piątek, maj 10, 2024
Follow Us
środa, 05 styczeń 2011 10:59

Gdzie jest nasz dom? Wyróżniony

Napisane przez EN, mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Polacy na świecie Polacy na świecie fot. Wikipedia
Emigracja Polska trwa już ponad dwiescie lat. Przyjmując, że w Polsce mieszka blisko 40 milionów Polakow, a w świecie 12 do 15 milionów, stanowimy naród przeszlo 50 milionowy. Niemal jedna czwarta Polaków żyjących poza granicami kraju, sytuuje nas w świecie jako czwarta emigracja po chińskiej, niemieckiej i wloskiej.

Glówne skupiska Polaków i Polonii znajdują się w 32 krajach: {jumi [*4]}w Stanach Zjednoczonych, na terenach byłego Związku Sowieckiego, we Francji, Niemczech, Kanadzie, Wielkiej Brytanii itp. Z blisko 12-15 milionów Polaków około 5 mil. urodziło się w Polsce.
Zdecydowana większość polskich emigrantów przebywa za granicą w związku z pracą, ale wraz z upływem czasu zwiększa się liczba osób - członków rodzin polskich emigrantów, pozostających na ich utrzymaniu (małżonkowie, dzieci). Osoby, które wyjechały w okresie od maja 2004 r. do końca 2006 r. w 80-90% przypadków przebywały za granicą podejmując pracę lub jej poszukując. Wobec bardzo różnorodnych źródeł danych - zarówno administracyjnych jak i statystycznych - dostarczających bardzo różnych informacji, ustalenie rzeczywistych rozmiarów migracji jest niezwykle trudne. W poszczególnych krajach istnieje wiele systemów ewidencjonowania przepływów migracyjnych, przy czym systemy te nie obejmują wszystkich imigrantów, a jednocześnie często obejmują tych, którzy już opuścili kraj emigracji, przemieszczając się do innych krajów członkowskich Wspólnoty, które jako kolejne otwierały swoje rynki pracy lub łagodziły zbyt restrykcyjne przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Główny Urząd Statystyczny podkreśla, że mając na uwadze złożoność zjawiska i trudność jego obserwacji - należy bardzo ostrożnie analizować zmiany skali i kierunków emigracji czasowych Polaków, jakie miały miejsce w ostatnich latach.
Polscy emigranci nie chcą wracać do kraju
Od początku kryzysu gospodarczego do kraju wróciło zaledwie kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Na dodatek, aż 70 proc. tych, którzy wyemigrowali po 2004 r., przebywa poza krajem dłużej niż rok.
Nie ma powrotów. Powtórzyła się lekcja z historii, którą obserwowaliśmy w czasie kryzysu paliwowego w 1973 r. Kryzysy i recesje nie sprzyjają mobilności, zarówno wewnętrznej jak i zagranicznej; hamują wyjazdy z krajów emigracji, ale imigranci próbują przetrwać tam, gdzie są.
Szacunki GUS pokazują, że ok. 70 proc. Polaków, którzy wyemigrowali po 2004 r. przebywa dłużej niż rok w kraju, do którego wyjechali. Należy już przestać mówić o nich, że są migrantami tymczasowymi. Dowodem na to, może być fakt, że emigranci wysyłają do Polski znacznie mniej pieniędzy.
Niewielka liczba wracających Polaków może świadczyć o tym, że starają się oni przetrwać kryzys w kraju, w którym pracują, np. akceptując niższe stawki lub przechodząc w szarą strefę. Jednak, może to być także oznaką tego, że po prostu osiedlili się poza granicami kraju na stałe, ściągając tam swoje rodziny.
Warszawa wszystkich nie przyjmie
Do Polski wracają przede wszystkim ci, którzy zamierzali pracować na emigracji 2-3 miesiące. Natomiast ci, którzy wrócili, a nie planowali tego wcześniej, najczęściej decydują się na taki krok z powodu utraty pracy lub dlatego, że za granicą nie mogli jej znaleźć.
Kolejna pułapka to mentalny i kulturowy powrót do swojej małej miejscowości, gdzie już jest się obcym. Warszawa wszystkich nie przyjmie. Wyjechały 2 miliony ludzi, przede wszystkim ze wschodniej Polski, gdzie cały czas jest przepaść, nawet w porównaniu z centralnymi i zachodnimi regionami Polski. Źródło: GUS, The Economist
{jumi [*6]}

a