wtorek, maj 11, 2021
Follow Us
piątek, 20 luty 2015 10:47

25-lat Krajowej Izby Gospodarczej Wyróżniony

Napisane przez mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
25-lat Krajowej Izby Gospodarczej fot. Nemo5576 / Wikipedia

„Doświadczenie zmienia perspektywę" to hasło pod jakim Krajowa Izba Gospodarcza w dnu 19 lutego 2015 r. zorganizowała uroczystość z okazji 25-lecia swojego istnienia. W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski, byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i wielu innych przedstawicieli świata polityki, biznesu i mediów. Gościem specjalnym wydarzenia był premier Węgier Viktor Orbán.

- Od początku naszego istnienia kierowaliśmy się naczelną zasadą „Dbamy o przedsiębiorczość". Dzisiaj przedsiębiorcy stoją przed innymi problemami niż 25 lat temu, ale nasze priorytety pozostają niezmienne: rozwój nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki, wsparcie działalności zagranicznej polskich firm, promocja społecznej odpowiedzialności biznesu, ale przede wszystkim walka o dobre imię biznesu, lepsze prawo gospodarcze, przyjazny klimat dla przedsiębiorczości - powiedział Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Głównym punktem uroczystości 25-lecia KIG, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, była debata gospodarcza z udziałem Ryszarda Florka, Michała Sołowowa, Tomasz Misiaka, Bartosza Drabikowskiego oraz Adama Górala. Dyskusja stanowiła ocenę 25-lecia, wyrażoną z perspektywy ludzi, którzy odnieśli sukces gospodarczy w wolnej Polsce. Uczestnicy debaty spierali się, czy klucz do sukcesu zależy od własnej woli, czy też od możliwości, jakie stwarza rzeczywistość, np. ramy wyznaczone przez państwo? Podjęli również próbę odpowiedzi na pytanie, jak się bogacić, by wzbogacić Polskę.

W trakcie wydarzenia zostały podpisane dwa ważkie dokumenty. Pierwszy z nich - oświadczenie z okazji 25-lecia transformacji sygnowane przez przedstawicieli najważniejszych organizacji pracodawców i przedsiębiorców - zawiera postulaty, których celem jest zmiana przepisów prawa podatkowego i inwestycyjnego, a także wzmocnienie polskiej klasy średniej. Z kolei celem „Paktu dla Innowacji", którego sygnatariuszami byli: Ministerstwo Gospodarki, Polski Instytut Technologii, Krajowa Izba Gospodarcza i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, są przede wszystkim działania na rzecz praktycznej realizacji planów osiągnięcia pułapu 2.0% PKB GERD wydatków na badania i rozwój.

Podczas gali przyznane zostały specjalne odznaczenia – Złote Parasole za wybitne osiągnięcia na rzecz demokracji i wolności gospodarczej dla Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, a także – za wybitne osiągnięcia na rzecz rozwoju gospodarki Węgier i budowy klasy średniej dla Viktor Orbána.

W ramach obchodów 25-lecia, Krajowa Izba Gospodarcza planuje organizację kolejnych wydarzeń biznesowych, m.in. VI edycji Kongresu Innowacyjnej Gospodarki oraz V edycji Forum Młodych Przedsiębiorców. Będą się one odbywały pod hasłem budowy wzrostu gospodarczego w oparciu o kapitał społeczny.

Krajowa Izba Gospodarcza, powstała w 1990 roku, jest największą niezależną organizacją biznesu w Polsce. Powstała w 1990 roku. Reprezentuje największą liczbę przedsiębiorców, łącząc ponad 150 organizacji biznesowych. Od początku istnienia misją KIG były działania na rzecz wsparcia innowacyjności i zwiększenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Pamiętając o ponad 200-letniej historii samorządu gospodarczego na ziemiach polskich, konsekwentnie podejmuje działania na rzecz przedsiębiorców. Reprezentuje ich interesy w relacjach z rządem, lokalnymi organami administracji państwowej, a także opiniuje projekty nowych uregulowań prawnych z dziedziny życia gospodarczego. KIG zabiera głos we wszystkich ważniejszych dyskusjach dotyczących kształtu polskiej gospodarki. W swoich działaniach KIG opiera się na zorganizowanych regionalnych i branżowych środowiskach gospodarczych z całego kraju.

a