czwartek, maj 09, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/12003.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/12003
sobota, 16 luty 2013 13:12

CSR, Poławianie Bursztynu i Ayurweda Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
CSR, Poławianie Bursztynu i Ayurweda Fot.: Cezary Rudziński

Bardzo nietypowe było pierwsze lutowe spotkanie w Stowarzyszeniu Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter". Goście przedstawili bowiem aż trzy, przy czym zupełnie różne tematy.

Natalia Witkowska, redaktor naczelna portalu Raport CSR, czyli Społecznej Odpowiedzialności Biznesu opowiedziała o sposobach promowania etycznych w nim postaw. Adam Gąsior, redaktor naczelny magazynu turystycznego „Wasze podróże", a zarazem nasz kolega od lat, poinformował o tegorocznych, 15-tych Mistrzostwach Świata w Poławianiu Bursztynu, którym patronuje jego pismo. Natomiast Izabella Demozzi, twórczyni i współwłaścicielka, wraz z mężem Giannim, pierwszego i jedynego polskiego ośrodka ayurwedyjskiego w stanie Kerala w Indiach mówiła o tej tradycyjnej metodzie przywracania ludziom naturalnej równowagi ciała i ducha oraz atrakcjach tego pięknego regionu subkontynentu.

Raport CSR

– Społecznie odpowiedzialny biznes, którego skrót CSR pochodzi od pierwszych liter jego angielskiej nazwy – usłyszeliśmy od Natalii Witkowskiej – to produkty i usługi, które nabywamy wiedząc, że nikt nie ucierpiał przy ich wytworzeniu. Kupując je wspieramy ekologię i lokalne inicjatywy pro publico bono. Dlatego tak istotne jest łatwe identyfikowanie firm, które przestrzegają zasad CSR. Służą temu programy promocyjne pomagające rozpoznawać etycznego dostawcę, producenta czy markę, równocześnie zaś przekonujące firmy do bycia odpowiedzialnymi. Prelegentka przedstawiła różne, stosowane w tym zakresie działania.
Generalnie sprowadzić je można do zasady: nie tyle karać nieetycznych przedsiębiorców i wymuszać na nich odpowiednie postawy, co wielokrotnie już ze skutkiem robili konsumenci, ile wyróżniać i nagradzać na to zasługujących. Takie właśnie podejście do biznesu legło u podstaw powstania „Raportu CSR.pl". Jest on publikowany co kwartał od 2009 roku. Wręczenie dyplomów nagród laureatom ostatnich jego edycji odbyło się następnego dnia po naszym spotkaniu z cyklu „Goście Globtrotera". Więcej na temat społecznej odpowiedzialności biznesu oraz Raportu CSR dowiedzieć się można z jego stron internetowych: www.raportcsr.pl

Poławiacze bursztynu

– Jubileuszowe Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu w Jantarze – poinformował uczestników spotkania Adam Gąsior – odbędą się w tym roku już po raz piętnasty. Ich organizatorem jest Gmina Stegna i Lokalna Organizacja Turystyczna gminy. Jest to, pomijając wielkie plażowe koncerty, największa masowa impreza nad polskim morzem. Kibicuje jej w eliminacjach i finałach po 20-30 tysięcy plażowiczów, a w zawodach bierze udział co roku ponad 2 tysiące uczestników.
Po raz szósty jej patronem prasowym będzie redakcja Magazynu Turystycznego „Wasze Podróże". I jak co roku wręczać nagrody najlepszej dziesiątce w kategorii „junior". Finały odbędą się 5 i 6 lipca 2013 roku. Ale wcześniej zorganizowane zostaną eliminacje w Jantarnym (obwód kaliningradzki w Rosji) oraz w Krynicy Morskiej, Sztutowie, Gdyni, Pruszczu Gdańskim oraz Wieluniu. W tych dwóch ostatnich miejscowościach po raz pierwszy w historii.
W Pruszczu Gdańskim – dodał Adam – od kilku lat działa faktoria rzymska, coś na kształt antycznego obozu rzymskiego, natomiast w Wieluniu co roku odbywa się impreza bursztynowa. Burmistrz tego miasta był współpomysłodawcą postawienia kamieni milowych na historycznym Bursztynowym Szlaku. Docelowo mają one stanąć od Italii po Jantar. Jeden z nich już stoi w Jantarze przed kościołem. Kalendarz tegorocznych imprez przedstawia się następująco: 8 czerwca – Pruszcz Gdański; 22 czerwca – Wieluń; 22 czerwca – Jantarnyj (Rosja); 30 czerwca – Gdynia; 4 lipca – Krynica Morska; 5 – lipca – Sztutowo.
Zwycięzcy eliminacji zmierzą się 6 lipca w finale na plaży w Jantarze. Tradycyjnie w kategorii „VIP" wystartują politycy, samorządowcy, dziennikarze i aktorzy. W ostatnich kilku latach z powodzeniem próbowali swoich sił m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, aktorzy: Marcin Troński, Grzegorz Wons, Wojciech Wysocki – zresztą po kolei zwycięzcy kategorii VIP z ostatnich trzech lat, Andrzej Zaorski, reżyser Janusz Zaorski. Konferansjerkę od kilku lat prowadzi, jak przystało na imprezę tej rangi, telewizyjny dziennikarz sportowy Rafał Patyra. Aktorzy, poza udziałem w samych zawodach, organizują warsztaty teatralne dla młodzieży, czytanie bajek dla dzieci, rozdają tysiące autografów na plaży i oczywiście „robią za misie", pozując do zdjęć. Więcej na ten temat znajduje się na stronach: www.waszepodroze.pl. i www.polawianiebursztynu.pl

