środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
poniedziałek, 16 styczeń 2012 16:17

Prof. Hanna Świda-Ziemba nie żyje

Napisane przez Ewa Neked
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
prof. Hanna Świda-Ziemba prof. Hanna Świda-Ziemba fot. Fotorzepa/ Michał Sadowski

Hanna Świda-Ziemba, wybitna socjolog i profesor na Uniwersytecie Warszawskim zmarła kilka dni temu. Władze uczelni nie podają terminu pogrzebu do wiadomości publicznej, gdyż badaczka nie życzyła sobie tego.

 

Wybitna socjolog i działaczka opozycji w czasach PRL-u zmarła w środę wieczorem. Miała 81 lat. Pani profesor chorowała od początku listopada.

Hanna Świda-Ziemba w 1952 roku ukończyła studia z zakresu socjologii na Uniwersytecie Łódzkim. W 1960 roku uzyskała stopień naukowy doktora, w 1969r. habilitowała się. W 1995 roku otrzymała tytuł profesora nauk humanistycznych.

Początkowo pracowała jako nauczycielka we wrocławskich technikach. Od 1954 roku związała się zawodowo z Uniwersytetem Warszawskim. Wchodziła w skład prezydium Polskiej Akademii Nauk. Wykładała także w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Opublikowała szereg prac naukowych, głównie z zakresu socjologii i analizy systemów totalitarnych.

W 1981 roku zaangażowała się w działalność „Solidarności". Została wtedy przewodniczącą rady oddziałowej związku w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji na UW. W stanie wojennym brała udział w demonstracji na Uniwersytecie Warszawskim. W konsekwencji została na kilka dni internowana. Zwolniono ją ze względu na naciski władz kościelnych. Do końca lat 80. działała w podziemiu, m.in. jako publicystka czasopism drugiego obiegu i członkini niejawnej Konferencji Dziekanów.

Hanna Świda-Ziemba zostanie zapamiętana nie tylko jako wybitna profesor. Wraz ze swoim ojcem prof. Witoldem Świdą, stworzyła koncepcję nowoczesnej pracy resocjalizacyjnej w Więzieniu Karno-Specjalnym dla Młodocianych. Eksperyment w Szczypiornie (obecnie będącym dzielnicą Kalisza) rozpoczął się 20 października 1958 roku, gdy po przywiezieniu pierwszego transportu młodocianych więźniów, wdrożono nowe koncepcje pracy wychowawczej. Według Witolda i Hanny Świdów młodociani powinni podczas odsiadki nauczyć się zawodu oraz stopniowo rozszerzać kontakty ze światem zewnętrznym. Eksperyment został jednak przerwany w grudniu 1959 roku - uciekło bowiem 16 skazanych.

W latach 1991-1993 prof. Hanna Świda-Ziemba pełniła funkcję członkini Trybunału Stanu. W ciągu swojego życia wydała wiele książek. Do najważniejszych należała wydana w zeszłym roku publikacja „Młodzież PRL. Portrety pokoleń w kontekście historii". W listopadzie 2011 r. podczas Targów Książki w Krakowie za książkę tę przyznano badaczce nagrodę im. Długosza. Świda-Ziemba była też autorką książek: „Człowiek wewnętrznie zniewolony. Mechanizmy i konsekwencje minionej formacji – analiza psychologiczna", „Obraz świata i bycia w świecie. Z badań młodzieży licealnej", czy „Młodzi w nowym świecie".

Ostatnio prof. Hanna Świda-Ziemba wykładała w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej i w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od października nie prowadziła już zajęć dydaktycznych. W tym czasie była już poważnie chora.
Profesor Hanna Świda-Ziemba prawdopodobnie zostanie pochowana na warszawskich Powązkach. - Będziemy się starali urządzić pogrzeb na tyle prywatnie na ile się da – zaznaczył dr Wojciech Pawlik, dyrektor ISNS UW w rozmowie z TVP.info. Wyjaśnił też, że badaczka do oficjalnych uroczystości podchodziła z dużym dystansem.

{jumi [*8]}

a