środa, maj 01, 2024
Follow Us
środa, 21 maj 2014 12:25

Polacy stabilni – niestabilni finansowo Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Aneta Podyma Aneta Podyma fot. Genworth

Opublikowana została coroczna, najnowsza edycja globalnego badania, mierzącego subiektywne poczucie stabilności finansowej wśród 21 tys. gospodarstw domowych w 20. krajach świata. Odpowiedzi udzielone przez Polaków w ostatnich dniach stycznia br. pozwoliły Polsce awansować w Indeksie stabilności finansowej Genworth z 11. na 10. miejsce w Europie (na 14 krajów).

Polakom brakuje bezpieczeństwa finansowego, ale nie determinacji żeby swoją sytuację finansową poprawić. W ciągu ostatnich dwóch lat 67% Polaków przeznaczyło część swoich dochodów na zakup produktów ubezpieczeniowych, oszczędnościowych lub emerytalnych. To rekordowy odsetek w Europie, gdzie takich zakupów dokonało 57% obywateli. Polacy biorą sprawy w swoje ręce i próbują zabezpieczyć się na przyszłość.

By poprawić sytuację finansową, obecną i przyszłą, Polacy poszukują oszczędności. Jak to tylko możliwe, ograniczają wydatki – na wakacje (49%), na prezenty dla najbliższych (37%), prenumeratę prasy (42%), telewizję, Internet oraz telefon (26%), zużycie wody (28%), prądu (40%), ogrzanie domu (10%) i wiele innych.

Co czwarty Polak uważa, że w 2014 roku jego sytuacja finansowa polepszy się. To znacząca zmiana i odwrócenie pięcioletniej fali narastającego pesymizmu. Czy wiara Polaków w lepsze jutro to tylko pobożne życzenie? Polska jest jednym z liderów, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy w Europie, ale czy ożywienie w gospodarce i dobre wskaźniki makroekonomiczne mają realne przełożenie na portfele Polaków?

W ramach Indeks Genworth Polsce udało się wyprzedzić pogrążone w kryzysie kraje Południowej Europy – Grecję, Portugalię i Włochy, oraz zmniejszyć dystans wobec Francji i Niemiec. Wciąż jednak Polska ma wiele do nadrobienia. Rośnie odsetek gospodarstw domowych, które przyznają, że mają problemy finansowe (z 44% w 2008, 47% w 2010, 51% w 2013, aż do 77% w 2014 roku). Rosną też potrzeby Polaków w zakresie ochrony.

- Rok 2014 przyniósł przełamanie narastającej wśród Polaków fali pesymizmu. Po raz pierwszy od 5 lat odsetek osób uważających, że ich sytuacja finansowa w najbliższym czasie poprawi się wzrósł, i to ponad trzykrotnie, z 7% w 2013 roku do 25% w 2014 roku. To pierwszy powiew optymizmu. Wielu Polaków porzuciło też wcześniejszą bierną postawę i aktywnie zabiega o finansowe bezpieczeństwo. Fakt, że coraz częściej sięgamy po dostępne produkty ubezpieczeniowe, emerytalne i oszczędnościowe, pokazuje jak bardzo potrzebujemy zabezpieczyć nasz standard życia, aby z większym spokojem patrzeć w przyszłość – mówi Aneta Podyma, Dyrektor Zarządzający Genworth w Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji.

Polska, pomimo relatywnie lepszej sytuacji gospodarczej i stale rosnącemu w ostatnich latach PKB, w Indeksie Genworth plasowała się wśród państw dotkliwie dotkniętych kryzysem – obok Grecji, Portugalii, Włoch i Irlandii. Wzrost gospodarczy nie miał odzwierciedlenia w poczuciu stabilności finansowej polskich gospodarstw domowych. Wyniki Indeksu Genworth z roku 2014 pokazują jednak, że nastroje konsumentów stopniowo poprawiają się, a Polska ma szansę wyjść z grupy europejskich maruderów.

W tegorocznym badaniu zastanawiający jest rozdźwięk w wynikach Indeksu. O ile w przypadku pytania o problemy finansowe w ub.r. wyniki znacząco się pogorszyły, to w przypadku pytań o postrzeganie przyszłości, negatywny pięcioletni trend został zatrzymany i wyniki są lepsze. Polacy zaczęli też aktywnie zabiegać o swoją finansową przyszłość.

Najbezpieczniej finansowo czują się osoby młode - do 24 roku życia - mieszkające w Polsce Północnej, natomiast najmniej stabilnie finansowo czują się osoby powyżej 45 roku życia, zamieszkujące Polskę Centralną, Południowo-wschodnią i Wschodnią.

Zaledwie co 13. Polak ma poczucie stabilności finansowej (7%). To wynik podobny do tego jaki osiągnęła Francja (6%) i Hiszpania (8%), ale już znacząco wyższy niż Włochy (4%). Co ciekawe, osoby młodsze, tzn. do 45 roku życia, znacznie częściej czują się bezpiecznie finansowo (10%) niż osoby po 45 roku życia (3%). To właśnie młodzi ludzie do 24 roku życia (42%) i do 45 roku życia (33%) patrzą na przyszłość bardziej optymistycznie, niż osoby starsze (17%).

Osoby starsze również w większym stopniu zasilają grupę osób niestabilnych finansowo. Prawie połowa (49%) spośród respondentów w wieku 55-64 lata nie czuje się stabilna finansowo. Wyższe poziomy niestabilności finansowej notują ponadto mieszkańcy Polski Centralnej (40%), Wschodniej (37%) i Południowo-wschodniej (35%). Lepiej na tym tle wypada Polska Północna (20%). Średnia na pozostałych terenach kraju wynosi około 29%.

Według badania przeprowadzonego przez Ipsos MORI na zlecenie Genworth, 77% Polaków doświadcza problemów finansowych takich jak zadłużenie i brak płynności. W tej sytuacji niezwykle trudno jest odkładać dodatkowe sumy z myślą o przyszłości. Mimo kłopotów ponad połowie Polaków udaje się lokować wolne nadwyżki w ochronne produkty finansowe – ubezpieczeniowe, oszczędnościowe i emerytalne. Świadczy to o dużej świadomości, proaktywnym podejściu do ryzyka i dużej determinacji by zabezpieczyć sobie i bliskich. Jak Polacy finansują bezpieczniejszą przyszłość?

- Tworzone przez Genworth rozwiązania z zakresu ubezpieczenia stylu życia (Lifestyle Protection Insurance) mają za zadanie chronić gospodarstwa domowych przed finansową niepewnością i pomóc wywiązać się z finansowych zobowiązań w sytuacji nieprzewidzianych zdarzeń np. utraty pracy. Biorąc pod uwagę niewielki poziom oszczędności Polaków i kluczową rolę jaką odgrywa regularne zasilanie domowego budżetu dochodami z pracy, ubezpieczenie chroniące przed skutkami bezrobocia może odgrywać istotną rolę w ochronie polskich rodzin i stabilności ich domowych budżetów – komentuje dyr. Aneta Podyma.

a