej (później trafiły do stadniny w Janowie Podlaskim), egzotyczne gatunki roślin oraz prowadzili winnice.

Brama Seklerska

Widoczna z daleka Brama Seklerska im. Józefa Bema i Sandora Petöfiego jest jedną z trzech, obok Starego Sącza i Koszyc Wielkich, takich bram w Polsce. Tradycyjna gościnność Seklerów (zamieszkujących tereny wysunięte najbardziej na wschód w zagłębieniu Karpat) nie pozwala zamykać bramy. Stoi ona otworem przed szczęśliwymi i nieszczęśliwymi jak otwarte, filantropijne serca Seklerów. Na łukach bram wyryto napisy: “Pokój wchodzącym, błogosławieństwo wychodzącym”.

Wieże widokowe

Wzniesione wokół Tarnowa wieże widokowe cieszą się dużą popularnością. Jedna z nich, to 16-metrowa, drewniana wieża widokowa w Dąbrówce Szczepanowskiej, na wzgórzu Golgota (395 m n.p.m.). Oświetlona nocą, dzięki energii pochodzącej z paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu konstrukcji, jest laureatem konkursu Turystyczne Skarby Małopolski. Jest ona jednym z punktów na trasie „Źródlanego Szlaku”. Rozciąga się z niej widok na panoramę Tarnowa, zakole Dunajca, zaś przy dobrej widoczności można zobaczyć z niej Tatry, a nawet Babią Górę.

„Źródlany Szlak”, którego motywem przewodnim jest woda, opowiada o znaczeniu wody w życiu naszej planety i człowieka. Szlak promuje także hydroterapię, metodę leczenia stworzoną przez bawarskiego księdza, Sebastiana Kneippa.

Rowerowy weekend

Trasę rowerowego weekendu Szlakiem wina i lokalnych produktów można zaplanować następująco:
Tarnów (PKP) – Zgłobice (8 km) – Błonie (10 km) – Rzuchowa (13,5 km) – Szczepanowice (16,7 km) – Dąbrówka Szczepanowska (22,5 km) – Janowice (27,5 km) – Zakliczyn (34,5 km) – Paleśnica (42 km) – Jamna (48 km) – Kąśna Dolna (58,5 km) – Ciężkowice (60 km) – Bogoniowice PKP (62 km).

Tarninowe gadżety

Tarninowe korale, ogrzewacz Ciepło z Tarnowa, porcelanowe kubki, magnesy – wszystkie pamiątkowe gadżety znajdziemy w siedzibie Centrum Informacji przy Rynku. Tam też można kupić kawę oraz nalewkę lub herbatę „Tarninówkę”. Więcej: Tarnowskie Centrum Informacji, ul. Rynek 7; www.it.tarnow.pl

Dworski wypoczynek

Żeby uciec od miejskiego zgiełku wystarczy, że odjedziemy od Tarnowa tylko kilka kilometrów. Do Zgłobic dojedziemy autobusem w pół godziny, a samochodem w kilkanaście minut. Znajdziemy tam położony na wzgórzu pięciogwiazdkowy Dwór Prezydencki Boutique Hotel & SPA, z wielokrotnie nagradzaną restauracją Belle Epoque.

Uratowany przed zniszczeniem obiekt oferuje pobyty w stylowych pokojach w głównym budynku lub w willach otoczonych parkiem z dwustuletnimi lipami. Ziołowe SPA, masaże i jacuzzi, wykwintna kuchnia, eleganckie wnętrza i wyjątkowa atmosfera – czegóż chcieć więcej. Hotel oferuje pobyty biznesowe, dla par, dla przyjaciółek. Zorganizują wesele z tańcami w sali balowej, wycieczkę szlakiem winnym lub kulig zakończony ogniskiem. Więcej na: www.dwor-prezydencki.pl

a