poniedziałek, maj 13, 2024
Follow Us
poniedziałek, 28 wrzesień 2015 00:00

Rowerem nad Zalew Zegrzyński i nie tylko Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rowerem nad Zalew Zegrzyński i nie tylko www.jezioro.zegrzynskie.pl

Wycieczki rowerowe wokół Zalewu Zegrzyńskiego mogą być atrakcyjne również dla mieszkańców stolicy. Aby wydostać się z Warszawy warto wykorzystać pociągi podmiejskie, SKM lub autobus, a potem pomknąć poprzez okoliczne miejscowości, wioski i lasy. Można zwiedzać, podziwiać przyrodę, a latem korzystać z plaż i atrakcji wodnych na Zalewie Zegrzyńskim. Na terenie powiatu legionowskiego jest dwanaście profesjonalnie zaplanowanych i wyznaczonych krajoznawczo-turystycznych szlaków rowerowych. Łączna ich długość wynosi dokładnie 351,1 km. Część z nich wpisuje się w kryterium krajowe i regionalne koncepcji Velomazowia.

O turystyce rowerowej w Powiecie Legionowo można mówić dopiero od 2005 roku. Właśnie wówczas powstały pierwsze szlaki do uprawiania zorganizowanej turystyki rowerowej w ramach tzw. małych ojczyzn. Prekursorami były gminy: Serock i Nieporęt.

Rok 2006 zaowocował wyznaczeniem w terenie kolejnych szlaków, znakomicie uzupełniających istniejące, co w efekcie dało przemyślaną, klasyczną sieć szlaków, umożliwiającą dotarcie rowerem. do najatrakcyjniejszych zakątków powiatu. "Studium sieci dydaktycznych tras rowerowych na terenie Powiatu Legionowskiego" w 2004 r. wykonała specjalistyczna firma z Wrocławia, dzięki staraniom i na zlecenie Starostwa Powiatowego w Legionowie. W październiku br. Zespół Znakarski O/PTTK w Warszawie zakończył prace znakarskie w terenie. Obecnie na terenie powiatu jest dwanaście profesjonalnie zaplanowanych i wyznaczonych krajoznawczo-turystycznych szlaków rowerowych, różniących się parametrami fizycznymi, charakterem i rangą. Łączna ich długość wynosi dokładnie 351,1 km. Część z nich wpisuje się w kryterium krajowe i regionalne koncepcji Velomazowia. Właśnie dla tej części szlaków o znaczeniu ponadlokalnym, niezależnie od niekiedy ich bardzo skromnych parametrów dystansowych, przyjęto termin „trasy". Podczas projektowania własnych wycieczek rowerowych warto korzystać z zamieszczonego schematu szlaków turystycznych i poniższego opisu tras.

Szlak Wieliszewski - źródło: Strona Powiatu Legionowo. Wieliszew - Kwietniówka - Łajski - Uroczysko Poniatów - Olszewnica Stara - Uroczysko Bagno - PKP Janówek - Krubin - Łąki Krubińskie - Sikory - Topolina - Poddębie - Komornica - Wieliszew. Długość 45,7 km (znaki czerwone).
Jest to reprezentacyjny szlak gminy, wiernie oddający topografię terenu oraz jego walory przyrodnicze i kulturowe. Ukazuje wyjątkowe piękno nadnarwiańskich łąk, zaciszne zakątki okolicznych lasów i pozostałości budownictwa obronnego Fortu Janówek. Rozpoczyna bieg z okolic Urzędu Gminy w Wieliszewie w stronę Jeziora Kwietniówka, przy którym warto odwiedzić dawny Cmentarz Wieliszewski. Następnie poprzez okolice zurbanizowane i otwarte wprowadza nas w północne fragmenty Lasów Legionowskich, nazywane Uroczyskiem Poniatów. W uroczysku mamy do wyboru odcinek alternatywny szlaku - też czerwony, lecz pieszy, odsłaniający obiekty po tajemniczych pracach ziemnych i niewielkie wydmy śródlądowe; okazalsze spotkamy w Uroczysku Bagno. W Janówku nie zapomnijmy dotrzeć do interesujących umocnień ceglano-ziemnego Fortu - IV. Po ominięciu Łowiska "Okoń", będąc już na łąkach, należy zachować ostrożność przy "ukrytym" skręcie w lewo. Tu należy odważnie sforsować rów i kierować się na charakterystyczne drzewo. Łąki Krubińskie kryją w sobie wiele tajemniczych zbiorników wodnych, obrośniętych drzewami; są oazą ciszy i spokoju o każdej porze roku. Siła kontrastu tego pejzażu zachwyca mocniej w sytuacji, gdy jeszcze niedawno przebywaliśmy w aglomeracji miejskiej lub opuściliśmy "ruchliwą" drogę. To naprawdę magiczny kawałek ziemi, i to nie tylko Powiatu Legionowskiego. Kiedy go opuścimy, jazda staje się łatwiejsza, lecz wyobraźnia wciąż powraca do tych obrazów i chwil, gdy serce biło mocniej! W końcu po zwiedzeniu zabudowy letniskowej kilku miejscowości docieramy do Wieliszewa, mając do pokonania błotniste brzegi miejscowego (zarastającego) jeziora lub... wybrać zwiedzenie tutejszych zabytków.

