poniedziałek, maj 13, 2024
Follow Us
wtorek, 09 maj 2017 09:56

Finał konkursu FameLab Poland

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Finał konkursu FameLab Poland http://www.kopernik.org.pl/

Dziesięciu charyzmatycznych naukowców. Dziesięć poruszających naukowych opowieści - na finał 6. edycji konkursu FameLab Poland, który odbędzie się 13 maja 2017 w Centrum Nauki Kopernik, organizatorzy zapraszają w godz. 16-19.45. Wstęp wolny. Transmisja on-line z finału rozpocznie się o godz. 16.

Każdy z naukowców będzie miał tylko trzy minuty, by przedstawić swój temat, zachwycić publiczność i zaskoczyć jurorów, którymi są: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Magdalena Fikus, dr hab. Piotr Sułkowski, Irena Cieślińska. Spotkanie poprowadzi Jan Wróbel. Na publiczność czekają też dodatkowe atrakcje – Kawiarnia Naukowa, w której każdy będzie mógł zadać swoje pytania naukowcom w nieformalnej atmosferze spotkania towarzyskiego. Będzie też Agata Kurzyk, wiolonczelistka, łącząca klasyczne piękno wiolonczeli z elektroniką, która potrafi z jednego instrumentu wydobyć brzmienie i dynamikę całej orkiestry.


Finaliści 6. edycji konkursu FameLab Poland:

Tomasz Łuczyński - Doktorant na Jacobs University Bremen. Zajmuje się robotyką. Jak mówi o sobie – przesuwa granice tego co można osiągnąć z kamerami pod wodą. Trenował wioślarstwo.

Paweł Matryba - W Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN zajmuje się neurobiologią, immunoonkologią. Od dwóch lat samodzielnie rozwija i udoskonala techniki optycznego oczyszczania tkanek ssaczych. Mistrz Polski w pływaniu.

dr hab. Tomasz Sulej - Instytut Paleobiologii PAN. Tomasz „ożywia” płazy, gady i ssaki sprzed 230 milionów lat. Odkrył kilka stanowisk paleontologicznych w Polsce z ważnymi dla rozumienia ewolucji kręgowców nowymi gatunkami płazów i gadów. Zorganizował ekspedycje poszukiwawcze do Rosji i na Grenlandię. Prowadzi Klub Małego Paleontologa w Muzeum Ewolucji oraz Poradnię Rodzinną, w której pomaga rodzinom w kryzysie.

dr inż. Bartosz Walter - Politechnika Poznańska. Specjalizuje się w inżynierii oprogramowania: zajmuje się głównie procesami starzenia oprogramowania. Dba, żeby programy komputerowe zdrowo i długo żyły. Jest – jak mówi o sobie – inżynierem, który ciągle chce poprawiać świat wokół siebie i naukowcem ciekawym tego świata.

Anna Mleczko - Doktorantka w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. Zajmuje się biochemią, biologią molekularną, a zwłaszcza „niezwykle interesującymi cząsteczkami – krótkimi RNA”. Jest wolontariuszką schroniska dla zwierząt w Poznaniu, gdzie opiekuje się kotami.

Kamila Łyczek - Doktorantka na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, w obszarze teorii sterowania i gier dynamicznych. Jej praca naukowa to dowody, dowody i dowody. Pisze nam: „Wśród filmików famelabowych nie wypatrzyłam ani jednego matematycznego! Jest to niepokojące...”.

dr Michał Podgórski - Doktor nauk medycznych z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Zajmuje się anatomią i radiologią. Nieustannie poszukuje drogi wyjścia z rutyny myślowej. Lubi przysłowia. Hołduje zasadzie „w zdrowym ciele zdrowy duch”, dlatego ćwiczy regularnie i wszędzie gdzie się da jeździ rowerem. Wyznaje zasadę „bez pracy nie ma kołaczy”, co w połączeniu z jego ambitnym nastawieniem skutkuje – jak przyznaje – lekkim pracoholizmem.

Maciej Jędrzejczak - Studiuje na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje go wpływ człowieka na historyczne kształtowanie populacji roślin, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków zanikających i ekosystemów reliktowych. Szacunek wobec roślin jest dla niego przedłużeniem empatii wobec ludzi. Zajmuje się też animacją społeczności lokalnych – z przyjaciółmi rozwija Stowarzyszenie „Kasztelania Ostrowska”.

dr Adam Zadrożny - Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Jego główną pasją jest fizyka a zaraz potem IT. Stara się łączyć te dwie dziedziny, by robić szalone rzeczy. Takie jak praca nad wykrywaniem fal grawitacyjnych lub badanie prawa jako grafu. Uważa, że mnóstwo ciekawych rzeczy może się kryć na styku IT i nauk humanistycznych. Przyczynił się do pierwszej detekcji fal grawitacyjnych. Od ponad 10. lat współpracuje z Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci, gdzie prowadzi warsztaty dla młodzieży i nauczycieli.

dr inż. Urszula Zajączkowska - Samodzielny Zakład Botaniki Leśnej, Wydział Leśny, SGGW w Warszawie. Specjalizuje się w zadawaniu prostych pytań dotyczących roślin – a te zawsze okazują się najtrudniejsze. Udowodniła, że włoski na ogonkach liściowych dyni funkcjonują jak wieże ciśnień. Pokazała, że geometria międzywęźli skrzypu jest jedyną i najlepszą po to, by łodyga drgała na wietrze (na szczycie jest kłos zarodnionośny). Obecnie analizuje opływ powietrza wokół łodyg roślin. Stara się być blisko sztuki, bo uważa, że wrażliwość jest bardzo potrzebna w nauce.

6. edycja FAMELAB
Centrum Nauki Kopernik
13 maja 2017, godz. 16.00-19.45
Więcej na: http://www.kopernik.org.pl.

a