niedziela, maj 12, 2024
Follow Us
czwartek, 04 wrzesień 2014 14:13

Goście Globtrotera: Akademia Nikona Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Goście Globtrotera: Akademia Nikona Fot.: Cezary Rudziński

Trudno sobie wyobrazić współczesną turystykę i podróże poznawcze bez fotografii i filmowania. Uczestnicy takich wyjazdów robią to więc na ogół bez przerwy, przy czym tym, co mają pod ręką.

Od aparatów fotograficznych i kamer wysokiej klasy, po bardzo proste, a nawet telefonami komórkowymi. Masowo, ale bardzo często z marnym skutkiem. Nierzadko w masie zdjęć zrobionych przez amatorów trudno znaleźć naprawdę dobre i ciekawe. Bo nie wystarczy przecież kupić aparat, skierować jego obiektyw na jakiś cel i nacisnąć odpowiedni przycisk. Trzeba, a na pewno warto mieć chociażby podstawowe wiadomości o fotografowaniu.

Pomaga w tym literatura fachowa, a także Akademia Nikona, której przedstawiciele: Elżbieta Goś i Michał Leja byli gośćmi pierwszego po przerwie wakacyjnej spotkania w Stowarzyszeniu Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter". Akademia – jak dowiedzieli się od nich uczestnicy spotkania - działa w Polsce już od 5 lat. W tym czasie zorganizowała ponad 650 warsztatów i szkoleń oraz 11 fotoekspedycji, z których skorzystało dotychczas ponad 6,5 tys. osób. Współpracuje ze znaną od ponad 90. lat firmą Nikon, będącą obecnie jednym z największych i najbardziej liczących się w świecie producentów sprzętu optoelektronicznego.
Najwyższej jakości, ale także popularnych aparatów fotograficznych, obiektywów, skanerów, lornetek, dalmierzy i lunet, mikroskopów oraz precyzyjnych urządzeń optycznych zarówno dla przemysły jak i użytkowników indywidualnych. Nikon należy, jak wiadomo, do światowych liderów w produkcji cyfrowych aparatów fotograficznych. Zarówno lustrzanek profesjonalnych, jak i amatorskich, zaawansowanych aparatów kompaktowych z wymiennymi obiektywami, a także serii COOLPIX.
Od ponad 50 lat w lustrzankach jednoobiektywowych stosuje tradycyjne mocowania typu F, będąc jedynym ich producentem na świecie przez tak długi czas. Do stycznia 2014 r. firma wyprodukowała już 85 milionów takich aparatów. W Polsce od 2003 r. reprezentuje ją spółka NIKON Polska, która rozpoczęła pracę jako importer produktów fotograficznych, a obecnie posiada w Warszawie również centrum serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Akademia Nikona, której przedstawiciele byli gośmi „Globtrotera", współpracuje z działającą w kilku krajach Nikon School, co umożliwia jej wymianę wiedzy i doświadczeń.
Celem głównym, jaki stawia przed sobą Akademia, powiedziała Elżbieta Goś, jest pomóc nabywcom aparatów Nikona – i nie tylko – jak najlepiej z nich korzystać, z przyjemnością dla siebie. Temu służą wspomniane szkolenia. Organizowane są one w różnych formach. Podstawowymi są kursy dla początkujących, którzy kupili aparaty, a nie bardzo lubią lub potrafią czytać dołączone do nich instrukcje. Kursy te, w kameralnych grupach do 15 osób, obejmują podstawy fotografowania, kompozycji zdjęć, oświetlenia itp. Przy czym nie tylko dla posiadaczy fotoaparatów Nikon, ale dowolnych.
Odbywają się one w 15 miastach Polski, ale mogą zostać zorganizowane i w innych, o ile znajdzie się odpowiednia liczbą chętnych. Składają się z części teoretycznej jak i ćwiczeń w plenerze lub na planie, pozwalających wykorzystać w praktyce zdobytą wiedzę. Przy czym na kursach tych każdy ich uczestnik może obejrzeć i przetestować różne typy aparatów i obiektywów oraz wybrać sobie najbardziej mu odpowiadający. Wyższą formą szkolenia są warsztaty cieszące się dużym zainteresowaniem ze względu na bogaty zakres tematyczny oraz wykwalifikowanych wykładowców, którymi są doświadczeni fotografowie.
Np. fotografii portretowej dla początkujących i zaawansowanych, ślubnej, dziecięcej i noworodkowej, rajdów samochodowych w obiektywie, warsztatów lotniczych, fotografii przemysłowej – aktualnie np. w stoczni. Ponadto fotografowania dzikiej przyrody, m.in. ptaków na żerowiskach. A także poświęconej kombinacjom fotografii i filmowania robionych tymi samymi lustrzankami. Goście zaprezentowali tak wykonane, bardzo ciekawe filmy zarówno w technice czarno-białej jak i kolorowej. Dla miłośników egzotycznych podróży Akademia organizuje, także w grupach kameralnych, na różnym poziomie zaawansowania fotograficznego, fotoekspedycje.
Stanowią one połączeniem zwiedzania ciekawych, a niekiedy trudnodostępnych zakątków świata z intensywnym kursem fotograficznym prowadzonym przez profesjonalnych fotografów. Przy czym zarówno z własnym sprzętem fotograficznym uczestników, jak i wypożyczanymi im aparatami i obiektywami Nikona. W tym roku można udać się na taką fotoekspedycję m.in. do Birmy, Zanzibaru oraz na Islandię. Najwyższą formą szkolenia jest Droga Mistrza, z profesjonalnym sprzętem w rękach fotografów i globtroterów. Akademia organizuje także szkolenie zawodowe, m.in. dla policjantów. Więcej informacji na jej temat można znaleźć na stronie: www.akademianikona.pl.

a