Szlak Serocki - źródło: Strona Powiatu Legionowo. Serock - Rezerwat "Wąwóz Szaniawskiego" - Skubianka - Rezerwat ,,Zegrze" -Moczydło - Wierzbica - Serock. Długość 35,5 km (znaki żółte).
Szlak zaczyna i kończy swój bieg na serockim rynku i jest bardzo zróżnicowany pod względem krajobrazowym. Północno-zachodnia część ma charakter przyrodniczy, natomiast wschodnia i południowa także historyczny, ponieważ prowadzi nas przez tereny z namacalnie istniejącymi śladami materialnej działalności przodków. Wyruszając z Rynku, zanim mocniej naciśniemy na pedały, powinniśmy zachować spokój i odwiedzić atrakcyjne miejsca Serocka, np.: zabytkowy późnogotycki kościół z 1526 r., obejrzeć taflę Jeziora Zegrzyńskiego z dziedzińca kościelnego, poznać wąwóz erozyjny u stóp grodziska "Barbarka" i samą Barbarkę. Atrakcyjnych punktów na szlaku jest wyjątkowo dużo. Wymieńmy niektóre z nich: stromy zachodni brzeg jeziora z głębokimi jarami, zespół pałacowo-parkowy w Jadwisinie, przystanie jachtowe, rezerwaty przyrody, ruiny dworku Szaniawskich, głazy narzutowe, miejsca lęgowe ptaków nad jeziorem Chojno czy uroczysko Wierzbica.

Szlak Nieporęcki - źródło: Strona Powiatu Legionowo. Nieporęt, plac Wolności - Białobrzegi - Rynia - Siwek - Beniaminów - Dąbkowizna - Wólka Radzymińska - Izabelin - Zamostki Wołczyńskie - Lasy Dwernickie - wał wzdłuż Czarnej - ul. Graniczna, Klonowa, Przyszłość - os. Dębina - Lasy Nieporęckie - Nieporęt. Długość 42,4 km (znaki żółte).
Szlak, dzięki swemu krętemu przebiegowi, umożliwia poznanie wielu atrakcyjnych miejsc gminy Nieporęt. Fragment początkowy zdublowano z Trasą Liwiecką, dlatego poszukujących informacji o walorach tej części odsyłamy do opisu wcześniejszego. Kolejnym fragmentom trasy towarzyszy zmienność krajobrazu, dominują malownicze lasy i łąki, będące oprócz jeziora i kanału istotą topografii gminy. Na odpoczynek proponujemy wyznaczyć rejon zabytkowego Fortu Beniaminów. Odkryty teren fortu pozwala dokładnie obejrzeć jego rzeźbę i przeznaczenie poszczególnych elementów, z których wyróżniają się koszary szyjowe. Półtora kilometra dalej przy szlaku rośnie wspaniały dąb "Jan Kazimierz"; nie wolno go przegapić , jak również szczególnej urody łąk porastających torfowiska południowej części gminy. Będąc na rozstaju szlaków w Zamostkach Wólczyńskich, polecamy wydłużyć nieco wyprawę i dotrzeć do pomnika Strzelców Kaniowskich, upamiętniającego epizod wojny polsko - bolszewickiej 1920 r. Dla utrudzonych cyklistów polecamy skorzystanie z gastronomi ośrodka "Ranczo Bena", znajdującego się poza szlakiem. Ostatni odcinek wyprawy możemy pokonać alternatywnie. Pogłębić naszą wiedze o Lasach Nieporęckich, przejeżdżając przez nie, bądź od osiedla Dębiny wybrać wariant Trasą Narwiańską.

