czwartek, maj 09, 2024
Follow Us
poniedziałek, 26 wrzesień 2011 22:41

PARP łączy biznes z Europą

Napisane przez Kinga Wesoły / PARP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes PARP. Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes PARP.

W tym roku Międzynarodowa Doroczna Konferencja sieci Enterprise Europe Network organizowana jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Jest to jedno z wydarzeń w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Odbywa się ona w Warszawie w dniach 26-28 września.

Gośćmi konferencji są m.in.: Patrick Lambert, Dyrektor Agencji Wykonawczej ds. Konkurencyjności i Innowacji (EACI - organ Komisji Europejskiej) oraz Daniel Calleja Crespo, Zastępca Dyrektora Dyrekcji Generalnej ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu oraz Specjalny Wysłannik Komisji Europejskiej ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (Special Envoy for SMEs), Rafał Baniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Gospodarzem Konferencji jest Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes PARP.

PARP pełni rolę lidera sieci Enterprise Europe Network (EEN) w Polsce ze względu na swoją funkcję jako instytucji wspierającej rozwój małych i średnich przedsiębiorstw w naszym kraju. Sieć oferuje przedsiębiorstwom kompleksowe usługi, które mają im pomóc w pełni rozwinąć ich potencjał i zdolności innowacyjne. Pełna oferta 30 ośrodków sieci EEN w Polsce przedstawiona jest na stronie http://www.een.org.pl .

- Mówiąc obrazowo, EEN prowadzi przedsiębiorców za rękę i zachęca: „Spotkaj Europę, a wszystko czego szukasz, znajdziesz właśnie tutaj. Wspólne działanie zawsze przynosi korzyści" - powiedziała Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes PARP.

Doroczna Konferencja pozwala spotkać się przedstawicielom ośrodków EEN z całego świata. Zapewnia ona uczestnikom interesujące połączenie roboczych warsztatów, wykładów plenarnych i sesji ukierunkowanych na rozwijanie współpracy.

Hasło tegorocznej Konferencji brzmi: „Connecting Business to Europe", co można przetłumaczyć jako „Łączymy biznes z Europą". Udział w wydarzeniu weźmie ok. 850 osób – przedstawicieli podmiotów działających w ramach sieci Enterprise Europe Network i organizacji współpracujących, w tym:

· partnerów sieci (europejskich i pozaeuropejskich organizacji otoczenia biznesu),

· Komisji Europejskiej reprezentowanej przez przedstawicieli Dyrekcji Generalnej ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu (DG ENTR) i Agencji Wykonawczej ds. Konkurencyjności i Innowacji (EACI),

· kadry zarządzającej wybranych MŚP oraz ekspertów zewnętrznych.

Konferencja finansowana jest ze środków Komisji Europejskiej oraz z dotacji celowej Ministerstwa Gospodarki, a jej współorganizatorem jest Agencja Wykonawcza ds. Konkurencyjności i Innowacji. Sieć Enterprise Europe Network działa od 1 stycznia 2008 r. Została powołana w ramach Programu Ramowego na rzecz Konkurencyjności i Innowacji (Competitiveness and Innovation Framework Programme 2007 - 2013 -CIP) i łączy w sobie dorobek i zalety dwóch poprzednio działających na rzecz sektora MSP sieci: Euro Info Centres i Innovation Relay Centres.

Sieć oferuje małym i średnim przedsiębiorstwom kompleksowe usługi, które mają im pomóc w pełni rozwinąć ich potencjał i zdolności innowacyjne. Sieć Enterprise Europe Network jest także pośrednikiem umożliwiającym instytucjom Unii Europejskiej pełniejszą orientację w potrzebach małych i średnich przedsiębiorstw.

Ośrodki sieci są afiliowane przy rozmaitych organizacjach wspierających rozwój gospodarczy, takich jak izby przemysłowo-handlowe, agencje rozwoju regionalnego, centra wspierania przedsiębiorczości, itp. Działają one na zasadzie non-profit. Finansowanie działalności ośrodków sieci pochodzi w 60% ze środków Unii Europejskiej (Program CIP). Obecnie działa blisko 600 ośrodków sieci Enterprise Europe Network w Europie, krajach basenu Morza Śródziemnego, obu Amerykach i Chinach.

W Polsce działa 30 ośrodków zgrupowanych w 4 konsorcjach: Central Poland-Business Support Network (CP-BSN) obejmujące 4 województwa Polski centralnej i północnej i koordynowane przez PARP, B2Europe West Poland obejmujące 5 województw zachodniej Polski i koordynowane przez Wrocławskie Centrum Transferu Technologii - Politechnikę Wrocławską, Business Support Network South Poland (BSN South Poland) obejmujące 4 województwa Polski południowej i koordynowane przez Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz Business and Innovation Support for North-East Poland (BISNEP) obejmujące 3 województwa Polski północnej i wschodniej i koordynowane przez Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Sieć nadzorowana jest Dyrekcję Generalną Przedsiębiorstwa i Przemysł (DG Enterprise and Industry), która odpowiada także za wytyczanie ogólnych kierunków jej działalności. Kwestiami związanymi z bieżącym zarządzaniem siecią EEN zajmuje się Agencja Wykonawcza ds. Konkurencyjności i Innowacyjności (EACI). Obejmuje to m.in. zawieranie umów z partnerami, przekazywanie i rozliczanie dotacji na działalność sieci, sprawozdawczość oraz monitorowanie wykonywania wskaźników.

W okresie 01.01.2008 – 31.12.2010 z usług polskich ośrodków sieci skorzystały 48 872 podmioty, w tym 32 673 firmy z sektora MŚP. W tym okresie ośrodki udzieliły 20 696 odpowiedzi na zapytania klientów dotyczące europejskiego prawa i polityk, finansowania działalności MŚP, oceny zgodności oraz rynków zagranicznych, zorganizowały 962 seminaria, warsztaty i panele informacyjne, w których wzięło udział 26 188 osób, zorganizowały 236 misji handlowych, spotkań kooperacyjnych i brokerskich dla 2003 przedsiębiorców, a także opracowały i opublikowały we wspólnych bazach sieci profile i oferty współpracy 2 839 przedsiębiorców.

{jumi [*9]}

a