czwartek, maj 02, 2024
Follow Us
czwartek, 10 listopad 2011 07:18

Sukces Bank Transfer Day

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Grzegorz Bierecki, prezes Kasy Krajowej SKOK Grzegorz Bierecki, prezes Kasy Krajowej SKOK SKOK

Przeszło 650 tysięcy osób w ciągu miesiąca przeniosło swoje oszczędności z dużych amerykańskich banków do lokalnych kas kredytowych.

Takim wynikiem zakończyła się 5 listopada społeczna akcja o nazwie Bank Transfer Day (Dzień Zmiany Banków). Nowi członkowie do tej pory przenieśli do kas przeszło 4,5 mld dolarów oszczędności. Bilans ten jest wyrazem sprzeciwu i odpowiedzią na informacje, opublikowane przez Bank of America oraz inne instytucje finansowe, dotyczące planowanego wprowadzenia wysokich opłat za używanie bądź posiadanie kart debetowych. Zapoczątkowana na Facebooku inicjatywa Bank Transfer Day promuje ideę, że zwykli obywatele powinni przeciwstawić się ciągle rosnącym opłatom pobieranym przez bogate banki korporacyjne. Akcja ta bardzo szybko zyskała światowy rozgłos i stała się swoistym fenomenem. Amerykańskie kasy kredytowe (unie – odpowiednik polskich SKOK-ów) w ciągu miesiąca zyskały liczbę członków większą niż w całym 2010 r. W obliczu ostrej reakcji ze strony klientów niektóre z instytucji podjęły decyzję o zaniechaniu opłat za karty debetowe. Zdaniem ekspertów rozwiązanie to nie wyeliminuje problemu, a odłożenie go w czasie spowoduje zwiększenie kosztów w przyszłości.

Instytucjami, które skutecznie oparły się kryzysowi, który tak mocno uderzył w banki i ich klientów, są właśnie kasy/unie kredytowe. Zbudowane na rodzimym kapitale, w Polsce znane pod nazwą SKOK-ów, działają na zasadach spółdzielczych, takich jak dobrowolne i otwarte członkostwo, demokratyczna kontrola, autonomia i niezależność. Twórcy systemu SKOK czerpali wiedzę z doświadczeń i wzorów amerykańskich unii kredytowych. Dziś są europejskim liderem i przykładem dla rozwijających się spółdzielczych instytucji finansowych w krajach takich jak Litwa, Białoruś, Ukraina czy Macedonia.

{jumi [*9]}

a