środa, maj 01, 2024
Follow Us
piątek, 01 lipiec 2011 12:44

Nie polityce klimatycznej UE

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nie polityce klimatycznej UE www.sxc.hu

Komitet ds. Pakietu Klimatyczno - Energetycznego KIG z zadowoleniem przyjął stanowisko polskiego rządu, który nie poparł pomysł redukcji emisji CO2 do roku 2050 w krajach UE.

{jumi [*4]}8 marca br. Komisja Europejska przedstawiła dokument: „Plan działania prowadzący do przejścia na konkurencyjną gospodarkę niskoemisyjną do 2050 r.” Głównym jego zamierzeniem było przedstawienie nowych celów redukcji emisji CO2 do roku 2050 oraz ich uzasadnienie na podstawie wyników wykonanych analiz modelowych. Podstawowym celem sformułowanym w tym dokumencie jest osiągnięcie 80 proc. redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2050. Przedstawiony przez KE dokument zmierza do kontynuacji i zaostrzenia dotychczasowej polityki klimatycznej UE, wyrażonej głównie przez tzw. Pakiet klimatyczno – energetyczny.  Jak pokazują dotychczasowe analizy, polityka ta jest ogromnym zagrożeniem dla polskiej gospodarki, przemysłu i konsumentów, przede wszystkim ze względu na wywoływany skokowy wzrost cen energii, a także ze względu na szereg innych niekorzystnych skutków jak np. zaburzenie rynku energii, wstrzymanie inwestycji energetycznych, spadek wartości polskich firm energetycznych oraz zagrożenie konkurencyjności przedsiębiorstw z branż energochłonnych. Negatywną ocenę tej polityki Krajowa Izba Gospodarcza przedstawiła w swym stanowisku 6 kwietnia br.

Przedstawiona przez KE mapa drogowa do roku 2050 nie proponuje żadnych środków, które mogłyby złagodzić negatywne skutki unijnej polityki klimatycznej dla Polski. Dokument ten nie uwzględnia też zmian w otoczeniu, które nastąpiły w ostatnim czasie i które powinny być wzięte pod uwagę przy projektowaniu polityki energetycznej i klimatycznej UE. „Bez rzetelnego osądu argumentów z nauki co do odpowiedzialności człowieka za efekt cieplarniany (przede wszystkim emisji CO2) oraz określenia skutków gospodarczych i społecznych z solidarnie rozłożonym obciążeniem państw wspólnoty w proporcjach ponoszonych kosztów nie należy odstępować od złożonego veta, a ponaglanie przez niektóre państwa czy środowiska z dezaprobatą polskiego veta, traktować jako nieuprawnioną próbę wymuszeń zmiany stanowiska wbrew interesom Polski” – uważa Komitet ds. Pakietu Klimatyczno – Energetycznego KIG.

{jumi [*9]}

a