czwartek, maj 09, 2024
Follow Us
piątek, 05 luty 2021 10:10

Dubaj i ekologia. Tradycje beduińskie i dziedzictwo przyrodnicze Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zaczęło się już pod koniec lat dziewięćdziesiątych od Al MahaDesert Resort & Spa, wokół którego 27km² terenu zostało objęte projektem ochrony pustynnej fauny i flory Zaczęło się już pod koniec lat dziewięćdziesiątych od Al MahaDesert Resort & Spa, wokół którego 27km² terenu zostało objęte projektem ochrony pustynnej fauny i flory Photo by Sergey Pesterev on Unsplash

Zaczęło się już pod koniec lat dziewięćdziesiątych od Al MahaDesert Resort&Spa, wokół którego 27km² terenu zostało objęte projektem ochrony pustynnej fauny i flory. Na początek na terenie tym wspomagano odrodzenie się gatunku arabskich onyksów oraz posadzono 6 tys. lokalnych gatunków drzew i krzewów.

Emirat stawia na ekologię, ochronę dziedzictwa przyrodniczego, beduińskich tradycji oraz promocję aktywności na łonie natury.

Mogąc pozwolić sobie na bicie kolejnych architektonicznych rekordów świata i tworząc bardzo śmiałe projekty urbanistyczne władze Dubaju nie zapominają o ochronie swojego dziedzictwa – kulturowego i przyrodniczego. W emiracie działają projekty na rzecz naturalnego środowiska, tradycji beduińskiej. Celem jest też edukacja i propagowanie wartości zrównoważonego rozwoju przy jednoczesnym podnoszeniu turystycznej atrakcyjności regionu.

Zaczęło się już pod koniec lat dziewięćdziesiątych od Al MahaDesert Resort & Spa, wokół którego 27km² terenu zostało objęte projektem ochrony pustynnej fauny i flory. Na początek na terenie tym wspomagano odrodzenie się gatunku arabskich onyksów oraz posadzono 6 tys. lokalnych gatunków drzew i krzewów.

W początkowo prywatne przedsięwzięcie włączył się rząd Dubaju i państwowa linia Emirates. Obszar w 2002 ustanowiono oficjalnie parkiem narodowym, a w 2003 roku powstał projekt DubaiDesertConservationReserve, pod zarządem Szejka Ahmeda bin Saeeda Al Maktouma, prezesa Emirates. Dziś jest to rezerwat przyrody o powierzchni 225 kilometrów kwadratowych, co stanowi ok. 5 proc. całego terytorium emiratu.

Ideą utworzenia DDCR było doprowadzenie do ponownego zdziczania przyrodniczego obszarów pustyni, które sprzyjało by rozkwitowi siedlisk oraz wzbogaceniu różnorodności rodzimych gatunków. Gatunki pustynnej fauny, zwłaszcza kopytnej, żyją w równowadze z naturalnymi właściwościami regeneracyjnymi dostępnej roślinności.

Wszystkie praktyki zarządzania stosowane przez DDCR są zrównoważone i mają na celu odbudowę siedlisk przyrodniczych. Rezerwat jest jednocześnie uznawany za miejsce, w którym można obcować z autentyczną przyrodą Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Całość tekstu na RaportCSR.pl

a