piątek, grudzień 09, 2022
Follow Us
czwartek, 24 marzec 2016 00:00

Park Mużakowski zachwycił w Berlinie Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Park Mużakowski zachwycił w Berlinie http://www.park-muzakowski.pl/

Statuetkę tytułem pierwszej gwiazdy w międzynarodowym konkursie filmów turystycznych i multimedialnych: Golden City Gate podczas 50. edycji targów ITB w Berlinie zdobył film „Czym zachwyca Łęknica?".

Film pokazuje bogactwo naturalne miasta i okolic. Jest to magiczna podróż po perle polsko-niemieckiego pogranicza, czyli Parku Mużakowskim oraz Geoparku Łuk Mużakowa – oba wpisane na listę UNESCO.

Geopark Łuk Mużakowa w 2015 roku został opatrzony znakiem UNESCO. W Paryżu odbyła się sesja Ogólnej Konferencji UNESCO, podczas której wyróżniono najwspanialsze geoparki świata, które należą do sieci geoparków europejskich i światowych. Na obszarze Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa" wytyczona została ścieżka pod nazwą Dawna Kopalnia Babina, idealnie wykorzystująca wyjątkowe w skali kraju walory do rozwoju geoturystyki.

Uroczyste przekazanie certyfikatu poświadczającego przynależność do tak znakomitego grona odbędzie się pod koniec maja 2016 roku.

Geopark, którego częścią jest ścieżka, zajmuje teren jednej z najlepiej ukształtowanych moren czołowych w Europie Środkowej – przepięknego Łuku Mużakowskiego. Ponadto w XIX i XX wieku był to obszar wyjątkowo intensywnej działalności wydobywczej węgla brunatnego, czego efektem jest największe w Polsce „pojezierze antropogeniczne", czyli około 110 zbiorników pokopalnianych, których wody mają różną barwę, zależną od składu chemicznego.

Polska część parku zarządzana jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. W ostatnich latach Park odwiedza coraz więcej turystów. Zachodnia część parku z ośrodkiem rezydencjonalnym leży po stronie niemieckiej na terenie miasta Bad Muskau. Wschodnia część leży po stronie polskiej na terenie miasta Łęknica.
Więcej na: http://lubuskie.pl/.

a