niedziela, kwiecień 28, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/18855.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/18855
wtorek, 23 wrzesień 2014 13:47

Dzień Jedności Bałtów Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dzień Jedności Bałtów Litwini i Łotysze obchodzą 22 września. Ogłoszony on został - jako stały, doroczny - przez parlamenty Republiki Litewskiej i Republiki Łotewskiej w 2000 roku, dla upamiętnienia bitwy stoczonej tego dnia w 1236 roku pod Szawlami. Sprzymierzone siły ludów bałtyckich odniosły wówczas historyczne zwycięstwo nad Zakonem Kawalerów Mieczowych w jednym z najważniejszych starć zbrojnych tamtej epoki. Zdaniem litewskiego historyka Tomasa Baranauskasa bitwa ta była pierwszym wielkim krokiem prowadzącym do zwycięstwa nad Krzyżakami pod Grunwaldem w 1410 roku.

Koło brodu na rzecze Muszy w pobliżu Szawli Bałtowie doszczętnie rozbili 22 września 1236 r. wojsko Kawalerów Mieczowych i Krzyżaków dowodzone przez wielkiego mistrza zakonu inflanckiego Volquina, które najechało ziemie północnej Litwy. W bitwie tej polegli niemal wszyscy uczestniczący w niej rycerze zakonu oraz sam mistrz. Zakon Kawalerów Mieczowych poniósł ogromne straty, gdyż po zwycięstwie pod Szawlami i w innych bojach w roku następnym do walki z Krzyżakami i Kawalerami Mieczowymi powstali m.in. Zemgalowie, Zelowie (Selowie), Kurowie i Estończycy z Saremy.
Ludy bałtyckie obroniły wówczas swoje ziemie, a Zakon Kawalerów Mieczowych wcielony został do Zakonu Krzyżackiego. Zwycięstwo pod Szawlami należy do najważniejszych wydarzeń w historii Litwy i Łotwy, ostatnich państw w których mówi się językami bałtyckimi. W Dniu Jedności Bałtów w Litewskim Centrum Kultury przy Ambasadzie Republiki Litewskiej w Warszawie otwarta została międzynarodowa wystawa cykliczna „Podróżujące litery 2014". Podczas uroczystości podkreślano, że w kulturze bałtyckiej zawsze ważne było wszelkie słowo wypowiedziane i zapisane w tych językach, wywodzących się praindoeuropejskiego.
Język, liternictwo, kaligrafia oraz typografia stanowią istotną część etnokultury Bałtów. Projekt „Podróżujące litery" realizowany jest od kilku lat, a związane z nim wystawy prezentowane były już w 2008 r. w Rosji, w 2009 r. na Ukrainie i na Litwie – na niej również w 2011 r., a w 2010 i 2013 w Finlandii. W realizacji tego projektu uczestniczyli autorzy z ponad 15 krajów. Przede wszystkim litewscy i łotewscy, ale także angielscy, belgijscy, fińscy, polscy i rosyjscy. W tym wielu znanych projektantów graficznych, plastyków, wykładowców i profesorów uczelni artystycznych. Swoje prace wykonują oni zarówno tradycyjnymi technikami ręcznymi, jak i komputerowymi.
Co roku dla projektu „Podróżujące litery" proponowany jest nowy temat przewodni, a do udziały w nim zapraszani są nowi twórcy. Tematem tegorocznej wystawy w Warszawie, zorganizowanej przez Wileńską Akademię Sztuk Pięknych oraz Ambasadę Republiki Litewskiej w Polsce jest „Typograficzny jazz" („TypoJazz"). Autorzy wystawionych eksponatów inspirowali się różnymi gatunkami muzyki, stworzyli nowatorskie prace graficzne i typograficzne. Wyrażając muzykę poprzez obraz oraz łączenie sztuki wizualnej i dźwiękowej.
Wystawa ta nie tylko ukazuje bogactwo liternictwa, kaligrafii i typografii popularyzując w tych dziedzinach kulturę światową, ale rozwija także pojęcie i sens zjawiska przemysłów kreatywnych. Jej kuratorem jest prof. dr Rasutė Žukienė z Wileńskiej ASP, zaś organizatorami prof. Aušra Lisauskienė, również z tej uczelni oraz Rita Leinonen, emerytowana wykładowczyni Instytutu Wzornictwa w Lahti, w Finlandii. Podczas uroczystości otwarcia wystawy z udziałem przedstawicieli placówek dyplomatycznych obu krajów bałtyckich w Warszawie oraz profesorów wileńskiej ASP, podkreślano jedność i współpracę Litwy i Łotwy, zwłaszcza w dziedzinie kultury i kontaktów międzyludzkich.
A także przyjaźni z sąsiadami z innych krajów bałtyckich. Na północy Estonii, a na południu Polski. Poinformowano, że wystawiane prace zostały wybrane, jako najlepsze, z wielu jakie wpłynęły na jej tegoroczny temat. Zwrócono uwagę na zróżnicowanie ich kompozycji, niekiedy lakoniczność, ale niekiedy także silną agresję. No i indywidualną technikę autorów. Których łączy motyw podróżujących liter i idea przyjaźni oraz komunikowanie się ze sobą ludzi i krajów.

{gallery}18855{/gallery}

Po otwarciu wystawy zaproszeni na nie goście podjęci zostali tradycyjną lampką wina. Wystawę tę nadal można oglądać w Litewskim Centrum Kultury przy Ambasadzie Republiki Litwy w Alejach Ujazdowskich 12.

a