sobota, maj 11, 2024
Follow Us
piątek, 16 marzec 2012 07:05

Czy korzystałeś z miejskiego rzecznika konsumentów?

Napisane przez Piotr Małagocki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czy korzystałeś z miejskiego rzecznika konsumentów? fot. sxc.hu

Jeśli tak, to byłeś jednym z 26 tys. warszawiaków, którzy to uczynili w ubiegłym roku. Jeśli nie, przeczytaj, jak może pomóc i jak pomagał Miejski Rzecznik Konsumentów w 2011 roku.

W ubiegłym roku z różnych form działań miejskiego rzecznika konsumentów  skorzystało blisko 26 tysięcy mieszkańców Warszawy. Udzielono ponad 23 tysięcy porad, w tym 4 tysiące pocztą elektroniczną. Podjęto interwencję w 1497 przypadkach, a w 773 przedstawiono konsumentom pisemne wyjaśnienia i opinie odnośnie ich sytuacji prawnej w sporze z przedsiębiorcą oraz wskazano możliwości rozwiązania sporu.

Najliczniej zgłaszali się odbiorcy usług telekomunikacyjnych (4616 porad, 294 interwencje, 169 opinii). w sprawach dotyczących usług bankowych i finansowych (ponad 2746 porad, w 203 sprawach podjęto interwencję, opracowano 82 opinie) i usług deweloperskich (1623 porady, 85 interwencji, sporządzono 90 opinii). Od wielu lat występują problemy związane ze świadczeniem usług turystycznych i hotelowych – w 2011 r. udzielono 705 porad, podjęto 109 interwencji, przygotowano 25 opinii. Ponad 55% ingerencji i mediacji kończy się pomyślnie dla konsumentów.

Wśród spraw, z którymi konsumenci zgłaszali się do rzecznika należy także wyróżnić usługi transportowe, przewozowe i pocztowe (udzielono 324 porady, podjęto 42 interwencje, opracowano 38 opinii). W 2011 r. udzielono 419 porad, podjęto 59 interwencji oraz przygotowano 20 opinii w sprawach dotyczących sporów na tle świadczenia usług edukacyjnych. Znacząca była liczba porad udzielonych w dziedzinie dostaw energii i innych mediów - ok. 477 porad, 46 interwencji oraz przygotowano 25 opinii. Ponad 9300 porad udzielono konsumentom – nabywcom różnego rodzaju towarów, w związku z zawartymi umowami sprzedaży. Podjęto 550 interwencji, przygotowano 209 opinii. Odrębną kategorię stanowią umowy zawierane przez konsumentów poza lokalem przedsiębiorstwa oraz na odległość. W tej kategorii udzielono blisko 1700 porad, podjęto 97 interwencji.

W 2011 r. rozpoczęło się 11 nowych spraw sądowych z udziałem rzecznika oraz toczyły się sprawy wszczęte w latach poprzednich. Sporządzono 128 pozwów w sprawach, w których konsumenci zdecydowali poddać spór pod ocenę sądów. Np. w 2010 r. rzecznik przystąpił do postępowania, w którym konsumenci żądali od dewelopera zwrotu wpłaconej zaliczki w związku z odstąpieniem od umowy z powodu wprowadzenia w błąd co do usytuowania lokalu mieszkalnego, który był przedmiotem umowy. W I instancji powództwo zostało oddalone, w 2011 r. rzecznik jako strona powodowa wniósł apelację, która w całości została uznana za zasadną przez Sąd Okręgowy.

Miejski Rzecznik Konsumentów wytoczył powództwo przeciwko przedsiębiorcy prowadzącemu działalność w formie akwizycji, który wprowadzał w błąd konsumentów co do marki sprzedawanych i montowanych piecyków gazowych, stosując tym samym nieuczciwą praktykę rynkową. Rzecznik wniósł o nakazanie pozwanemu przedsiębiorcy zaniechania stosowania opisanej w pozwie praktyki oraz o unieważnienie umowy zawartej z konsumentką, która została wprowadzona w błąd. Sąd uznał powództwo w całości.

Przed sądem rejonowym w Pruszkowie toczy się sprawa, z powództwa konsumentki przeciwko pośrednikowi w obrocie nieruchomościami o zwrot wynagrodzenia pobranego za czynności pośrednictwa wykonane przez osobę bez licencji pośrednika. Rzecznik przystąpił do tego postępowania.

Rzecznik wystąpił z pozwem przeciwko spółce organizującej konkurs „pusty SMS", na podstawie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. W konkursie uczestniczyło tysiące osób, które wysyłały SMS-y, kierując się wprowadzającymi w błąd informacjami o wygranej, co skutkowało bardzo wysokimi rachunkami za usługi telekomunikacyjne.

W 2011 r. toczyło się postępowanie z powództwa Miejskiego Rzecznika Konsumentów, który jest reprezentantem grupy konsumentów, dochodzących od BRE Bank SA swoich roszczeń w postępowaniu grupowym. Pozew zbiorowy został złożony w grudniu 2010 r. Sąd Okręgowy w Łodzi postanowił rozpoznać sprawę w tym trybie, następnie zarządził ogłoszenie w prasie o możliwości przystąpienia do grupy nowych członków. W chwili obecnej grupa liczy 949 członków, a termin na przystąpienie kolejnych osób upływa 31 marca 2012 r. Sprawa ta jest jedną z nielicznych wniesionych pozwem zbiorowym, a postępowanie w niej jest najbardziej zaawansowane. Jest to też jak dotychczas jedyna w Polsce sprawa, w której rzecznik konsumentów podjął się funkcji reprezentanta grupy.

Mieszkańcy Warszawy, którzy znaleźli się w sytuacji konfliktowej z przedsiębiorcą, których prawa i interesy zostały naruszone - mogą liczyć na daleko idącą pomoc i wsparcie ze strony rzecznika konsumentów. Miejski Rzecznik Konsumentów współpracuje w wieloma instytucjami oraz organizacjami zajmującymi się szeroko pojętą problematyką konsumencką. W 2011 r. rzecznik występował m. in. do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Komisji Nadzoru Finansowego. W swoich wystąpieniach rzecznik przekazywał informacje dotyczące niezgodnych z prawem działań przedsiębiorców, w sprawach dotyczących ogółu konsumentów, w których niezbędne jest podjęcie czynności przez administrację rządową lub organy nadzoru.

{jumi[*7]}

a