środa, luty 08, 2023
Follow Us

Nawrocki

środa, 24 luty 2021 12:21

Bezdroża: Góry Polski Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Przewodnik zawiera opisy 60 jednodniowych wycieczek szlakami turystycznymi do najpiękniejszych miejsc w polskich Sudetach i Karpatach Przewodnik zawiera opisy 60 jednodniowych wycieczek szlakami turystycznymi do najpiękniejszych miejsc w polskich Sudetach i Karpatach Photo by Tetiana SHYSHKINA on Unsplash

Nasze góry należą do ulubionych kierunków wyjazdów urlopowych i weekendowych rodaków. Nie ma znaczenia czy to Bieszczady, Tatry, Beskidy, czy pasma Sudeckie. Tym bardziej, że sezon w nich praktycznie trwa cały rok, ze szczególną jego koncentracją w miesiącach letnich i zimowych.

Odwiedzane są przez kilka milionów osób rocznie. I chociaż ostatnio, ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa Covid-19, wyjeżdża ich tam mniej, można spodziewać się, że w najbliższym czasie, wobec ograniczenia dalekich podróży, zainteresowanie polskich turystów kierowane będzie w jeszcze większym stopniu na miejsca wypoczynku i atrakcje krajowe. W tym, oczywiście, góry. Bardzo na czasie ukazał się więc w Bezdrożach „weekendowy” przewodnik po nich, napisany przez ich znawcę i miłośnika.

„Powstał on, pisze autor we wstępie, zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych miłośników górskiego trekkingu, a szczególnie dla tych, którym brakuje czasu na zaplanowanie tras. Wystarczy go otworzyć i skorzystać z „gotowców”. Nie trzeba obmyślać wycieczek, można po prostu wyruszyć z nim samochodem, pociągiem czy autobusem na podbój pięknych gór. Najlepiej w towarzystwie, ponieważ górskie wyprawy, to doskonała okazja do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi”. Chociaż, dodam, na zabieranie go ze sobą do plecaka jest on trochę przyciężki. Wydrukowany został bowiem na dobrym papierze, czego wymagały m.in. liczne – jest ich niemal 150 – kolorowe zdjęcia oraz mapki.

Ale można przecież przygotować się do wycieczki przed wyruszeniem na nią oraz skopiować na 1-2 kartkach wybraną trasę lub zrobić z niej notatki, aby rozwiązać ten problem.

Przewodnik zawiera opisy 60 jednodniowych wycieczek szlakami turystycznymi do najpiękniejszych miejsc w polskich Sudetach i Karpatach. Szkoda, że nie uwzględnia on także naszych najstarszych Gór Świętokrzyskich. Nie ma w nich, co prawda, tak wspaniałych widoków jak w Wysokich Tatrach, Pieninach czy najpiękniejszych częściach Sudetów, ale też jest w nich mnóstwo interesujących miejsc, są wytyczone i oznakowane szlaki oraz, co jest również ważne, położenie blisko centralnej i wschodnich części Polski. Ale to, co otrzymuje w tym przewodniku czytelnik, też stanowi ogromny wybór.

Być może spowoduje on, że chociaż trochę zmniejszy się „owczy pęd”, zwłaszcza nowicjuszy w turystyce górskiej czy weekendowej, do najbardziej popularnych, najliczniej uczęszczanych, a więc i zatłoczonych miejsc, jak Giewont, Morskie Oko czy niektóre w Sudetach. Nie ma chyba już wątpliwości, że ze względu na potrzebę ochrony środowiska oraz bezpieczeństwo turystów, ruch do nich trzeba ograniczać, a nie promować. Wrócę jednak do treści przewodnika. Trasy proponowane przez autora zaplanował on przeważnie tak, aby miejsca startu i zakończenia marszrut pokrywały się, a równocześnie znajdowały blisko parkingu, stacji kolejowej lub przystanku autobusowego.

Z reguły są na nich schroniska, w których można odpocząć i posilić się, oczywiście piękne widoki, różne atrakcje, a często także dotyczące ich ciekawostki. Zawsze zaś informacje podstawowe. Wysokość n.p.m., przewidywany czas marszu, opis trasy i jej przekrój. A w poszczególnych pasmach górskich i regionach ich mapka – w sumie 14. Trasy prowadzą zarówno na wybrane szczyty górskie, czy do innych miejsc, jak i, chociaż tych jest mniej, dookoła uzdrowisk i popularnych miejscowości turystycznych, z uwzględnieniem zwiedzania tam zabytków oraz innych atrakcji. Proponowane wycieczki podzielone zostały na  Sudety i Karpaty. Następnie ich części: Wokół Kotliny Jeleniogórskiej, Sudety Środkowe i Wokół Kotliny Kłodzkiej. 

W przypadku Karpat są to Beskidy: Żywiecki i Mały; Makowski, Wyspowy i Gorce; Sądecki i Pieniny; Niski. Bieszczady i Tatry. A w nich już konkretne trasy. W przewodniku są też informacje krajoznawcze i ogólne o poszczególnych regionach oraz na temat przygotowania do wycieczek górskich, odpowiedniej odzieży, obuwia, wyposażenia i zasad bezpieczeństwa w górach. Jest to więc, zgodnie z zapewnieniami autora, publikacja zarówno dla nowicjuszy, jak i doświadczonych turystów, którzy posługując się nią, mogą zobaczyć i przeżyć rzeczywiście jak najwięcej, w znanym z góry czasie, terenie i na trasie. Oczywiście z przyjemnością zachęcam do korzystania z tego przewodnika.


GÓRY POLSKI. 60 NAJPIĘKNIEJSZYCH SZLAKÓW NA WEEKEND. Autor: Dariusz Jędrzejewski. Bezdroża, wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2020, stron 383, cena 49 zł, ISBN 978-83-283-6973-3

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: Helion
  • Język: polski
  • Gatunek: przewodnik
  • ISBN: 978-83-283-6973-3
  • Recenzent: Cezary Rudziński
  • Data recenzji: 02.2021
  • Ocena recenzji: 4

a