Trasa Pułtuska - źródło: Strona Powiatu Legionowo. PKP Warszawa Choszczówka - Legionowo - Skrzeszew - Dębe - Izbica - Guty - Zabłocie. Długość 32,3 km (znaki czarne).
Ze względu na rodzaj nawierzchni dróg, prawie w połowie długości asfaltowej, niniejsza trasa należy do łatwych. W dużej części prowadzi ona poprzez lasy: Lasy Legionowskie i Lasy Serockie, ukazuje dolinę Narwi oraz - co jest olbrzymim kontrastem dla zasadniczej jej osnowy - przeprowadza turystę przez zabudowę miejską Legionowa. Jest to typowy szlak krajoznawczo-przyrodniczy, bez większych możliwości odwiedzenia zabytków architektury i poznania historii tej ziemi. Zjeżdżając nieco z trasy mamy szansę zwiedzenia zabytkowej willi "Kozłówka" w samym Legionowie oraz fortu Dębe. Przebieg trasy odpowiada natomiast miłośnikom przyrody, dając im okazję ujrzenia dwóch rezerwatów przyrody (Bukowiec Jabłonnowski, Zegrze), zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Dębe oraz porównania lasów rosnących na różnych siedliskach. Interesującym zagadnieniem może być ocena jakości drzewostanu lasów rosnących na różnych glebach, np.: Lasów Legionowskich, porastających gleby piaszczyste, z Lasami Serockimi, rosnącymi na glebach gliniasto-żwirowych. Niezapomniane wrażenia pozostawia obserwacja Narwi z mostu na zaporze wodnej w Dębem.

Trasa Narwiańska - źródło: Strona Powiatu Legionowo. Kobiałka - Nieporęt (I odcinek); Zegrze Płd. - Borowa Góra - Serock - Łacha - Gąsiorowo (II odcinek). Długość 8,5 km i 16,5 km (znaki czerwone).
Trasa Narwiańska ma charakter tranzytowy i związana jest z akwenami: Kanałem Żerańskim, Jeziorem Zegrzyńskim i wreszcie Narwią. Znaczna część trasy wiedzie wzdłuż dróg krajowych: nr 61, następnie 62, poprzez dwa z trzech okazałych mostów powiatu. W Serocku warto zobaczyć: głaz narzutowy - granitognejs, dawny zajazd pocztowy z I poł. XIX w., późnogotycki kościół parafialny, pozostałości wałów obronnych z okresu Napoleona i grodzisko Barbarka. Na zwiedzanie Serocka najlepiej zaplanować oddzielną wyprawę połączoną z wypoczynkiem nad wodą, gdyż jest to pieczołowicie odrestaurowane miasteczko, z malowniczym krajobrazem nadrzecznym. Ładne widoki roztaczają się z dwóch miejsc na trasie: z rejonu zabytkowego fortu Zegrze na Jezioro Zegrzyńskie i mostu na Narwi na wysokości Wierzbicy. Krajobraz z pierwszego punktu skłania do rozmyślań nad naturalnymi właściwościami obronnymi terenu i militarną architekturą obronną minionych wieków tego miejsca, z drugiego - ukazuje piękno Narwi wraz z jej wysokim zachodnim brzegiem.