{gallery}12003{/gallery}

Ayurweda i uroki Kerali
– W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się turystyka prozdrowotna – rozpoczęła swoją multimedialną prezentację Izabella Demozzi. Czyli wyjazdy w orientalne, pięknie położone oazy spokoju gwarantujące odnowę ciała i ducha. Wymarzonym miejscem, i to w skali globalnej, jest indyjski stan Kerala położony między Morzem Arabskim i terenami górskimi, na których uprawia się herbatę, kauczuk oraz różnego rodzaju orientalne przyprawy, m.in. kardamon, pieprz i wanilię. Jest to zarazem region najstarszej wiedzy medycznej – Ayurvedy. W sanskrycie Ayur znaczy źródło, a Veda wiedzę.
Jest to więc wiedza o życiu. Mieszkańcy Kerali stosują zasady ayurvedy od pokoleń. Kreuje ona ich naturalny styl życia. Wiedza ta zyskuje coraz więcej zwolenników także na Zachodzie. Pozwala bowiem na podróż w głąb siebie, zatroszczenie się o stan ciała i umysłu. Jest to najbardziej kompletna i efektywna metoda przywracania naturalnej równowagi między nimi. Uwzględnia stosowanie zrównoważonej diety, dogłębne oczyszczanie i rewitalizację całego organizmu. Przy czym zabiegi dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjentów. Stosuje się przyjemne masaże olejowe, kąpiele ziołowe, zabiegi aromatyczne.
Ich nieodłączną część stanowi joga, medytacja i praktyki oddechowe. Celem stosowania Ayurvedy jest profilaktyka oraz wspomaganie naturalnej zdolności organizmu do utrzymania równowagi. Przy czym leczenie tymi metodami jest nieinwazyjne i nietoksyczne dla organizmu. Może więc być stosowane zarówno jako alternatywna forma leczenia, jak i dodatkowa terapia wspomagająca leczenie konwencjonalne. Izabella i jej włoski mąż Gianni, urodzeni podróżnicy przemierzający świat, w 2012 roku założyli w odległości 30 km od stolicy Kerali – Trivandrum pierwszy i jedyny polski ośrodek ayurvedyczny w Indiach, ISIS Ayurveda Retreat.
Od niedawna ma on znakomite codzienne połączenia lotnicze z Warszawy liniami Emirates i Quatar Airways. Podróż z jedną przesiadką trwa do 10 godzin. Izabella Demozzi prowadzi również w Warszawie od 2002 roku Centrum Ajurwedy. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na www.isisayurveda.com

Nasz gość sporo opowiadała też, wyświetlając zdjęcia, o stanie Kerala. Zaledwie 20-milionowym, jednym z najbardziej interesujących w Indiach, w którym temperatura powietrza nigdy nie spada poniżej 20ºC. Kolorowym, z bogatą roślinnością, położonym trochę na uboczu głównych szlaków turystycznych subkontynentu indyjskiego. Jest to miejsce w którym spotykają się przeróżne kultury, religie i wspólnoty.
Z bogactwem ich tradycji i kultur, w tym słynnej sztuki ludowej, przepięknych krajobrazów, niezliczonych plaż, malowniczych wiosek oraz dziewiczym archipelagiem Lakshadweep. Równocześnie zaś wieloma atrakcjami jak np. spływ drewnianymi łodziami po rozlewiskach, wyprawa na Kanyuakumari – najdalej na południe kraju wysunięty skalny cypel wypiętrzający się z Oceanu Indyjskiego. Jest to miejsce wielu pielgrzymek, słynne z niezwykłych wschodów i zachodów słońca w którym z oceanem zbiegają się Zatoka Bengalska i Morze Arabskie. Było to więc w sumie kolejne ciekawe spotkanie w cyklu Goście Globtrotera.

{jumi [*6]}

a