środa, maj 01, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/12614.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/12614
wtorek, 02 kwiecień 2013 17:51

Chambéry, stolica Sabaudii Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Chambéry, stolica Sabaudii Fot.: Cezary Rudziński

Strzelistą kolumnę z posągiem generała Benoîta de Boigne (1751-1830) na jej szczycie otaczają u podstawy naturalnej wielkości słonie z łbami skierowanymi na cztery strony świata. Jest to najbardziej znany i najczęściej oglądany obiekt w Chambéry, dawnej stolicy Sabaudii, nazywany Fontanną Słoni.

Zwierzęta te są równie niezwykłe w Alpach, jak i nad Wisłą. Z tego powodu, a także faktu, iż fontanna ta stoi w centrum tego niewiele ponad 60-tysięcznego miasta, jest popularnym miejscem spotkań jego mieszkańców i gości. Wykonano ją w 1838 r. dla uczczenia generała, który ofiarował miastu część fortuny, której dorobił się w Indiach Zachodnich.

{gallery}12614{/gallery}
Nie brak tu jednak i zabytków starszych oraz cenniejszych, jakie zachowały się z minionych epok, ale o nich za chwilę. Chambéry leży w południowo-zachodniej Francji, w regionie Rodan-Alpy, w pobliżu granic ze Szwajcarią i Włochami. U podnóża – położone jest na wysokości 245-560 m n.p.m. – Alp Sabaudzkich oraz niespełna 10 km od największego francuskiego naturalnego jeziora Bourget. W pobliżu znajdują się też dwa parki przyrody „Massiv des Bauges" i „La Chartreuse". Dogodna lokalizacja tego miejsca spowodowała, że w starożytności zasiedlili je Celtowie, a na początku II w p.n.e. mieszkali tu Rzymianie.
Ich osada nazywała się Lemencium. W V w n.e. teren ten opanowany został przez Burgundów i od 534 roku wraz z Burgundią znalazł się we władaniu Merowingów, aby w 1032 r. włączony do Sabaudii, wszedł w skład cesarstwa rzymsko-niemieckiego. W XI w. w dokumentach nazywana była Camberiacum. W XII–XIII w. stanowiła samodzielne hrabstwo. Chambéry rozwinęło się jako centrum handlowe na skrzyżowaniu ważnych dróg handlowych prowadzących z Lyony do Turynu i z Grenoble do Genewy. Od XV w. było stolicą księstwa Sabaudii – Piemontu.
Wspomnę w tym miejscu, że w ciągu kilku wieków Sabaudia powiększyła swoje terytoria po obu stronach Alp. W końcu XIV w. uzyskała Niceę z dostępem do Morza Śródziemnego. Na początku XV w. kupiła księstwo genewskie, a następnie opanowała włoski Piemont. Później jej dzieje układały się różnie. W latach 1720-1860 Chambéry znajdowało się w Królestwie Sardynii, ale kilkakrotnie wraz Sabaudią przyłączane było do Francji, aby znaleźć się w jej składzie już na stałe w 1860 r. Tradycje regionalne są tu jednak nadal silne, a flagi sabaudzkie spotyka się o wiele częściej niż francuskie.
Do najstarszych zabytków miasta należy XIV-wieczny Chateau des Ducs de Savoir – Zamek Książąt Sabaudzkich, obecnie siedziba władz regionalnych. Obok niego stoi Saint Chapelle – Święta Kaplica z XV w. w której od czasu jej zbudowania do 1860 r. przechowywany był słynny Całun Turyński. Płótno w które według legendy owinięty był Chrystus po zdjęciu z krzyża. W kaplicy tej najbardziej godny uwagi – i usłyszenia ich dźwięku – jest zwłaszcza Grand Carillon z siedemdziesięcioma dzwonami. Trudno być w Chambéry i nie zobaczyć również katedry p.w. św. Franciszka Salezego (Saint-François-de-Sales) zbudowanej w XV-XVI w., a także kilku innych zabytkowych świątyń, zwłaszcza kościoła Notre Dame z 1636 roku.

Warto również zwiedzić Musée Savoisien – Muzeum Sabaudii w XIII-wiecznym klasztorze. I zobaczyć w nim galerię malarstwa ściennego z tego wieku oraz znaleziska archeologiczne. Miłośnicy malarstwa nie wyjdą rozczarowani także z Musée des Beaux-Arts – Sztuk Pięknych, posiadającego bogatą kolekcję zwłaszcza mistrzów włoskich z XIV-XVIII w. Gdy wystarczy czasu można również zobaczyć zamki Buisson-Rond i Caramange, a półtora kilometra od miasta Musée des Charmettes – wiejski domek filozofa J.J. Rousseau, który przez sześć lat spotykał się w nim z kochanką, Luizą de Warens.

{jumi [*6]}

a