Trasa Obwodowa - źródło: Strona Powiatu Legionowo. Zegrze Południowe - Dębe - Poddębie - Sikory - Góra. Długość 22,5 km (znaki zielone).
Jest to trasa odpowiednia na letnią wycieczkę połączoną z plażowaniem i kąpielą wodną, np.: na plaży powyżej Zakładu Wodociągu Północnego w Wieliszewie. Przebieg trasy mimo swej monotonni - sukcesywnie wzdłuż wału przeciwpowodziowego - zachęca jednak do zjazdu nad rzekę, w poszukiwaniu prawdziwie turystycznej przygody. W planie wycieczki możemy umieścić, np.: obserwację rezerwatu "Wieliszewskie Łęgi" czy efektów działalności bobrów przy ujściu Kanału Komornickiego do Narwi, poznanie zapory wodnej w Dębem lub rurociągu na linii Topolina - Stare Orzechowe, podziwianie rozległego i pełnego spokoju krajobrazu Łąk Krubińskich bądź zwiedzanie zabytkowych obiektów z XVIII w. (ruiny pałacu, kuźni i spichlerza oraz oficyny) we wsi Góra. Ten nadnarwiański taras jest także wymarzonym miejscem spędzania czasu wolnego przez wędkarzy i obserwatorów ptaków. Mają tu swoje miejsca lęgowe m. in.: bociany białe, czaple siwe, kuliki wielkie, a w okresie przelotów ciągną nad rzeką i łąkami klucze dzikich gęsi, kormoranów i żurawi. Uwaga: trasa ma dwa odejścia od wału w formie ugięć: we wsi Poddębie i na wysokości Topoliny!

Trasa Liwecka - źródło: Strona Powiatu Legionowo. Nieporęt - Białobrzegi - Rynia - most na Rządzy (Siwek). Długość 8,7 km (znaki niebieskie).
Jest to krótka i kameralna trasa, ściśle związana z wypoczynkiem nad wodą. Jej część nadwodna, prowadząca po wale, umożliwia dokładna obserwację Jeziora Zegrzyńskiego wraz z przeciwległym brzegiem, a w końcowym fragmencie także wyspy Euzebia i ujścia rzeki Rządza. Istotnym uzupełnieniem trasy i jednocześnie urozmaiceniem są fragmenty śródleśne wraz z pomnikowymi dębami szypułkowymi w Białobrzegach. Zalecana dla rodzinnych, letnich wycieczek, których program winien zawierać odwiedziny Mini ZOO w Porcie Pilawa, zwiedzanie Cmentarza Żołnierzy Radzieckich czy kąpiel (słoneczną i wodną) w rejonie zagospodarowanej plaży, powyżej Ryni.

Szlak Zachodni - źródło: Strona Powiatu Legionowo. PKP Janówek - Góra - Krubin - Uroczysko Kałuszyn - Klucz - Topolina - Kolonia Skrzeszew - Uroczysko Szybalin - Olszewnica Stara - Chotomów - Janówek Drugi- - PKP Janówek. Długość 35,4 km (znaki żółte).
Jest to drugi szlak rowerowy na terenie gminy Wieliszew, uzupełniający - w relacji do pierwszego tj. Wieliszewskiego, lecz równie interesujący pod każdym względem. Umożliwia ponadto dotarcie do zabytków architektury w Górze; tam również możliwość odpoczynku nad miejscowym jeziorem. Wędkarzom polecamy dłuższy przystanek na terenie Łowiska Specjalnego "Okoń", natomiast amatorom jazdy konnej odwiedzenie stajni "Klucz".

Szlak Bobra - źródło: Strona Miasta i Gminy Pułtusk. Pułtusk - Kleszewo - Cmentarz Wojenny - Pułtusk. Długość szlaku - 6,7 km.
Trasa bierze swój początek tuż przy bramie wjazdowej do Domu Poloni w Pułtusku i dalej wzdłuż wału przeciwpowodziowego prowadzi do miejscowości Kleszewo. W 3,4 km szlak skręca do ul. Kościuszki skąd prowadzi na teren Cmentarza Wojennego. Dalej bobrtrasa przebiega wzdłuż ogródków działkowych do ul. Wspólnej i do swego początku - Domu Polonii. Tuż przy śluzie zaprojektowano miejsce postojowe na odpoczynek. Krótki szlak po nadnarwiańskich okolicach, który można połączyć ze zwiedzaniem cmentarza w Kleszewie.

