sobota, kwiecień 27, 2024
Follow Us
środa, 29 wrzesień 2010 17:39

Bezpieczna praca na wysokości Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Anna Tomczyk, zastępca głównego inspektora pracy Anna Tomczyk, zastępca głównego inspektora pracy www.pip.gov.pl

Główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając zainaugurował nową edycję kampanii prewencyjnej Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) „Bezpieczeństwo pracy w budownictwie – upadki, poślizgnięcia”, realizowaną pod hasłem: „Szanuj życie! Bezpieczna praca na wysokości”.

{jumi [*4]}Przedsięwzięcie, organizowane wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, jest czynnie wspierane przez duże firmy budowlane. Kampania kładzie akcent na koszty wypadków przy pracy – niewspółmiernie wyższe od nakładów ponoszonych na bezpieczeństwo pracy w budownictwie. Ma na celu zwiększenie świadomości skutków zagrożeń zawodowych (w szczególności związanych z pracą na wysokości), odkrycie korzyści z inwestowania w bezpieczne miejsca pracy, a także pogłębienie wiedzy dotyczącej stosowania nowoczesnych środków ochrony zbiorowej. Adresatami tegorocznych działań są przede wszystkim pracodawcy, przedsiębiorcy oraz osoby odpowiedzialne w firmach sektora budowlanego za podejmowanie decyzji inwestycyjnych, w tym dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

W ub.r. w wypadkach przy pracy zbadanych przez inspektorów PIP zginęło lub zostało dotkniętych ciężkim kalectwem 420 osób. Co czwarta ofiara śmiertelna wypadku przy pracy była zatrudniona w branży budowlanej. Blisko połowa poszkodowanych pracowała krócej niż rok w danym zakładzie. Upadki z wysokości stanowiły prawie jedną trzecią wszystkich wypadków. Do najczęstszych przyczyn wypadków od lat należą: nieodpowiednia organizacja pracy, brak właściwego nadzoru, lekceważenie zasad bezpieczeństwa, nieuwaga oraz pośpiech. Zdaniem Anny Tomczyk, zastępcy głównego inspektora pracy. - odnotowujemy 101 wypadków budowlanych dziennie, co 15 minut ma miejsce wypadek na budowie, natomiast 1 metr siatki zabezpieczającej, czyli tzw. ochrony zbiorowej, kosztuje tylko 12 zł. Jak niewspółmiernie duże są koszty wypadków do nakładów, jakie można ponieść, żeby zabezpieczyć pracowników przed tragedią – stwierdziła zastępczyni szefa PIP. Poinformowała, że w trakcie kampanii – do 4 października - w czterech stacjach telewizyjnych (TVN24, TVN CNBC, Polsat News i TVP INFO) i rozgłośniach radiowych RMF FM i Radio ESKA emitowane są spoty informacyjne. Kampania prowadzona jest również za pośrednictwem portalu Interia.pl, a także prasy codziennej i branżowej. Każdy zainteresowany pracodawca lub inwestor budowlany może przyłączyć się do niej, eksponując na prowadzonej inwestycji plansze z hasłem kampanii: „Szanuj życie! Bezpieczna praca na wysokości”. Wg Mirosławy Boryczki, członek zarządu ZUS – współorganizatora kampanii corocznie blisko 5 mld zł z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych trafia do osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy i dotkniętych chorobami zawodowymi.

W kampanię włączyły się również największe polskie firmy budowlane, które w końcu sierpnia br. podpisały „Deklarację w sprawie porozumienia dla bezpieczeństwa pracy w budownictwie”.

{jumi [*9]}

a