środa, maj 01, 2024
Follow Us
czwartek, 10 lipiec 2014 15:28

Konkurs fotograficzny Natura 2000 Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Konkurs fotograficzny Natura 2000 http://tpn.pl

Jeszcze tylko kilka dni pozostało na nadesłanie prac na Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny pt.: „Osobliwości przyrodniczo-krajobrazowe polskich parków narodowych położonych na obszarach Natura 2000". Termin ich nadsyłania – 14 lipca 2014 roku!

Organizatorem konkursu jest Bieszczadzki Park Narodowy. Komunikaty oraz informacje o Konkursie dostępne są na: www.bdpn.pl. Efektem końcowym konkursu będzie wystawa fotograficzna prezentująca piękno przyrody i krajobrazu wszystkich polskich parków narodowych wchodzących w skład sieci obszarów chronionych Natura 2000. Wystawa pokonkursowa oraz atrakcyjne nagrody finansowane są ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Uroczysty wernisaż wystawy, wraz z wręczeniem nagród zwycięzcom, odbędzie się z początkiem września.

W rankingu 30 najlepszych parków narodowych świata według amerykańskiej telewizji CNN 12. miejsce zajął Tatrzański Park Narodowy, wyprzedzając m.in. park Krugera w Afryce czy Uluru-Kata Tjuta w Australii. Nie uwzględniono w nim parków w USA. Oceniając parki brano pod uwagę m.in. walory przyrodnicze i krajobrazowe miejsc, bezpieczeństwo i gościnność lokalnych mieszkańców. Pierwsze miejsce w rankingu zajął argentyński Iguazu. Autorką zdjęć przedstawiających 30 najbardziej interesujących parków, jest m.in. Anne Dirkse z Kolorado, która stwierdziła, że to właśnie parki narodowe są wśród najbardziej godnych polecenia. Ponieważ galeria zdjęć na portalu CNN może sugerować, że jest to ranking, fotoreporterka wyjaśnia, że zestawienie zdjęć na stronie nie jest rankingiem w dosłownym znaczeniu tego słowa. Zdjęcia jej i innych fotoreporterów, współpracujących z CNN, tworzą galerię parków, usytuowanych poza USA, a godnych odwiedzenia (źródło: http://www.rp.pl/artykul/1123940.html).

Tatrzański Park Narodowy

Tatry to jedyny w Polsce obszar o charakterze wysokogórskim. Wybitne nie tylko w skali kraju i ciągle jeszcze dobrze zachowane walory przyrodnicze Tatr zostały "odkryte" na przełomie wieków XVIII i XIX przez uczonych, którzy dotarli w Tatry. Ich prace wydobyły na światło dzienne bogactwo przyrody i jej specyficzny, niepowtarzalny charakter. Bardzo szybko też okazało się, że walory te są coraz bardziej zagrożone i że istnieje potrzeba ich ochrony. Stąd w latach 80. XIX wieku pojawiły się pierwsze koncepcje objęcia Tatr ochroną w formie parku narodowego na wzór pierwszego w świecie amerykańskiego parku narodowego w Yellowstone. Ostatecznie Tatrzański Park Narodowy został utworzony na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 października 1954 roku i rozpoczął działalność z dniem 1 stycznia 1955 roku.


http://tpn.pl

a