Szlak Narwiański - źródło: Strona Miasta i Gminy Pułtusk. Pułtusk - Ponikiew - Pawłówek - Szygówek. Długość szlaku - 9,6 km.
Od rynku przez most dla pieszych na drugą stronę Narwi. Później w lewo wałem przeciwpowodziowym do drogi Popławy - Ponikiew. Jedziemy drogą, biegnącą skrajem Puszczy Białej, do Ponikwi. Dalej, poprzez las, do miejscowości Pawłówek, gdzie znajduje się pięknie położone miejsce postojowe nad Narwią. Dalej trasa skrajem Puszczy Białej biegnie do miejscowości Szygówek. Tam również zaprojektowano miejsce postojowe. Jest to wspaniały szlak prowadzący przez malownicze tereny nadnarwiańskie i fragmenty Puszczy Białej.

Szlak Perły - źródło: Strona Miasta i Gminy Pułtusk. Pułtusk - Olszak - Białowieża - Zakręt - Trzciniec - Głodowo - Przemiarowo - Chmielewo - Boby - Gnojno - Chmielewo - Lipa - Olszak - Pułtusk. Długość trasy - 45,6 km.
Z okolic Domu Polonii, skąd zaczyna się nasz szlak, jedziemy wzdłuż rynku w kierunku dzwonnicy pułtuskiej Kolegiaty, przed którą skręcamy w lewo i dalej jedziemy ulicą Benedyktyńską, aż na most na kanałku. Zaraz za mostem skręcamy w prawo w ulicę Baltazara. Jedziemy aż do końca tej ulicy do starego cmentarza świętokrzyskiego. Przed cmentarzem skręcamy w lewo i po chwili musimy przekroczyć ruchliwą drogę Warszawa - Białystok. Zejdźmy z roweru i przeprowadźmy go na pasach na drugą stronę. Po drugiej stronie wjeżdżamy w ulicę Świętokrzyską i jadąc nią do końca wyjeżdżamy z miasta. Ulica przekształca się w drogę polną. Po około dwóch kilometrach dotrzemy do miejscowości Olszak. Kiedy dotrzemy do pierwszych zabudowań do naszego szlaku z lewej strony dociera droga, która jest łącznikiem ze "szlakiem zielonym". My jednak dalej jedziemy prosto bo już niedługo czeka nas odpoczynek nad malutką rzeczką Przewodówką - tuż obok drewnianego mostu jest wiata przystankowa. Obok wiaty stoi wysoki pień obumarłego dawno ogromnego drzewa. W jego licznych dziuplach mieszkają sowy. Dalej przejeżdżając przez drewniany most jedziemy prosto, by po dwustu metrach skręcić w prawo. Teraz znów kilkaset metrów prosto i znów, tuż przed pierwszym zabudowaniem, skręt w lewo. Teraz czeka nas trudny lecz malowniczy odcinek wśród pól. Polna dróżka doprowadzi nas do żwirowej drogi Kleszewo - Trzciniec. Skręcamy w lewo i jedziemy w kierunku malutkiej wioski Zakręt. Wkrótce docieramy do Trzcińca. Wjeżdżamy na asfalt i skręcając w prawo szybko i wygodnie jedziemy przez całą, długą wieś. Mniej więcej w jej środku po prawej stronie znajduje się remiza z dużym stawem obok. Kiedy już wyjedziemy ze wsi asfaltowa droga prowadzi nas do widocznych w oddali lasków. Tu nas czeka trochę trudności. Otóż z wygodnego asfaltu skręcamy w prawo w leśny dukt. Trzymając się znaków trasy wykonując kilka skrętów wyjeżdżamy z lasu i polną dróżką docieramy do drogi Pułtusk - Karniewo. Przejeżdżamy na drugą stronę tuż obok krzyża z podwójnymi ramionami. Jest to niezwykła rzadkość na Mazowszu. Taki wygląd krzyża świadczy, iż w 1893 roku został on postawiony na pamiątkę jakiejś klęski żywiołowej bądź epidemii. Dalej asfaltową drogą zjeżdżamy w dolinę Pełty. Tuż przed mostem, po prawej stronie, bardzo ciekawa figurka. Kilkaset metrów za mostem, po lewej stronie usytuowana jest druga na naszej trasie wiata. Kiedy już odpoczniemy skręcamy w prawo i asfaltową drogą jedziemy, mając po prawej stronie dolinę Pełty, w kierunku niedalekiej drogi Pułtusk - Maków. Przecinamy tę drogę i jedziemy dalej prosto. Kiedy dotrzemy do skrzyżowania musimy podjąć decyzję: czy jedziemy dalej aż do wiaty zlokalizowanej nad Narwią, czy też chcemy wrócić do Pułtuska. Jeśli wybierzemy tę drugą opcję, to skręcamy w prawo i po przecięciu drogi Pułtusk - Maków żwirową drogą dotrzemy do miejsca, gdzie już dziś byliśmy. Skręcając tam w lewo polną drogą dotrzemy do wiaty nad Przewodówką. Jeśli jednak chcemy jeszcze dalej jechać naszym szlakiem wtedy musimy jechać prosto. Asfaltowa, czasami trochę kręta droga doprowadzi nas do szosy augustowskiej, którą przecinamy i jedziemy do miejscowości Lipa. Musimy przejechać przez całą wieś, mając po prawej stronie, za zabudowaniami, dolinę Narwi. Znak pokaże nam w którym miejscu zjedziemy ze skarpy na dół. Teraz czeka nas bardzo trudny odcinek trasy. Będziemy jechali przez piaszczyste bezdroża aż do niedalekiego wyrobiska pożwirowego w Gnojnie. Kiedy dotrzemy do wsi, skręcamy w prawo i asfaltową drogą jedziemy aż do jej końca. Kiedy asfalt się kończy skręcamy w prawo. Po obu stronach drogi usytuowane są domki letniskowe. Zjeżdżamy w dół nad samą rzekę, nad którą zlokalizowana jest wiata. Warto było tu przyjechać. Widok na Narew wynagrodzi nam trudy podróży. Do Pułtuska wracamy tą samą trasą.

