piątek, maj 10, 2024
Follow Us
czwartek, 27 kwiecień 2017 09:57

Recykling nie zawsze ekologiczny

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zabawki wytworzone z użyciem tworzyw sztucznych, pochodzących z recyklingu odpadów elektronicznych, zawierają toksyczne substancje chemiczne. Analiza produktów pochodzących z 26 krajów, w tym z Polski, wykazała że 90 proc. z nich zawierało octaBDE lub decaBDE, a 43 proc. także HBCD.

Nowa ogólnoświatowa analiza wykazała, że w najlepiej obecnie sprzedających się zabawkach oraz innych produktach dla dzieci używa się tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu odpadów elektronicznych skażonych toksycznymi substancjami przeciwzapalnymi. Zanieczyszczenia chemiczne znajdujące się m.in. w kostkach Rubika – zabawce-układance zaprojektowanej do ćwiczeń umysłu - mogą uszkodzić układ nerwowy i zmniejszyć zdolności intelektualne. Toksyczne substancje chemiczne, takie jak octaBDE, decaBDE i HBCD są dodawane do obudów urządzeń elektronicznych i gdy po zakończeniu ich cyklu życia nie są przetwarzane oddzielnie, mogą znaleźć się w innych produktach wykonanych z recyklowanych tworzyw sztucznych.

Analiza została przeprowadzona przez IPEN (Międzynarodową Sieć na rzecz Eliminacji Trwałych Zanieczyszczeń Organicznych) i Arnikę – czeską organizację ekologiczną. Arnika przeprowadziła w Czechach badania laboratoryjne czterech z sześciu zakupionych w Polsce kostek Rubika. W trzech kostkach wykryto podwyższoną zawartość octaBDE i decaBDE. Substancje te są znane jako trwałe, bioakumulujące się w organizmach żywych, powodujące uszkodzenia układu rozrodczego, zakłócające funkcjonowanie układu hormonalnego, wpływające niekorzystnie na inteligencję, pamięć i proces uczenia się. Analiza została opublikowana na kilka dni przed Konferencją Stron Konwencji Sztokholmskiej (COP), która zdecyduje czy należy zezwalać na recykling materiałów zawierających octaBDE oraz czy wprowadzić wyjątki dla recyklingu produktów zanieczyszczonych decaBDE. Eksperci Konwencji wypowiedzieli się przeciwko tego typu praktykom.

Kolejną istotną decyzją Konferencji Stron Konwencji będzie ustanowienie limitów zawartości substancji chemicznych dla odpadów. Ich wprowadzenie spowodowałoby, że odpady zawierające ponadnormatywne ilości szkodliwych substancji chemicznych podlegałyby unieszkodliwianiu i nie mogłyby zostać wykorzystane do recyklingu.

- Potrzebujemy przepisów chroniących nas przed odpadami niebezpiecznym - postuluje Jitka Strakova z Arniki. - Słabe standardy oznaczają brudny recykling i toksyczne produkty, które trafią do naszych domów i zaszkodzą naszemu zdrowiu.

Źródło: http://www.portalsamorzadowy.pl.

a