piątek, kwiecień 26, 2024
Follow Us
poniedziałek, 11 czerwiec 2012 08:27

EKG 2012 okiem Wojciecha Kuśpika

Napisane przez Wojciech Kuśpik / Nowy Przemysł
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Sesja z udziałem wicepremiera Waldemara Pawlaka na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2012 w Katowicach. Sesja z udziałem wicepremiera Waldemara Pawlaka na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2012 w Katowicach. fot.: AB

Wojciech Kuśpik prezes Grupy PTWP, wydawca portalu wnp.pl i Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł podsumowuje czwartą odsłonę Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2012.



Największa biznesowa impreza Europy Centralnej zgromadziła sześć tysięcy osób. W debacie o przyszłości Polski i Europy głos zabrali m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski, Jerzy Buzek - przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-12, wicepremier Waldemar Pawlak, Janusz Lewandowski - komisarz UE ds. budżetu i minister nauki Barbara Kudrycka oraz Joschka Fischer - wicekanclerz Niemiec w latach 1998-2005, Günter Verheugen - komisarz UE ds. przedsiębiorstw i przemysłu w latach 2004-2010, komisarz UE ds. rozszerzenia w latach 1999-2004 i były premier Słowacji Mikulaš Dzurinda.

Po Kongresie pozostała bogata dokumentacja ponad stu debat panelowych i wydarzeń towarzyszących, a więc merytoryczny plon wymagający uporządkowania i opracowania. Zrobiliśmy pierwszy krok wybierając najważniejsze naszym zdaniem, najbardziej reprezentatywne, najczęściej powtarzające się stwierdzenia i opinie odnoszące się do kondycji i przyszłości Europy oraz europejskiej gospodarki.

Zapraszamy do zapoznania się z pierwszą redakcją pokongresowych wniosków - dokonaną na gorąco. Oto główne z nich:
• Europa musi się zmienić. Nie ma czasu na błędy i życie złudzeniami. Bez wzrostu będzie się chylić ku upadkowi. Konieczne jest przyspieszenie - ucieczka do przodu.
• Europa nie może dłużej skupiać się na sobie. Bieguny gospodarcze świata już się przesunęły. Europa powinna odważnie "wyjść na świat", zaakceptować nowy układ sił.
• Warunkiem powrotu Europy na ścieżkę wzrostu jest konkurencyjność gospodarki. Tylko średni w Europie wzrost PKB rzędu 3-4 proc. może dać miejsca pracy.
• Unijne regulacje sektora finansowego nie mogą być hamulcem dla gospodarki. To, co może być lekarstwem w niektórych europejskich krajach, w innych może się okazać zabójcze.
• Nie można liczyć na odwrót od polityki klimatycznej, UE będzie tu konsekwentna. Z drugiej strony nie można się łudzić, że świat pójdzie drogą wyznaczaną przez Europę.
• Kluczem do wspólnego europejskiego bezpieczeństwa energetycznego jest rozbudowa infrastruktury sektora energetycznego-paliwowego.


Czytaj więcej o pokongresowych konkluzjach na www.eecpoland.eu

{jumi [*9]}

a