Szlak Puszczański - źródło: Strona Miasta i Gminy Pułtusk. Pułtusk - Popławy - Grabówiec - Stara Wieś - Ośrodek Wypoczynkowy - Pułtusk. Długość szlaku - 13,5 km.
Trasa biegnie z pułtuskiego Rynku przez most dla pieszych do ulicy Bartodziejskiej na Popławach. Z ulicy Bartodziejskiej na 2 km trasa skręca w prawo na Osiedle Wyszkowskie i dalej północnym skrajem osiedla biegnie na zachodni skraj Puszczy Białej do miejscowości Grabówiec. Dalej szlak prowadzi przez starą wieś do ośrodka wypoczynkowego leżącego u brzegu Narwi na terenie Puszczy Białej. Z ośrodka trasa, wzdłuż wału przeciwpowodziowego, biegnie do Pułtuska. Przy ośrodku wypoczynkowym zlokalizowane jest miejsce postojowe.

Szlak Zielony - źródło: Strona Miasta i Gminy Pułtusk. Pułtusk - Płocochowo - Lipniki - Gromin - Moszyn - Pułtusk. Długość szlaku - 22 km.
Początek tej trasy to pułtuski rynek. Jedziemy na most dla pieszych. Za mostem skręcamy w prawo. Trasa biegnie do ul. Wyszkowskiej i dalej tą ulicą do przecięcia z ulicą Daszyńskiego. Potem ulicą Daszyńskiego i Jana Pawła II szlak dochodzi do ul. Mickiewicza. Po skręcie w lewo ul. Mickiewicza trasa wiedzie do ul. Słonecznej i dalej do Płocochowa. Z Płocochowa trasa wiedzie przez wsie Lipniki Stare, Gromin, Moszyn, Lipniki Nowe do Pułtuska. W miejscowości Płocochowo i Gromin zaprojektowano miejsca postojowe na odpoczynek. Długi szlak po ciekawych terenach rolniczych w okolicach Pułtuska. Wiedzie on także przez fragmenty lasu. Przy trasie zobaczyć można kilka ciekawych figurek i krzyży.

Jezioro Zegrzyńskie - autor trasy: Mariusz Bożym. Słupno - Sieraków - Wólka Radzymińska - Białobrzegi - Nieporęt (Port Pilawa) - Marki. Długość szlaku - 31,8 km.

