środa, maj 01, 2024
Follow Us
poniedziałek, 27 luty 2012 10:52

Kto jeździ autobusem za darmo? Wyróżniony

Napisane przez Ewa Neked
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kto jeździ autobusem za darmo? www.ztm.waw.pl

Kto może jeździć autobusami za darmo, na jakiej podstawie i kiedy – tego rodzaju kwestie zostały poruszone w uchale ZTM, która wejdzie w życie już za dwa tygodnie. Jakie czekają nas zmiany? 

Jedną ze zmian są uprawnienia do bezpłatnych przejazdów w czasie Europejskiego Dnia bez Samochodu przypadającego 22 września. Od tego roku komunikacja 22 września będzie bezpłatna dla wszystkich pasażerów korzystających z komunikacji sporadycznie lub w ogóle. Celem jest zachęcenie kolejnych mieszkańców Warszawy do przesiadki do autobusów, tramwajów i metra.

To tylko jedna ze zmian uchwalonych 23 lutego przez ZTM. Podjęto bowiem uchwałę „porządkującą" i precyzującą dotychczasowe zapisy dotyczące taryfy przewozowej.

 

Sześciolatki i honorowi dawcy krwi

Zostały również doprecyzowane zapisy dotyczące bezpłatnych przejazdów dla sześciolatków, którzy rozpoczęli już naukę w szkole. Od dnia wejścia w życie uchwały, dzieci od urodzenia do 31 sierpnia w roku kalendarzowym, w którym kończą 7 lat będą mogły podróżować bezpłatnie warszawską komunikacją miejską

Zmiany dotykają również honorowych dawców krwi. Ci mężczyźni, którzy oddali 18 litrów krwi i te kobiety, które oddały 15 litrów krwi mogą podróżować bezpłatnie komunikacją miejską, a swoje uprawnienia mogą udokumentowaćodznaką honorową „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" lub odpowiednim wpisem w legitymacji Honorowego Dawcy Krwi. Dowód tożsamości też będzie im potrzebny.

 

Bez dodatkowych papierów

Pasażerowie, którzy mają stałe uprawnienia do bezpłatnych przejazdów (m.in. osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym) będą mogli posługiwać się spersonalizowanymi kartami miejskimi, na których będą mieli zakodowane te uprawnienia. Tak więc nie będą już musieli pokazywać dodatkowych dokumentów kontrolerom. Wystarczy im odpowiednio zakodowana karta miejska. Dodatkowe papiery będą niezbędne jedynie podczas wyrabiania karty.


Nowy rodzaj biletu

ZTM wprowadza także całkiem nowy rodzaj biletu – bilet pojazdowy. Będzie on kosztował tyle samo, co bilet jednorazowy. Jednak w odróżnieniu od tego ostatniego, będzie ważny wyłącznie w pojeździe, w którym został kupiony. Bilet taki będzie można kupić tylko w specjalnym biletomacie. Będzie ważny maksymalnie przez 120 minut. Nowy bilet będzie miał formę papierową, bez paska magnetycznego, i nie będzie trzeba go dodatkowo kasować.

Bilet pojazdowy zastąpi realizowaną dotychczas przez kierowców sprzedaż uzupełniającą. W każdym autobusie będzie można taki bilet kupić. Instalacja nowych biletomatów pewnie jeszcze potrwa – zobaczymy, jak długo.

Szczegółowe informacje o nowej uchwale i zmianach przez nią wprowadzonych są dostępne pod numerem infolinii: (22) 194-84.

{jumi [*8]}

a