wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
środa, 04 marzec 2015 00:44

Welconomy Forum in Toruń Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Toruń Toruń fot. wikipedia.pl

W dniach 2-3 marca 2015 r. odbyła się kolejna, XXII edycja Forum Gospodarczego pod nową nazwą Welconomy Forum in Toruń.


Podczas toruńskiego forum co roku spotykają się przedstawiciele rządu, samorządu i biznesu mający kluczowy wpływ na sytuację gospodarczą w Polsce i Europie. Wśród nich znaleźli się m.in. b. premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, Olgierd Dziekoński, minister w Kancelarii Prezydenta RP, Cezary Grabarczyk, minister sprawiedliwości, Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Iwona Wendel, wiceminister infrastruktury i rozwoju oraz Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

W trakcie obrad Welconomy Forum in Toruń poruszano tematykę ekonomiczną, społeczną i polityczną. Dyskutowano o tym, jak szybciej i efektywniej budować gospodarkę wolnorynkową, jak pokonywać trudności gospodarcze oraz jak unikać błędów przy tworzeniu nowoczesnego państwa prawa.
Na inauguracyjnej sesji jej moderator, b. premier i szef Europarlamentu Jerzy Buzek, nawiązując do obecnej sytuacji geopolitycznej związanej z agresją Rosji na Ukrainie stwierdził, ze wolność stabilność i bezpieczeństwo mogą mieć czas ograniczony. Zacytował Jana Jakuba Rousseau, który zauważył, że „jeśli upadła Sparta czy Rzym, to jakie państwo może nie upaść?”
W roku 2015 podczas obrad Welconomy Forum in Toruń szczególne miejsce poświęcono tematyce innowacyjności w polskiej gospodarce. Pod względem innowacji w produkcji polskie przedsiębiorstwa należą do najmniej aktywnych w Unii Europejskiej. Największą barierę dla rozwoju innowacyjności polskich przedsiębiorstw są wysokie koszty prowadzenia badań naukowych oraz niechęć przedsiębiorców do podejmowania ryzyka związanego z wprowadzaniem nowych rozwiązań.
Podczas sesji inauguracyjnej Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości mówiła o kolejnych barierach w rozwoju innowacyjności. Po pierwsze przeważają u nas mikroprzedsiębiorstwa (97% wszystkich działających) - z natury rzeczy słabsze i mniej skłonne do inwestowania w innowacyjność niż firmy duże. Także duże firmy z naszego kraju jej zdaniem powinny starać się o zwiększenie swej produktywności, m.in. dlatego, że tylko niewielka ich część inwestuje we wdrażanie innowacyjnych technologii.
W opinii Marka Cywińskiego, dyr. generalnego Kapsch Telematic Services w trójkącie przemysł - przedsiębiorstwa - nauka wciąż dominuje zachowawcze podejście do innowacyjności. W polskich firmach przeważa obawa przed nowymi wyzwaniami. Zachowawczość administracji w podejmowaniu decyzji o inwestycjach w innowacyjne wdrożenia powoduje, że duża część spośród funduszy unijnych, m.in. przeznaczonych na innowacje w polskim przemyśle może zostać niewykorzystana - zauważył Cywiński.

Krzysztof Król, podczas innej debaty, poświęconej tzw. inteligentnym systemom transportowym (ITS) zwracał uwagę na zalety elektronicznych płatności za przejazd. Nie trzeba dzięki nim instalować bramek, które znacząco spowalniają ruch na drogach i autostradach. Niestety rząd i GDDKiA opóźniają rozszerzanie obecnego systemu viaToll dotyczącego opłat od samochodów ciężarowych na kolejne odcinki dróg, nie ujawnia też wyników prac nad kształtem analogicznego systemu, który miałby obowiązywać w odniesieniu do płatności od samochodów osobowych. Tymczasem straty, które z powodu opóźnień we wdrażaniu e-myta ponosi Skarb Państwa liczone są w miliardach zł. Z kolei dyr. Marek Cywiński z Kapsch Telematic Services zaapelował, by systemu elektronicznego pobierania opłat za przejazd nie oceniać w kategoriach kolejnego podatku, do którego zmuszani są kierowcy. Bowiem z uzyskiwanych z tego tytułu przychodów można finansować kolejne inwestycje drogowe, a także m.in. rozwój transportu publicznego w miastach.

Według ocen Krzysztofa Krystowskiego, prezesa PZL-Świdnik SA, prezesa Związku Pracodawców Klastry Polskie oraz prezesa Śląskiego Klastra Lotniczego, ok. połowa z 200 istniejących klastrów w naszym kraju to inicjatywy zalążkowe. Ok. 70 - to grupa, która działa efektywnie. Z tego ok. 30 spełnia wymagania dotyczące tych największych - tzw. Krajowych Klastrów Kluczowych, które określiło ministerstwo gospodarki.

W jednej z debat, prowadzonej przez Wojciecha Jakóbika, redaktora naczelnego portalu BiznesAlert.pl, poświęconej energetyce, Tomasz Chmal, partner w White&Case, zauważył,. że brak jest strategicznego myślenia władz o przyszłych celach tej dziedziny gospodarki. Dyskutowany w UE pakiet klimatyczny ujawnił jego zdaniem znaczące różnice poszczególnych państw członkowskich. Na tym tle widoczny jest brak jednoznacznego stanowiska Polski. W dodatku po parę lat trwają prace nad nowelizacjami ustaw o OZE czy o zmianie prawa geologicznego i górniczego.

Za rok organizatorzy Welconomy Forum In Toruń, Stowarzyszenie Integracja i Współpraca, zapraszają na kolejną, 23. edycję wydarzenia.

a