Zalew Zegrzyński via Legionowo - autor trasy: Mariusz Bożym. Marki - Kąty Węgierskie - Legionowo - Dębe - Jachranka - Zegrze - Nieporęt - Marki. Dystans: 58,6 km.

Zegrze - Pomiechówek - Zegrze - autor trasy: Paweł Jackowski. Zegrze - Dębe - Orzechowo - Brody Warszawskie - Pomiechówek - Kikoły - Orzechowo - Dębe - Zegrze. Dystans: 60 km.
Wycieczka jest bardzo interesująca krajobrazowo - jej trasa prowadzi terenami położonymi wzdłuż północnego, wysokiego brzegu - najpierw Zalewu Zegrzyńskiego, a następnie Narwii. Najciekawszy jest odcinek między Orzechowem a Pomiechówkiem - w tej pierwszej miejscowości brzeg Narwii ma klifowy charakter: skarpa jest tu wysoka na około 30 metrów i niemal pionowa, a dodatkowo przecina ją głęboki wąwóz. Dalej, aż do Pomiechówka, trasa wiedzie przez bardzo ładne i przyjazne rowerzyście (brak piaszczystych dróg).

Do Serocka - autor trasy: Paweł Jackowski. Warszawa - Nieporęt - Zegrze - Zegrzynek - Serock. Dystans: 40 km.
Serock, cel wycieczki, to bardzo ładnie położone nad Zalewem Zegrzyńskim miateczko o ponad 1000-letniej historii. Sam dojazd to jedna z ciekawszych tras rowerowych w okolicach Warszawy - do Nieporętu prowadzi wzdłuż Kanału Żerańskiego, dalej brzegiem Zalewu Zegrzyńskiego, a od Zegrzynka, u stóp wysokiej na około 20-30 m skarpy doliny Bugo-Narwii. Najbardziej interesujące zabytki architektury na trasie to barokowy kościół w Nieporęcie i poźnogotycki w Serocku. Wycieczka prowadzi szutrowymi i w nieco mniejszym stopniu asfaltowymi nawierzchniami, a na kilku odcinkach bardziej wyboistymi ścieżkami leśnymi i polnymi.

Wzdłuż Bugu - autor trasy: Paweł Jackowski. Zegrze - Serock - Popowo - Jackowo - Barcice - Somianka - Droga 62 - Serock - Zegrze. Dystans: 65 km.
Do Wierzbicy trasa wycieczki prowadzi terenami położonymi nad Zalewem Zegrzyńskim, a dalej wzdłuż Bugu, przez płaski, typowy dla dolin wielkich rzek, wiejski krajobraz, urozmaicony zagajnikami i szpalerami wierzb, z mocno wyeksponowaną stromą skarpą pradoliny. W Serocku i Barcicach znajdują się interesujące zabytki architektury - w tej drugiej miejscowości drewniany kościół zpołowy XVIII w. Na trasie dominują nawierzchnie szutrowe i asfaltowe.

Do Rynii - autor trasy: Paweł Jackowski. Warszawa - Rezerwat "Puszcza Słupecka" - Wólka Radzymińska - Beniaminów - Rynia. Dystans: 40 km.
Wycieczka w spokojne, położone z dala od uczęszczanych dróg, a więc rzadziej odwiedzane, południowo-wschodnie otoczenie Zalewu Zegrzyńskiego. Celem jest Rynia - letniskowa wieś otoczona borami sosnowymi. Pierwsza część trasy prowadzi szutrowymi i asfaltowymi drogami lokalnymi północnych peryferii Warszawy, pośród łąk, pól i osiedli domków jednorodzinnych. Za granicami miasta wkracza na tereny leśne ciągnące się niemal nieprzerwanie do Zalewu Zegrzyńskiego - tu dominują ścieżki i dukty leśne oraz polne drogi. Mniej więcej w połowie drogi znajduje się duży rezerwat przyrody - "Puszcza Słupecka" - chroniący podmokłe lasy łęgowe, olsy i grądy.

Więcej na: www.jezioro.zegrzynskie.pl lub www.zalewzegrzynski.net.

Więcej w tej kategorii: « Pociągiem na Hel NordCUP 2013! »

a