wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 95.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/2730.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/2730
czwartek, 02 grudzień 2010 07:00

Do Spały na Hubertusa i dożynki Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

To nieuchwytny urok Spały sprawiał, że tyle sławnych osób wracało do tej niewielkiej niegdyś osady wśród lasów. Dzisiaj nadal odbywają się tu imprezy rangi krajowej, a nawet europejskiej, w których uczestniczą VIP-y.

 


{jumi [*4]}Spała leży w województwie łódzkim, 9 km na wschód od Tomaszowa Mazowieckiego, nad Pilicą i jej dopływem Gacią. To dawne uzdrowisko, którego rozkwit nastąpił w XIX w. Jego atuty to zdrowy klimat oraz bogactwo naturalne w postaci borowin i wód leczniczych.

W okolicach Spały odbywały się polowania, w których uczestniczyli królowie polscy, carowie rosyjscy i prezydenci Polski Międzywojennej. Wybudowano tu też letnią rezydencję Cara Aleksandra III. Spała gościła w tym czasie wiele koronowanych głów z całej Europy. Po odzyskaniu niepodległości była letnią rezydencją prezydentów Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego. Leczył się też tutaj Józef Piłsudski.

 

{gallery}2730{/gallery}

Lasy Spalskie wraz z pozostałą częścią Puszczy Pilickiej tworzą jeden z największych obszarów leśnych w środkowej Polsce. Na dorzeczu Pilicy powstało kilka parków krajobrazowych: Przedborski, Sulejowski, Spalski i Lubieniecki. Okolice Spały kryją wiele ciekawych miejsc, które warto zwiedzić, np. Niebieskie Źródła, Ośrodek Hodowli Żubrów w Książu, Groty w Nagórzycach, Zalew Sulejowski, Zespół Bunkrów w Konewce i Jeleni.

Obecnie sama Spała słynie przede wszystkim jako ośrodek sportu, rekreacji i wypoczynku. Centralny Ośrodek Sportu jest jednym z bardziej znanych w Europie. W skład kompleksu wchodzą kryte hale sportowe i basen, siłownie, gabinety odnowy biologicznej, gabinet krioterapii, korty i hotele.

W Spale znajdują się zabytki o ciekawej architekturze: drewniany kościółek w stylu zakopiańskim, murowana wieża ciśnień z początku XX w., zabytkowy most żelbetonowy na Pilicy, budynki osady pałacowej. Centrum Spały zajmuje park w stylu angielskim z wieloma egzotycznymi okazami drzew. W Spale znajdziemy pomniki przyrody, a wśród nich około 100 wspaniałych dębów o obwodzie do 5 metrów. Symbolem Spały jest naturalnej wielkości żeliwny posąg żubra, stojący w parku w centralnym punkcie miasta.

Tradycje myśliwskie nadal są w Spale podtrzymywane. Hubertus Spalski, organizowany co roku w październiku, to największa plenerowa impreza myśliwska i jeździecka w Polsce, która zyskuje już europejską rangę. We wrześniu zaś odbywają się Dożynki Prezydenckie. Natomiast na Spalski Jarmark Antyków i Rękodzieła Ludowego zapraszamy od maja do października, w każdą druga niedzielę miesiąca. Ta impreza adresowana jest do kolekcjonerów i zbieraczy przedmiotów zabytkowych, staroci oraz osób handlujących tego typu przedmiotami, w tym twórców ludowych. Warto przyjechać z całą rodziną, bo każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Więcej informacji: www.spala.pl

{jumi [*6]}

a