środa, maj 01, 2024
Follow Us
piątek, 25 luty 2011 07:34

BGK finansuje hotel w Kazachstanie Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Tomasz Mironczuk i Marat Cherdabayev z Asta Residence LPP Tomasz Mironczuk i Marat Cherdabayev z Asta Residence LPP BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę dotyczącą finansowania budowy hotelu apartamentowego w Kazachstanie. Przypuszczalna wartość inwestycji sięgnie ok. 1-2 mln dolarów. Kredyt został udzielony inwestorowi, kazachskiej spółce  Astra Residence LLP w ramach Rządowego Programu Wspierania Eksportu, obowiązującego od lipca 2010 r.

{jumi [*4]}Generalnym wykonawcą inwestycji realizowanej w formule „pod klucz” jest polska firma BUDMEX. Przedmiotem kontraktu finansowanego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Eksportu, jest budowa przez kazachską spółkę celową Astra Residence LLP hotelu apartamentowego w mieście Atyrau. Miasto jest obecnie dużym ośrodkiem wydobywczo-przetwórczym ropy naftowej nad morzem Kaspijskim. Kredyt dla Astra Residence LLP został udzielony w formule „Kredytu dla nabywcy w ramach ochrony ubezpieczeniowej KUKE”. W ramach ww. finansowania BGK udziela spółce kredytu stanowiącego do 85 proc. kwoty kontraktu. W kwocie kredytu zawarta jest transza finansująca składkę KUKE. Nie podano oficjalnie wysokości kredytu, wiadomo jednak, że budowa najtańszego pokoju hotelowego w Polsce pochłania obecnie kwotę ok. 30-40 tys. dol. W ramach kontraktu firma Budmex  zbuduje w Atyrau, w formule „pod klucz”, sześciopiętrowy obiekt hotelowy składający się z 36 lokali. Wartość inwestycji wynosiłaby zatem co najmniej 1 mln dol (tj. ok. 3 mln zł). Apartamenty będą przeznaczone na wynajem długoterminowy dla kadry menadżerskiej wyższego szczebla międzynarodowych oraz kazachskich firm z branży naftowo-gazowej działających w obszarze miasta Atyrau.

Zdaniem prezesa BGK, Tomasza Mironczuka, jest to pierwsza transakcja tego typu w Kazachstanie. Stanowi on czytelny sygnał dla polskich przedsiębiorców, ze tego typu inwestycje w krajach b. ZSRR są możliwe. Mironczuk dodał, że w BGK trwają prace nad zastosowaniem finansowania w ramach Rządowego Programu Wsparcia Eksportu kolejnych inwestycji na Białorusi, w Uzbekistanie i Tadżykistanie. Piotr Guzowski, prezes Polsko-Kazachskiej Izby Przemysłowo-Handlowej uzupełnił listę przygotowywanych inwestycji w ramach wspomnianego programu o budowę cukrowni w Kazachstanie. Zdaniem Aleksandra Miloty, naczelnika wydz. krajów wschodnich w resorcie gospodarki, program ten nabiera tempa. Wg szacunków ok. 60 proc. przygotowywanych w jego ramach kontraktów przypada na kraje b. ZSRR. – Kazachstan to nasz najważniejszy partner w rejonie Azji centralnej. Kraj ten znajduje się od stycznia br. w unii celnej z Rosją i Białorusią; cały ten obszar łącznie zamieszkuje 170 mln osób – poinformował Milota. W samym Kazachstanie polskie firmy przygotowują inwestycje nie tylko z zakresu budownictwa, lecz także w przemysł farmaceutyczny, przetwórstwo rolno-spożywcze i z zakresu montażu maszyn rolniczych.

Firma Budmex działa na terenie Uzbekistanu od 2007 r. W okresie sezonu budowlanego, przedsiębiorstwo zatrudnia do 500 specjalistów budowlanych. Od momentu założenia Budmex zrealizował m.in. budowę sportowego kompleksu w Taszkencie, kompleksu basenowego z pełną kompletacją, kontrakty w Uzbekistanie i Kazachstanie Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa na ochronę cmentarzy żołnierzy z armii gen. Andersa. Obecnie firma przygotowuje się do realizacji trzech obiektów, w tym centrum biznesu, w Duszanbe (Tadżykistan) oraz dwóch kontraktów w Tadżykistanie na budowę 25-piętrowego centrum biznesowego i budowę trzech bloków mieszkalnych z centrum biznesu w Kazachstanie.

{jumi [*9]}

a